RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

Yücel Çakmaklı ve Ömer Lütfi Mete Yâd Ediliyor
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2019, Perşembe 13:43 - Son Güncelleme: 5 Aralık 2019 Perşembe, 13:43
Font1 Font2 Font3 Font4Yücel Çakmaklı ve Ömer Lütfi Mete Yâd Ediliyor
Bizim Semaver

 

 

Türk sinemasına, edebiyat ve fikir dünyasına büyük emek veren “Milli Sinema”nın kurucusu Yönetmen Yücel Çakmaklı ile gazeteci, yazar, şair ve fikir adamı Ömer Lütfi Mete, vefatlarının 10. yılında rahmet, şükran, saygı ve sevgiyle yad edilecekler. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenecek olan “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”, 5 Aralık Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Mustafa Gürbüz'ün yönetimindeki anma toplantısında Yücel Çakmaklı ve Ömer Lütfi Mete’nin yakınları, dostları, meslektaşları ve sevenleri her iki merhum hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirecek, hatıralarını anlatacaklar. Toplantıya katılmak serbest.

 

SİNEMAYA ADANMIŞ ÖMÜR

 

23 Ağustos 2009 tarihinde sonsuzluk âlemine göç eden Yücel Çakmaklı, 1937 yılında  Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde doğdu. 1959’da İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Askerlik sonrası Yeni İstanbul gazetesinde Tarık Buğra’nın yönettiği sayfada sinema yazıları yazmaya başlayan Çakmaklı, bir yandan da Erman Film Stüdyoları’nda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Çakmaklı, 1968 yılına kadar 50 kadar filmde Dr. Arşevir Alınak, Osman Seden, Orhan Aksoy gibi yönetmenlere yardımcılık yaptı. İlk belgesel filmi Kâbe Yolları’nı yönettikten sonra 1969 yılında Elif Film şirketini kuran yönetmen, “Milli sinema” olarak adlandırılan akıma dayalı filmler çekti. TRT bünyesinde çalışmalarına devam ettiği 1975-1990 yılları arasında kısa hikâyelerden televizyon filmleri yaptı. Prag’da 1978’de televizyon filmleri arasında ödül alan ilk yapım olan “Çok Sesli Bir Ölüm” ile “Çözülme” filmlerini çekti. Tarık Dursun K.’dan, Denizin Kanı, Tarık Buğra’dan Küçük Ağa ve Kuruluş gibi roman uyarlamalarını dizi olarak televizyona aktaran Çakmaklı, Necip Fazıl Kısakürek’in Bir Adam Yaratmak ve Turan Oflazoğlu’nun 4. Murad gibi tiyatro eserlerinden televizyon oyunları yaptı. Çakmaklı’nın, Müzik odaklı drama dalında hazırladığı eserler arasında Hacı Ârif Bey’in hayat hikâyesi ile bir Rumeli türküsünden yola çıkarak çektiği Aliş’le Zeynep de vardır. Çocukluğu ve ilk gençliğinde edindiği tecrübelerle Türk Sinemasının en özgün yönetmenlerinden biri olan Yücel Çakmaklı, pek çok ilk’e imza atan ve çok değişik konuları filmleştiren bir yönetmen olarak tanındı. Sevilen ve sayılan bir sinema adamı olarak gönüllerde taht kurdu. TBMM tarafından 10 Temmuz 2008 tarihinde Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na lâyık görülen Çakmaklı’ya, 19 Ekim 2008'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinemadaki 50 yıllık hizmetleri dolayısıyla “Emek Ödülü” verilmişti.

 

BİR YÜREK VE GÖNÜL İNSANI

 

Basın, yayın, edebiyat ve sinema dünyası tarafından çok sevilen Ömer Lütfi Mete, 1950 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize’de tamamlarken özel olarak dinî eğitim gördü. Bir süre Kur’an kurslarında hocalık yaptı. Rize Ülkü Ocakları Başkanlığını üstlendi. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı dönemde Bâbıâli’de Sabah gazetesinde basın hayatına atıldı. 1972 yılında İktisat Fakültesi’nden ayrıldı. 1973 yılında Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne girdi, 1976’da mezun oldu. Kısa süre edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra tekrar gazeteciliğe döndü. Ortadoğu, Tercüman, Türkiye, Yeni Binyıl, Ayyıldız ve Sabah gazetelerinde ve Türk Edebiyatı, Boğaziçi dergilerinde yazdı, Çağrışım dergisini çıkardı. Anavatan Partisi ve MHP’den milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 18 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da vefat etti, Çengelköy mezarlığında defnedildi.

Eserleri:

Senaryoları: Bizim Ev, Çizme, Bizim Yunus, Köstekli Saat, Veysel Karani, Ahmet Bedevi, Evlere Şenlik, Avcı, Deli Yürek. Şiirleri: Gülce (1989) 
Romanları: Balonya Tüneli (1978), Çığlığın Ardı Çığlık (1989), Çizme (1991), Yerden Göğe Kadar (1993), Asker ile Cemre (1993).

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!