• İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
 • Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
  Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
 • Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
 • Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
  Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
 • M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
  M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”

YAZARLARIMIZ

Hülya Günay
Hülya Günay
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2021, Salı 03:14 - Son Güncelleme: 16 Şubat 2021 Salı, 03:14
Font1 Font2 Font3 Font4
Yavaş Yaşamak da Modernliktir

 

 

İnsan olmanın doğal ritminden, bizi kendisine köle eden teknoloji sayesinde uzaklaşmış bulunuyoruz. Günümüz dünyasında her şey çok hızlı ilerliyor. Bizler bu hızın içinde yerimizi belirlemek, korumak için her güne büyük bir güçle eşlik ediyor, özümüzle savaşıyoruz adeta.

 

Hızlı olmak, hızlı yaşamak, alışkanlık olmanın çok ötesinde modern dünyanın insanına itibar kazandıran bir meziyet olarak kabul görüyor. Başarı ile meşguliyeti eşitleyip, her şeyi aceleye getirme hastalığı halinde arkamızdan bir avcı kovalarcasına koşuyoruz.

 

Zaman kontrolümüzden çıkmış durumda, telefonlara bakacak zamanımız yok, geri dönüş yapma ihtiyacı bile duymuyoruz. Etrafımızı görecek halimiz yok, görmek istediğimiz kişileri de bize benzeyenlerden seçiyoruz. Şöyle bir bakınca bu olağanüstü yoğunluğun hayatımıza, topluma bir katkısı da yok.

 

Yediğimiz, içtiğimiz midemize düşmeden sosyal medyaya düşüyor, şöyle sıcacık ağız tadı ile çay keyfi yapmak, kahve içmek, muhabbet etmek çok eskilerde kaldı. Hangi ortama girseniz, yaş, cinsiyet, eğitim farkı gözetmeksizin herkesin gözü telefonda. Bir yere oturmaya gidince ilginçtir ki evin sahibi televizyondan gözünü alamıyor. Görgü kuralları alaşağı edilmiş durumda. Bağımlılıklar ilişkilerimizin düşmanı biz farkında olmasak da kabullenmek zor gelse de…

 

Makine icat edildi, modernizm adı altında sanayi toplumuna geçişle birlikte süratli bir değişim başladı. Bu rüzgâr hız kesmeden, enformasyon topluma geçiş yaptık. Hız ve teknoloji insanların hapishanesi oldu. Bir virüs gibi hayatımızın içine girdi. Fast-food tarzı başta olmak üzere, tükettiğimiz yiyeceklerden içeceklere kadar, alışveriş alışkanlıklarımız, arkadaşlıklarımız, insanların birbirini aldatması dâhil her şekilde evlerimizin içine sızdı.

 

Çok küçük adımlarla doğal ritmimize dönebilmek mümkündür. Sosyal medya kullanımını minimum seviyeye düşürmek, günün belirli saatlerinden sonra telefonunuzu uçuş moduna almak, yani teknoloji diyetine girmek. Sayıca az, ama kaliteli, sade kıyafetler giymek, daha doğal, sebze ağırlıklı beslenme tarzını seçmek, daha az aktiviteye katılıp, kendimize etkili zaman ayırmak, gerçek anlamda sevdiğimiz, bize katkısı olan samimi arkadaşlıklar kurup, kalabalık yığınlar içerisinde kaybolmamaktır. Kendimizi gerçekten önemi olan, anlamlı hedeflere odaklamak ve kişisel gelişimimize önem vermektir.

 

Özetle etkili yaşamak için zaman ayırmak. Bir gününüzü, bir haftanızı, saatlerinizi en çok ne ile uğraşarak geçirdiğinizi hesaplamaya başladığınız vakit, bugün meşgul olduğunuz alışkanlıkların geleceğinizi inşa ettiğini her daim hatırlamak lazımdır.

 

Yavaş yaşamak da modernliktir. Sadelik asalet belirtisidir. Bir fincan çayı tadını çıkararak içip, en meşhur kekinizi yapıp, bir arkadaşınızla tadına vararak muhabbet etmedikten sonra başarı, para ve hızın ne faydası olabilir ki?

 

“Ormana gittim, çünkü telaşsız yaşamak istiyordum; yaşamın temel olgularıyla uğraşmak zorunda kalmamak ve bana öğrettiği şeyleri iyice benimseyip benimsemediğimi bilmek. Ve öldüğümde aslında hiç yaşamadığımın farkına varmak istemiyordum.”  Wladen- Ormanda Yaşam

 

Daha basit, sade, saf, hoşnut edici, keyifli ve maneviyatı yüksek bir hayata bel bağlamak, mutluluk ve sağlığın teminatıdır.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


Yavaş Yaşamak da Modernliktir Yazısına 1 Yorum Yapıldı

BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN