İstanbul’da Bir Sonbahar Günü

İlk heyecan

İstanbul’da bir sonbahar günü. Tarih 12 Kasım 2022. Yazı, Editörlük ve Medya kursuna başladığım ilk gün. Sevinçliyim ve heyecanlıyım. Türk Edebiyatı Vakfı’na gidiyorum. Hazırlandım ve çantamı alıp çıktım. Yolculuğum başlamıştı. Metrobüse bindim. Kulaklığımı taktım ve müzik dinleyerek Cevizlibağ’a kadar gittim. Cevizlibağ’da inip tramvaya bindim. Planım önce Gülhane Parkı’na gidip orada yürüyüş yapmaktı ve sonra yürüyerek Edebiyat Vakfı’na gitmekti. Gülhane’de tramvaydan indim. Gülhane Parkı’na doğru ilerledim. Gülhane Parkı’na girip yürümeye başladım. Çok güzel bir sonbahar günüydü. O mis gibi havayı içime çektim ve derin bir nefes aldım. Sararmış yapraklar yere düşmüş ve parka ayrı bir renk katmıştı. O gün orada sonbaharı hissettim.

Manzara harikaydı. Bir yandan ilerliyor bir yandan da fotoğraf çekiyordum. Biraz daha yürüdüm ve bir bankta oturup fotoğraf çekilirken arka taraftan gelen ve fotoğraf çekildiğimi gören bir hanım bana doğru gülümseyerek güzelsiniz dedi ve iltifatıyla günümü güzelleştirdi. Kendimi çok iyi hissettim.

Bir yandan saate bakıyordum. Kursun başlamasına az kalmıştı. Gülhane Parkı’ndan çıkıp Sultanahmet’e doğru ilerledim. Aynı zamanda fotoğraf çekmeye devam ediyordum.

Sultanahmet’e vardım ve Türk Edebiyatı Vakfı’na girdim. Girişte sağ tarafta yer alan ve içinde edebiyatımızın önemli eserlerinin bulunduğu kitabevine girdim. Türk Edebiyatı Dergisi’ni inceledim. Dikkatimi çeken birkaç kitap vardı onları da incelemek istedim. Yazı, Editörlük ve Medya Kursu’nda kaynak olarak kullanılan kitabın adını öğrendim. Yazı, Editörlük ve Medya Kursu Notları adlı kitabı aldım ve yukarı çıktım. Dersimizin işleneceği salona geçtim ve kitabımı, defterimi, kalemimi çıkarıp beklemeye başladım. Kursumuzun eğitmeni Yazar Mehmet Nuri Yardım Hocamız geldi. Hocamızla tanıştık. Bir yandan hocamız edebiyat bilgisiyle bizleri aydınlatıyor bir yandan da kursa gelen arkadaşlarımız önerilerde bulunuyordu. Verilen bilgiler, tavsiyeler çok kıymetliydi. Notlarımı aldım. Kursa katılmaktan ve orada bulunmaktan keyif aldım. Ders arasında Mehmet Nuri Yardım Hocamıza kitabını imzalattım. İki saatlik dersimizin ardından kursumuzu tamamladık.

Dersten sonra Edebiyat Kıraathanesi’ne indim. Edebiyat Kıraathanesi’ne her gittiğimde Türk kahvesi içmeyi tercih ederim. Yine her zamanki gibi Türk kahvesini seçtim. Kahvenin yanında bir de tatlı aldım. Bir yandan kahvemi yudumlarken bir yandan da tatlımı yiyip aldığım kitabı inceledim. Arka fonda çalan Türk Sanat Müziği ortama hoş bir hava katıyordu.

Ortam tarih ve edebiyat kokuyordu. Kim bilir kimler gelip geçmişti oralardan. Hiçbir şey yapmasam bile o havayı solumak ve Türk Edebiyatı Vakfı’nı ziyaret etmek bile benim için kıymetliydi. Bir İstanbul ve edebiyat tutkunu olarak en sevdiğim ve bulunmaktan keyif aldığım bir mekândır Edebiyat Vakfı. Benim için zamanı iyi bir şekilde geçirmek çok değerli. Zamanımı verimli geçirmiştim. Hem bir sonbahar günü İstanbul’u gezmiş, yürüyüşümü yapmıştım hem de edebi sohbetlere katılmış, kahvemi o tarihi ve edebi bir mekânda içmiştim. Benim için güzel bir hafta sonu oldu ve hatıra kaldı.

9 Aralık 2022 – İstanbul
Tuğba Karaduman

Editör

Editör

Sitenin içerik güncelleme işini üstlenen kişileriz. Kültür sanata dair haberleriniz olursa bize ulaştırmaktan çekinmeyin lütfen... haber@bizimsemaver.com

1 Yorum “İstanbul’da Bir Sonbahar Günü”

  1. İşim dolayısıyla Beyazıt ve Eminönü ne çok gidiyorum.Gulhane parkına gitmek hiç nasip olmadı.Bu yazıyı okuduktan sonra mutlaka gideceğim o güzel havayı içime çekeceğim.Aslinda her yerinden tarih fışkıran bir şehirde oturup değerlendirememek üzüyor insanı.Biraz mola verip butarihi şehrin hakkını vermek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir