RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

YAZI EDİTÖRLÜK VE MEDYA DERSLERİ, 5 MART'TA MTTB'DE BAŞLIYOR
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2017, Cumartesi 23:36 - Son Güncelleme: 18 Şubat 2017 Cumartesi, 23:36
Font1 Font2 Font3 Font4YAZI EDİTÖRLÜK VE MEDYA DERSLERİ, 5 MART'TA MTTB'DE BAŞLIYOR
Toplumda, edebiyata, yazmaya ve medyaya ilginin giderek arttığı günümüzde yazı kursları da büyük rağbet görüyor. Edebiyatçı yazar ve gazeteci Mehmet Nuri Yardım yönetiminde 12 dönemden beri Birlik Vakfı’nda düzenlenen “Yazı, Editörlük ve Medya Dersleri”, 5 Mart 2017 tarihinde Birlik Vakfı Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Merkezi’nde başlıyor. Üç ay sürecek olan dersler, 28 Mayıs’ta […]


Toplumda, edebiyata, yazmaya ve medyaya ilginin giderek arttığı günümüzde yazı kursları da büyük rağbet görüyor. Edebiyatçı yazar ve gazeteci Mehmet Nuri Yardım yönetiminde 12 dönemden beri Birlik Vakfı’nda düzenlenen “Yazı, Editörlük ve Medya Dersleri”, 5 Mart 2017 tarihinde Birlik Vakfı Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Merkezi’nde başlıyor. Üç ay sürecek olan dersler, 28 Mayıs’ta sona erecek. 4 Haziran Pazar günü de öğrencilere belgeleri törenle verilecek. Konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenler, 0 (212) 516 41 27 – 519 99 90 numaralı telefonları arayabilecek veya www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek geniş bilgi alabilecekler. Kayıt için MTTB’ne giderek (Bâbıâli Caddesi, No. 17 Cağaloğlu) giderek kayıt yaptırmak da mümkün.
35 AYRI TÜR İŞLENİYOR
Yazı, Editörlük ve Medya Kursu’nda, “Haber”, “Röportaj”, “Köşe Yazısı”, “Makale”, “Hikâye”, “Deneme”, “Roman”, “Araştırma”, “İnceleme”, “Şiir” ve “Hatıra”nın da aralarında bulunduğu 35 ayrı türde dersler işleniyor. Dersler anlatıldıktan sonra örnekler üzerinde duruluyor, sonra da öğrencilerin yaptıkları çalışmalar değerlendiriliyor. Bu çalışmalar arasında başarılı bulunanlar, gazete, dergi ve internet sitelerine gönderilerek yayımlanıyor.
EDİTÖRLÜK VE PROGRAMCILIĞA AĞIRLIK VERİLİYOR
Yazı, Editörlük ve Medya Kursu’nda ‘editörlük’ ve ‘program yapımcılığı’ da önem kazanan bir bölüm olarak dikkat çekiyor. “Yayınevi Editörlüğü”, “Gazete Editörlüğü”, “Dergi Editörlüğü”, “Radyo Programcılığı” ve “Televizyon Programcılığı” ayrı ayrı işlenerek öğrencilerin bu meslek dallarında yetişebilmeleri sağlanıyor. Dönem içinde sınıfa davet edilen gazeteciler, yazarlar, radyo ve televizyon programcıları, birikimlerini ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşıyorlar. Kültür, sanat, edebiyat ve basın dünyasının bazı çınarları da evlerinde ve çalışma mekânlarında ziyaret ediliyor.
AMAÇ YAZMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK
Kursla ilgili bilgi veren Mehmet Nuri Yardım, derslerin bugüne kadar ilgi gördüğünü belirterek, özetle şu bilgiyi verdi:
“Amacımız yazı yazmayı sevenlerin bu işe ciddiyetle sarılmalarını ve düzenli biçimde yazmalarını sağlamaktır. Yazı yazmak sadece bir heves olarak kalmamalı, ciddi biçimde, sistemli olarak ürünlerin verildiği bir çabaya, hatta gerekirse işe dönüşmelidir. Kursta edebiyatın ve gazeteciliğin temel türlerini ve bölümlerini işliyoruz. Meslek olarak yazı hayatını seçecek olanlara, gazete, yayınevi, dergi, radyo, televizyon ve internet sitelerinde çalışmak isteyenlere yardımcı oluyoruz. Bugüne kadar kursa devam edenlerin büyük bir kısmı, yazı yazmaya, röportaj yapmaya ve farklı kurumlarda çalışmaya başladı. Öğrencilerimiz arasında kitaplarını yayımlayanlar, dergi çıkaranlar var. Hatta başka kurumlarda hocalık yapanları da görüyor ve mutlu oluyoruz. Bu kurs süresi içinde öğrencilerimiz hem yazı yazmanın usullerini öğrenmekte, hem de eser vermiş, iz bırakmış büyük edebiyat ustaları ve gazetecileri daha yakından tanımaktadırlar. Sonuçtan memnunuz. Şükürler olsun ki, bugüne kadar yüzlerce öğrenci mezun ettik. Devam eden öğrencilerimize belgelerini ustaların eliyle ve bir tören düzenleyen veriyoruz. İnşallah yeni dönem de hayırla başlar.”
YAZARLARIN ESERLERİ İŞLENECEK
Yazı, Editörlük ve Medya Kursa’nda, yaşayan yazarlar kursa davet edildiği gibi Türk edebiyatının seçkin yazarlarının başlıca eserleri de okunuyor ve konuyla ilgili tahliller yapılıyor. Kurs süresi içinde şiirleri, hikâyeleri, romanları ve denemeleri değerlendirilen bazı yazar ve şairlerin isimleri şöyle: Namık Kemal, Ahmet Midhat Efendi, Recaizade Mahmut Ekrem, Ahmet Rasim, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Muallim Naci, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Cenab Şahabettin, Tevfik Fikret, Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Âkif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Halide Edib Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Refik Halit Karay, Peyami Safa, Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Ziya Osman Saba, Âsaf Halet Çelebi, Sâmiha Ayverdi, Kemal Tahir, Tarık Buğra, Safiye Erol, Haldun Taner, Cemil Meriç, Mehmet Kaplan, Ahmet Kabaklı, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Oğuz Atay ve Sezai Karakoç.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!