• Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
  Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
 • Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
 • Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
  Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
 • M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
  M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat

YAZARLARIMIZ

Ayşei Yasemin Yüksel
Ayşei Yasemin Yüksel
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2018, Salı 22:09 - Son Güncelleme: 15 Temmuz 2018 Pazar, 04:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Yumurtanın masumiyeti ya da yanlış ninnilerle büyüdük

Tüm ninniler değişsin! Çocuğunu, bebeğini uyutan anneler, “uyu yavrum, ninni” demesin! “Sadece dinlenmek için uyu, sonrasında hep uyanık ol. Çünkü sen uyanık olduğun sürece insanlar sana karşı iyi kalabilirler tek. Yok,  aksi olursa pek muhtemel ki sen zararda olursun. Elindekini de, avucundakini de alırlar da ‘güvendiğim dağlara karlar yağdı’ dersin sonra” desin ninniler artık! Evet, ninnilerde kesinlikle yeni güftelere gereksinim var. Neden mi? Nereden mi çıktı bu durup dururken?

 

Çoğu kişi anladı eminim, Tosuncuk diyorlar bir  genç var ki tavuktu, yumurtaydı, süttü diye üstelik de yaşı başı yerinde ama malum ninniler ile büyümüş aklı başında bilinen, parası olan insanları hem de nasıl uyutmuş… Sakın büyük söylemeyelim bu arada, öyle yöntemler var ki herkes uyutulabiliyor. Telefonla, internetle, kılıktan kılığa girmişlerce. Gazeteler yazdı, televizyonlardan dinledik yıllar boyunca, defalarca. Daha da ötesi ya komşuların ya da onların eski komşularının başına geldiğini duyduk, gün oldu. Hatta evlerimizin telefonu çaldı da kendisini falanca görevli olarak tanıtanlar dinlediğimiz, okuduğumuz bu öykülerin aynını bizlere yaşatmaya kalkmadı mı? Diyelim ki telefonda kendisini komiser olarak tanıtıp da “komiserler bir konuyu telefonla bildirmez. Du bakayım,  hangi karakoldaysanız siz? Biz gelelim de görüşelim konu her ne ise” deyince telefondaki sesin “ben koskoca başkomiser olarak yalan mı söylüyorum size yani?” diye hiddetle bağırıp, telefonu çaaat diye kapatırken yanındakilere   “bu kez yutturamadık” diye hayıflanmasını duyduk.

 

Yumuk yumuk yan bakışları hiç de tekin olmayan,  Mona Lisa’yı kıskandıracak  gülümseyişli Tosuncuk denilen genç ile ilgili haberler ilk değil malum. Ondan önce de vardı  böyleleri. Vaktinde köyünden hiç çıkmamış, çıktıysa tek askere giderken çıkmış,  taşı toprağı altın diye İstanbul’a gelmiş saf Anadolu insanlarına Galata Kulesi’ni, Beyazıt Meydanı’nı satanlar, sizi işçi olarak Almanya’ya götüreceğiz diyerek kasası kapalı bir kamyona  istifledikleri insanları herhangi bir köyümüzün ıssız yolunda aç susuz bırakanlar  olmuştu. Kamyonlar dolusu o insanların bebekliklerinde dinlediği ninniler de aynı ninniydi.

 

Telefon açıp “eşinizin, kocanızın, çocuğunuzun hayatı tehlikede. Şimdi dediklerimi aynen yapın. Biz polisiz” diye arayanlar nedeniyle başına ne işler gelenleri gün geçmiyor ki televizyonlarda görmeyelim. Kapıya gelip pazarlamacılık yaparken okunamayacak kadar küçük, kargacık burgacık yazılı sözleşmeler altına evde kim varsa onlara attırdıkları imza ile bir tencere setini meğer bir daire fiyatına satanları az duymadık…  

 

Neler neler okuduk, dinledik bu tür. Şimdilerde teknolojinin güdümünde yöntemler değişmiş olsa da  aslında hep olmuştu saf yanını yakaladıklarına diyelim ki Galata Kulesi’ni satanlar… Bu sorun şu sıra öyle çığırından çıktı ki artık telefonlarımıza polisimizden bunlara  kanmayın, inanmayın diye mesajlar gelir oldu. Ama…

 

Ama bir şey, neyse o şey,  çok cazip olmalı ki onun karşısında tüm bu uyarılar da evvelce yaşanıp öyküleri hala anlatılmaktaki  acı tecrübeler de unutuluvermekte. Sanki uzayda yaşarmış da böylesi kişileri ve onların yaptıklarını hiç duymamışçasına habersiz olunuverilmekte gerçeklere bazen. Normalde şaşmamız gereken,  televizyonların atlamadığı bu haberlere pek de şaşmamak gerek aslında. Çünkü…

 

Hani “Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni Sultan Süleyman, oğlu Mustafa’yı boğazlatırken neden Atatürk yetişip kurtarmadı ki?” diyecek kadar tarih kavramından zaman kavramına kavram kargaşası içindeki,  beyinde, bellekte kavramların oluşup yerine oturamadığı  zihinliler varken telefonun öbür ucundan kendini  falanca görevli tanıtanlar kolayca semirip gelişecek belli ki.

 

Tek bu konu mu günlük hayattaki tuzak bildiğimiz şeyler? Şimdilerde kim var kim yok yediklerinden içtiklerinden  korkar halde değil mi? En kötü hastalıklar alıp başını giderken gıdalarla hastalıklar arasındaki ilişki hepimiz tarafından az çok biliyor artık. Bu yüzden herkes bahçesinde yetişen her şeyi organik diye satmaya başladı. Oysa organik gıda nedir? Bir tanımı, kuralı var elbette organik olmanın… Organik ürün yetişecek bir bahçe, tarla egzoz gazı ve  diğer atıklardan,  trafikten kaç kilometre uzakta olmalı mesela? Havası yani? Toprağının yapısı, gübresinin cinsi, kalitesi? Suyu? Tohumu? Hormonsuz, şunsuz bunsuz mu? Diyeceğim kavramların içi boşaltıldıkça organik olma kavramı da ürün süsleyen bir etikete dönüşüyor.

 

Tuğlasından konserve fabrikası ürünlerine taşıyan kamyonların, TIRların, tatilcisinden iş bulmaya gelenlerin her türlü aracının vızır vızır geçtiği karayolları kenarında kurumaya bırakılan üzümler hangi sınıflamaya girecek mesela? Bol egzoz soslu olarak mı anılacaklar satılırken yoksa organik olarak mı? Yetiştirdiklerini organik diye satanlar, ürünlerinin gerçekten organik olduğunu mu sanmaktadır? Yoksa egzoza bulanmış belki de üzerinde ilaç kalıntısı taşıdığından yıllar sonra  sadece hastayı değil onun ailesini de uzun yıllar perişan edecek parkinson gibi bir illete yakalanma sebebi olduğunu biliyor mu organik adı altında sattıklarının? Dahası bahçelerindeki, tarlalarındaki meyvelere, sebzelere o ilaçlardan sıkanlar da ilaca maruz kaldığından belki de kazandıklarını kendi yakalanacakları hastalıklar için harcayacak. Bumerangı atarken bumerangın dönüp geri geleceği bilinmeyince ya da hesaba alınmayınca bumerang gelip kendisini atana çarpacak  elbet.

 

Yumurtasından etine, sütüne, meyvesine, havasından suyuna  kendi halinde iken sırf yararlı olan doğanın nesi var nesi yoksa biz onları teker teker zararlı hanesine  gönderme çabasındayız galiba. Oysa yer, gök ve ikisi arasındaki tüm bu  dünya nimetleri insanlar için yaratılmadı mı? İnsan yemek, içmek ve solumak zorunda olan bir canlı değil mi? Öyleyse?

 

Yediği içtiği zehirse insanlar da kaçınılmaz olarak zehirlenecek elbette. Oysa o zehirlerin öncelerine bakınca onların hiç suçu yok. Suç bizim; yumurtanın değil!

 

En ucuz, en besleyici, kendi ambalajı ile paketli yumurta, çiftlik olmanın çok ötesinde başka amaçlı sanal bir çiftliğin ortaklarının gözüne kazanç  olarak gözükürken gerçeği göremeyen ya da görmemekte hala ısrarcı gözlerimiz dönmüşçesine bizler masumiyet kavramının canına okumaktayız. Sarısının renk tonuna dek oynayabildiğimiz çocukların beslenmelerinin vazgeçilmezi yumurtasından aynı dalda hepsi aynı çapta, aynı yuvarlaklıkta sanki fabrikada üretilmişçesine tek tip domatesine masumiyetleri yumurtanın kabuğu gibi soymakta, onlara bambaşka kılıflar biçmekte değil miyiz? Bunu yapanlar, “uyu yavrum, ninni” ile büyüyen bizler değil miyiz?

 

O halde tüm ninniler değişsin! Bir yerde çocukların kulaklarına ilk fısıldanan öğütler olan ninniler, bahçesinde tavukların gezdiği evlerde söylenip, sağlıktan  insani değerlere  güzel ve arı kavramlardan oluşsun artık!


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN