RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

Yahya Kemal Beyatlı, Bâbıâli’de Yâd Ediliyor
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2018, Çarşamba 16:06 - Son Güncelleme: 31 Ekim 2018 Çarşamba, 17:51
Font1 Font2 Font3 Font4Yahya Kemal Beyatlı, Bâbıâli’de Yâd Ediliyor
Edebiyatçı yazar Dr. Âlim Kahraman, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde, Beyatlı’nın hayatını, şiirlerini, ideallerini ve fikirlerini anlatacak.

 

Hülya Günay (İstanbul)
 

Türk şiirinin büyük üstadı Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 60. yılı dolayısıyla Bâbıâli’de yâd edilecek. Edebiyatçı yazar Dr. Âlim Kahraman, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde, Beyatlı’nın hayatını, şiirlerini, ideallerini ve fikirlerini anlatacak. Yahya Kemal’in bıraktığı izler ve edebiyat ile düşünce hayatımızdaki yeri ele alınacak. Program, vakfın Cağaloğlu’ndaki merkezinde 1 Kasım Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Bir çok şair ve yazarın iştirak edeceği toplantıya katılmak serbest. 1884 yılında Üsküp’te doğan Yahya Kemal, eğitimini tamamladıktan sonra yerli ve yabancı yazarları, aydınları okudu, kendisini geliştirdi. Tarih ve medeniyet konularına büyük ilgi duydu. Divan edebiyatı üzerine yoğunlaştı. Aruzla Türkçenin en güzel şiirlerine imza attı. Başta Ahmet Hamdi Tanpınar olmak üzere bir çok şairi, edibin ve münevveri etkiledi. Edebiyatımızın ve fikir hayatımızın âbide şahsiyetlerinden biri oldu. 1 Kasım 1958 tarihinde İstanbul’da vefat eden Yahya Kemal’in kabri, Rumelihisarı Mezarlığı’ndadır. Şiir kitapları: Kendi Gökkubbemiz, Eski Şiirin Rüzgârıyla, Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş, Bitmemiş Şiirler. Diğer eserleri: Aziz İstanbul, Eğil Dağlar, Siyasi Hikâyeler, Siyasi ve Edebî Portreler, Edebiyata Dair, Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebî Hâtıralarım, Tarih Muhasebeleri, Mektuplar-Makaleler. Bütün eserleri İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından neşrediliyor. Cemiyetin merkezi olan Karamustafapaşa Medresesi’nde Yahya Kemal Beyatlı Müzesi bulunuyor.

 

YAHYA KEMAL’İ DE YAZDI

 

 

Yahya Kemal’i kaleme alan yazarlar arasında bulunan Dr. Âlim Kahraman, 1956 yılında Manisa Kula’da doğdu. Manisa Lisesi ve İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Yahya Kemal hakkındaki teziyle Yüksek Lisans, eleştiri üzerine hazırladığı teziyle Doktorasını tamamladı. Üniversitede uzun yıllar öğretim görevlisi ve üyesi olarak dersler verdi. 1980’den beri edebiyat dünyası içinde oldu. Öykü, eleştiri, deneme çalışmalarını, Mavera, Yönelişler, Yedi İklim ve Kaşgar gibi dergilerde ara vermeden sürdürdü. Bilimsel yazıları, yurt içi ve yurt dışında çıkan dergi ve kitaplarla İSAM tarafından yayımlanmakta olan TDV İslam Ansiklopedisi’nde yer aldı. Yazdığı ve hazırladığı eserler: Yahya Kemal Büyük Göçmen Kuş,  Rüzgârın Söyledikleri – Hikâye-i Şâbur Çelebi, Cahit Zarifoğlu’yla Yedi Yıl, Modern Türk Hikâyesi, Yazmak Bana Göre Değil, Tanıdığım Orhan Okay, Yazarak Yaşamak, Bir Duyarlığın Çağdaş Biçimleri, Okumaya Giriş, Çalışan Saat, Toprağı İşleyen Kalem, Edebiyatın Saklı Dili, Edebiyatın İç Yapısı, Atikvalide, Kayıp Hikayeci, Geçit, Cahit Zarifoğlu: Yürek Safında Bir Şair, Rasim Özdenören Işıyan Kelimeler, Üsküdar Zaman Aynasında, Edebiyatın Belleğinde Yaşayan Beykoz, Üsküdarlı Meşhurlar Ansiklopedisi.

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!