RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Yazmak İçin Davanız Olmalı
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2019, Pazartesi 20:30 - Son Güncelleme: 8 Nisan 2019 Pazartesi, 20:31
Font1 Font2 Font3 Font4Yazmak İçin Davanız Olmalı
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

Edebiyatımızın zarif kalemlerinden Muhterem Yüceyılmaz, katıldığı toplantıda edebiyat anlayışını dile getirdi ve insanın yazı yazabilmesi için bir davasının olması gerektiğini söyledi. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nin konuşmacısı, hikâyeci ve romancı Muhterem Yüceyılmaz’dı. İlgiyle takip edilen sohbet toplantısının konusu, “Kalemin İçindeki Dünya”ydı. Toplantının açılışını yapan Mehmet Nuri Yardım, Yüceyılmaz’ın, eserleriyle edebiyatımıza değer kattığını belirterek, “Bilhassa has edebiyatı seven gençlerin Muhterem Hanım’ın hikâyelerini ve romanlarını okumalarını isterim. Zira gerçek edebiyatın bu eserlerde olduğunu rahatlıkla göreceklerdir.” dedi.

 

Toplantıyı yöneten Akıl Fikir Yayınları Yayın Yönetmeni Fatma Ersem Yargıcı  da Muhterem Yüceyılmaz’ın eserlerini büyük bir zevkle okuduğunu belirtti; toplantıyı soru ve cevap şeklinde devam ettirdi. Yüceyılmaz, “Etkili okuma nasıl olur?” sorusuna şu cevabı verdi:

 

“Okumak yazmaktan daha ciddidir. Zihninizi daha fazla yoruyoruz. Okumaktan haz duyuyorum. Her kitabı okumam. Topluma katkıda  bulunan eserler nitelikli kitaplar önemlidir. Okumanın içinde iken farklı görüşleri taşıyan kitapları okumayı severim. Yazarken de değişik mekânlarda bulunmayı isterim. Okumak için bir davanız olmalı. Yazmanız için de.”

 

“Hikâyeler hap gibidir ama romanda bir kurgu vardır.” diyen Yüceyılmaz konuşmasının ilerleyen bölümünde, özetle şöyle dedi:

 

“Bazen karakterler yazarları etkiler, yönlendirir. Yazarken saçım taranıyor, ruhum iyileşiyor. Temiz, sessiz ortamları severim yazmak için. Yazmak için şehir değiştirdiğimi bilirim. Yazmak için odama çekildiysem bu benim için her şeyden güzeldir. Yazmayı seviyorum, yazmayı kafaya koyduğumda bir iş yapıyorsam onu hemen bırakıyorum. Meselâ kâğıdı, çöpleri toplayan bir gencin hikâyesini yazdım. Çünkü onu takdir ediyordum. Kâğıt toplayan çocukları gördüğümde utanmasam hazır ola geçeceğim. Topladığı şey kâğıt; ekonomiye faydası var. Ne taşıdıklarını bilmiyorlar, belki eski kadim târihi taşıyorlar. Deneme yazmayı da seviyorum. Denem hikâye ve roman gibi değildir. Yazarın hür bir şekilde kendini ifade etmesidir.”

 

İNSANI ŞEKİLLENDİREN COĞRAFYADIR

 

Bir soru üzerine tarih ve coğrafya arasında mukayese yapan Yüceyılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Coğrafyayla tarihi neden ayırırız anlamıyorum. İnsanı şekillendiren coğrafyadır, coğrafyanın verileri de tarihe yansıyordur. Allah izin verirse daha çok ses getirici kitaplara hazırlığım var. Yahya Kemâl'in İstanbul’u ile benim İstanbul’um az çok uyuşuyor. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir kitabından çok istifade ettim. Benim şehre bakış açımı genişletti. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en az 2-3 eserini okumak, genel kültür ve  fikriyat olarak insana çok şey katar. Kırmızı Tramvay adlı eserimde İstanbul’u kendi gözümden anlattım.”

 

Yazar Muhterem Yüceyılmaz Derin Denizlerde, Rüya Ressamı, Sultan ve Emirleri, Son Nefesten Önce, Mihrimah Sultan ve Hürrem, Sali Baba’nın  Tuhaf Hâlleri ile Harita Oyunları isimli eserleri üzerinde tek tek durdu ve yazılış sebeplerini anlattı. Yüceyılmaz, kendisini etkileyen yazar ve şairler arasında Yahya Kemâl, Mehmed Âkif, Abdülhak Şinasi Hisar gibi edebiyatçılar olduğunu belirterek, “Yahya Kemal ile kendimi özdeştiririm. Âkif’in heyecanı beni sarar, tekrar tekrar şiirlerini okurum. Abdülhak Şinasi Hisar’ın eserleri de çok önemlidir ve hep masamdadır.”

 

DİNLEYİCİLERE HARİTA ARMAĞANI

 

Dinleyicilerin sorularına da cevap veren Muhterem Yüceyılmaz, sözlerini Ziya Osman Saba'nın “Sebil ve Güvercinler” şiirini okuyarak tamamladı.  Muhterem Yüceyılmaz’ın konuşmasını tamamlamasından sonra Fatma Ersem Yargıcı, dinleyicilere sürpriz yaptı ve Akıl Fikir Yayınları tarafından hazırlanan büyük haritayı dinleyicilere armağan etti. Bu hediyede “İstanbul’un Yedi Tepesi”, “Yedi Tepeli İstanbul Dışında Bulunan Beldeler” ve “İstanbul’un Başlıca Manevi Mimarları” bölümleri ayrı ayrı yer alıyor. İstanbul’u gezmek, tanımak isteyenler için iyi ve özlü bir rehber olan harita, Yaşar Aksak tarafından hazırlamış. Metinler Abdullah Zülgaip Akkuş’a ait. Tasarımı ise Sezer Erdoğan gerçekleştirmiş. Muhterem Yüceyılmaz, toplantının ardından Akıl Fikir Yayınları’ndan çıkan eserlerini okuyucuları için imzaladı. Son olarak konuşmacıların ve dinleyicilerin toplu hatıra fotoğrafları çekildi.

 

EDEBİYATA ADANMIŞ BİR KALEM

 

Muhterem Yüceyılmaz 1953 yılında Kars’ta dünyaya geldi. İstanbul’da eğitim gördü. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’na dört yıl  devam etti. Yazı hayatına 90’lı yıllarda başladı. Türk Edebiyatı, Kubbealtı Akademi Mecmuası, Bizim Külliye, Kültür gibi dergilerde çeşitli yazıları yayımlandı. Çeşmibülbüş Mevsimi, Haliç Hikâyeleri, Uzak Dur Körfezimden, Kandil ve Kahve Molası onun hikâye türündeki eserleridir. Rüya Ressamı, Sultan ve Emirleri, Son Nefesten Önce, Hürrem ve Mihrimah Sultan, Derin Denizlerde onun romanlarıdır. Kırmızı Tramvay ise deneme türündeki eseridir. Yazı çalışmalarını oturduğu İstanbul Üsküdar’da sürdürmektedir. Yazarın son olarak Salibaba’nın Tuhaf Halleri ile Harita Oyunları isimli eserleri, bugünlerde Akıl Fikir Yayınları’ndan çıktı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!