RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

“Yusuf Dursun örnek bir şahsiyettir.”
Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2019, Salı 19:50 - Son Güncelleme: 30 Temmuz 2019 Salı, 19:51
Font1 Font2 Font3 Font4“Yusuf Dursun örnek bir şahsiyettir.”
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

Yeni Dünya Vakfı’nda “Bâbıâli Enderun Sohbetleri” bünyesinde düzenlenen Yusuf Dursun’a Saygı Programı, büyük bir ilgi gördü. Yakın dostları, meslektaşları Yusuf Dursun’la ilgili hatıralarını paylaştılar.

 

Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, Yusuf Dursun’un örnek bir kişilik olduğunu belirterek, “Yusuf Hoca güçlü bir şair, iyi bir yazar, mükemmel bir eğitimci ve vazgeçilmez bir gönül dostudur. Bestami Hoca ile olan köklü birliktelikleri edebiyat sanat dünyasına örnek olmuştur. Milli konularda duyarlıdır, vatanperverdir. 15 Temmuz ihanetini gören ve yaşayan hocalarımız, en güzel destanlara imza atmışlardır. Başka şiir yazıcıları suspus olurken, o tarihî geceyi ve ihanet hareketini görmezden gelirken Yusuf Hoca Bestami Hoca ile birlikte unutulmaz mısralara imza atmışlardır. Allah kendilerinden razı olsun.” dedi.

 

Konuşmacılar arasında bulunan Yusuf Dursun’un en yakın ve kadim dostu, meslektaşı olan şair ve yazar Bestami Yazgan, 1985 yılından itibaren Yusuf Hoca ile tanıştıklarını hatırlatarak, “Yusuf abiyle tanıştığımızda ikimiz de Güneysu dergisinde yazıyorduk. Bu birliktelik ve tanışma o zamandan itibaren sağlam bir şekilde başladı, şükürler olsun bugünlere kadar geldi. Her zaman birbirimize destek olduk. Birbirlerimizin şiirlerini okuduk, yapıcı eleştirilerde bulunduk.” dedi.

 

 

“SANATÇILAR BİR MİLLETİN ÖĞRETMENLERİDİR”

 

Bestami Yazgan milletimize hizmet etmek için edebiyatın bilhassa şiirin çok önemli olduğunu vurguladıktan sonra şöyle devam etti: “Sanatçılar, bir milletin öğretmenleridir. Bugün de yeni sanatkârlaryetişiyor. Yeni Necip Fazılların, Tarık Buğraların gelebilmesi için gençlerin önünü açmamız lazım, onların önünde set olmamamız gerekir.”

 

İhlas Okulları Genel Müdürlüğü yapan Hami Koç da, “Yusuf Hoca ve Bestami Hoca ile birlikte çalıştık. Çok huzurlu bir ortamdı. Yusuf Hoca, örnek bir şahsiyet, içiyle dışıyla birdir, her zaman iyi niyetlidir.” dedi. Hami Koç konuşmasına şöyle devam etti: “Yusuf Dursun, dedikodu, gıybet yapmaz ve gittiği yerlere mutluluk saçar. Biz insanların anlaşamamasının beş sebebi var: 1-Haset etmek  2- Ucup (kendini beğenmek)  3- Söz taşımak  4- Kibir  5- Dedikodu, gıybet. Bunları aştığımızda kâmil insan oluruz.”

 

HER ZAMAN HAYIRLI FAALİYETLERİN İÇİNDE

 

İstanbul Türk Ocağı Başkanı Cezmi Bayram ise, “Yusuf Hoca hayırlı faaliyetlerin içinde olmuştur. Allah rızası için yapılacak hizmetlere koşar. Vefa güzeldir. Bu toplantı da son derece güzel ve yerinde olmuştur. Düzenleyenleri tebrik ediyorum.” dedi.

 

Şair yazar Zekeriya Yılmaz, “Adam, adamın gölgesinde yetişir derler. Ben de Yusuf Dursun'un talebesi oldum, onun gölgesinde yetiştim.” dedi. Haluk İmamoğlu, “Yusuf Dursun ve Bestami Yazgan bizim toplumumuzu ayakta tutan şahsiyetlerdir. Onlar iki kişi değil onbir kişi hükmündedirler. Allah gayretlerini artırsın.” derken Şerif Aydemir ise “Yusuf Dursun’u görünce heyecanlanıyorum. Biliyorum ki bir araya gelince çok güzel işler yapacağız. ‘İnsanların çoğu ziyandadır fakat sâlih amel işleyenler müstesna.’ âyetine kendini adamış birisidir. Yusuf Dursun, kapısı çalınacak dosttur. Ömrünü ziyan etmeyen, aşk yaşayan biridir. Oğuzlarda ‘Oğuz Beyi’ olmak için üç şey aranır:  1-Bilge olmak  2-Alp olmak  3-Kutlu olmak.  Yusuf Dursun beyi ‘Oğuz Beyi’ olarak görüyorum.”

 

Yusuf Dursun’un eşi Ayşe Dursun da konuşmasında mutlu evlilik hayatlarını anlattı. Mahmut Bıyıklı, “Yusuf Dursun’un şairliğiyle şahsiyeti birleşmiş.” derken diğer konuşmacılar Fatma Ersem Yargıcı, Harun Yöndem, Mustafa Nadir Önay, Muhsin Karabay ve Tayfun Esen de yaptıkları kısa konuşmalarda Yusuf Dursun’un şahsiyeti, sanatı ve idealizmi üzerinde durdular.

 

Toplantının sonunda Yusuf Dursun da bir teşekkür konuşması yaptı. Çocukluğundan itibaren sanata olan ilgisini, öğretmenlik yıllarını ve İstanbul’daki dostlarını anlatan Yusuf Dursun, sonra da bir şiirini okudu. Nar Yayınları sahibi Tayfur Esen ile olan tanışmasının da hikâyesini anlatan Yusuf Dursun, “Şükürler olsun ki iyi bir yazar-yayıncı ilişkimiz oldu. Bugüne kadar 40 kitabım yayınlandı, şimdi 41’nci kitap baskıda. Allah hepimize hayırlı çalışmalar nasip etsin.” dedi. Son derece samimi ve coşkulu bir şekilde geçen saygı programı, çekilen fotoğraflar ve imza programı ile son buldu.

 

ÇOCUKLARIMIZA ADANAN BİR ÖMÜR

        

1949 Yozgat Musabeyli doğumlu olan Yusuf Dursun, 1968’de Yozgat Öğretmen Okulunu, 1971’de Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, 1991’de Anadolu Üniversitesi Lisans Tamamlama Programını bitirdi. 1996’da Elazığ Mehmet Akif Ersoy Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı  öğretmenliğinden emekli olan Yusuf Dursun, uzun yıllar İhlas Koleji’nde öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu. Dursun, yazı hayatına aralıksız devam etmekte, çeşitli şehir ve ilçelerde konferanslar vermektedir. Evli ve dört çocuk babası olan yazarın şiir, hikâye ve masalları 1984 yılından itibaren muhtelif edebiyat ve kültür-sanat dergilerinde yayınlanmaktadır. Edebiyatçımızın kitapları, Nar Yayıncılık tarafından kültür hayatımıza kazandırılıyor.

 

Yayınlanmış bazı eserleri: Zaman Perdesinde Değirmen Taşı (şiir), Ninnilerde Büyümek (şiir), Gönülde Gül Telâşı (şiir), Bir Goncadır Peygamberim (şiir), Peygamber Çiçekleri (şiir), Kuş Yuvası Yüreğim (şiir), En Gür Seda – İstiklâl Marşı (hikâye), Masal Okulu (masal), Yarınlarla Gel (şiir), Önce Vatan (şiir), Anadolu Fatihi Sultan Alp Arslan (roman).


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!