RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Vefalarıyla Bize Örnek Oldular
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2019, Perşembe 04:38 - Son Güncelleme: 19 Eylül 2019 Perşembe, 04:38
Font1 Font2 Font3 Font4Vefalarıyla Bize Örnek Oldular
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

Bir süre önce ebedî âleme uğurladığımız ilim, fikir ve gönül insanları Emin Işık ile Haluk Dursun, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde rahmet ve şükranla yâd edildi. Kalabalık bir dinleyici topluluğunun sonuna kadar takip ettiği toplantıyı, yazar Uğur Canbolat yönetti. Anma programına Emin Işık’ın kardeşleri Abidin Işık ve Halit Işık ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da katıldılar. Her iki merhumun yakın dostları, sevenleri ve okuyucuları programda bulundular. Bir çok gencin yaklaşık iki saat süren programı, büyük bir dikkatle ayakta takip ettiği görüldü.

 

MALAZGİRT ŞÜHEDASININ YOLUNDAN GİTTİ

 

Uğur Canbolat’ın Emin Işık ve Haluk Dursun’un hayat hikâyelerini kısaca anlattıktan sonra “Emin Işık ve Haluk Dursun hocalarımız birbirlerini seven insanlardı. Aynı ruh ikliminden beslenmişlerdi. Dolayısıyla birlikte anmak istedik.” dedi. Daha sonra ilk sözü, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz aldı. Emin Işık Hocanın Nurettin Topçu’nun talebesi olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Emin Hoca, Topçu vasıtasıyla Abdülaziz Bekkine Hazretlerine bağlıydı. Sohbetleriyle, konuşmalarıyla milletimizi aydınlatmış bir ilim ve fikir adamıydı. Gençlerin gönlünü kazanabilmiş bir gönül insanıydı. Haluk Dursun Hoca da vefalı bir insandı. Emin Işık’ın cenazesine katılmıştı.” dedi. Selçuk Eraydın hakkında Emin Işık’ın  kaleme aldığı mektuptan da bahseden Dr. Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Her iki değerimizi hiç bir zaman unutamayız. Hizmetleriyle, eserleriyle ve yetiştirdikleri talebelerle zaten kendilerini unutturmazlar. Haluk Dursun Hoca sahabeye hürmet gösterenlere hürmeti vardı. Sönmez Neşriyat’ın kurucusu Ali İhsan Yurt gibi şahseytelere hürmeti vardı. Merhum Âmil Çelebioğlu da onun hocasıydı. Şehid Sedat Yenigün’ün de üzerinde emeği vardı. Bu hocalarını unutmaz, onları da Fethi Gemuhluoğlu, Nezih Uzel ve Mehmed Şevket Eygi gibi istifade ettiği şahsiyetlerle birlikte rahmetle ve minnetle anardı.”

 

Coşkun Yılmaz konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Haluk Hoca eğitime ve gençlere çok önem verirdi. Gençlerin iyi yetişmesi için çok çaba harcadı. Ufku çok genişti. Balkanlardan Malazgird’e kadar uzanıyordu.  Bereketli ve büyük coğrafyamızın tarihî derinliklerine uzandı. Bu şuuru herkese aşılamak istedi. İnşallah gençlerimiz eserlerini okuyup faydalanacaktır.”

 

NURETTİN TOPÇU’NUN TESİRİNDE KALDI

 

Merhum Emin Işık Hocayı ise kardeşleri Abidin Işık ve Halit Işık anlattılar. Abdin Işık, “Ağabeyim daha küçükken babam gittiği mevlidi şeriflere  onu da götürürdü. Sonra İstanbul’a gelince üç camide görev yaptı. Celaleddin Ökten Hoca ile tanıştı. Yaman Dede, Fahri Efendi gibi zatları ben de onun sayesinde tanıdım. Çok geniş bir çevresi vardı. Bilhassa münevverler arasında. Nurettin Topçu’nun tesirinde kaldı. Hareket dergisinde ve Milliyetçiler Derneği’nde Nurettin Topçu Hocayı biz de onun sayesinde tanıdık. Onu sadece bir ağabey değil birönder olarak tanıdım. Çok başarılıydı ve seviliyordu. Babamın gür sesini âdeta onda dinliyorduk. İnsanın ruhuna sinen, etkileyici bir Kur’an okuyuş tarzı vardı.” dedi. Halit Işık da ağabeyi ile ilgili hatırdalarını paylaştı.

 

HALUK DURSUN’UN MANEVİ VASİYETİ

 

Mehmet Nuri Yardım, konuşmasında hem Emin Işık’tan, hem de Haluk Dursun’dan bazı hatıralar paylaştı ve “Onları toplum olarak inşallah hiç bir zaman unutmayacağız. Nüktedan ve müktesebatı olan, tevhid anlayışına bağlı, birleştirici insanlardı. Haluk Dursun’un Dicle’nin kuzularını çakallara yedirmeyeceğiz’ sözü hepimiz için bir vasiyet, bir parola gibi olmalıdır. Zaten vefatından hemen sonra Kürt annelerin Diyarbakır’da PKK’ya karşı başlattıkları bu kutsal isyan, bir bakıma Haluk Dursun’un manevi işareti üzerine gelişmiştir.” dedi. Toplantının sonunda İbrahim Güleç ve Mahmut Topbaşlı, Emin Işık Hocaya yazdıkları şiirleri okudular. Fehmi Atay da çektiği “Emin Işık Belgeseli”nden bahsetti. Toplantı, Abidin Işık’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetinden ve  çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

 

SOHBETLERİYLE ÇOK SEVİLDİ

 

Muhtelif yerlerde yaptığı tasavvuf ve kültür  sohbetleriyle tanınan ve sevilen Emin Işık, 1936 yılında Hatay merkez ilçeye bağlı Karmanca Köyü’nde dünyaya geldi. İlk dinî eğitimini aynı zamanda köyün imamı olan babası Hoca Şemseddîn Efendi’den talim etti. İlkokuldan sonra iki yıl Antakya Kur’an Kursu’nda talim okudu, hafızlık yaptı. Emin Işık, orta kısmını Adana’da, lise kısmını İstanbul’da okuduğu İmam Hatip Lisesi’nden 1960 yılında; İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden 1964 yılında mezun oldu. Dört yıl kadar İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni ve idareci olarak görev yaptıktan sonra açılan asistanlık imtihanını kazanarak İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (YÖK kanunu gereğince Marmara Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüştü.) Kur’an İlimleri ve Tefsir Anabilim Dalı’nda Ebubekr İbnu’l-Enbârî’nin “Kitâbu’l-Vakfi ve’l-İbtidâ” adlı eseri üzerinde yaptığı edisyon kritik çalışmasıyla doktor oldu. Otuz dokuz sene dört ay süren resmî hizmetinden sonra 2001 yılında emekli olan Emin Işık, yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazdı. Celâl Hoca Hayatı ve İlmî Şahsiyeti, Devleti Kuran İrade, Kur’ân’ın Getirdiği, Belh’in Güvercinleri eserleri arasındadır. Emin Işık Hoca, 1 Ağustos 2019 tarihinde ebedî âleme göç etti.

 

AKTİF BİR BİR İLİM ADAMIYDI

 

Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, 1957 yılında Hereke’de doğdu. Galatasaray Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsünü bitirerek akademik hayata Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde asistan olarak başladı. Marmara Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını Yakın Çağ Tarihi Anabilim dalında tamamladı. “Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi” sahasında tarih doçenti A.Haluk Dursun Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim dalında profesörlük unvanını aldı.

 

Akademik çalışmaları yanında çeşitli alanlarında da önemli faaliyetleri bulunan Dursun, İBB Kültür AŞ. Genel Müdür Danışmanı olarak Miniatürk Projesi’nin hazırlanmasında görev aldı. İçişleri Bakanlığınca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Dursun, 2005-2006 VE 2011 tarihlerinde aynı kurumda Başkan Vekilliği görevini yaptı. 2007 yılında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili olarak görev yaptı. 2006-2012 yılları arasında Ayasofya Müzesi Başkanlığını yürüttü, 2009- 2011 yıllarında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü görevini de üstlendi. 2012 Temmuz ayı itibarıyla getirildiği Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü görevini 2014 ortalarına kadar sürdürdü. Ayasofya ve Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki görevlerinde de birçok faaliyete imza attı, tarihî yapıların kültürel ve tarihî dokusunu ön plana çıkaran çalışmalara ağırlık verdi. Dursun, 2014 Temmuz ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı, 2016 yılı Nisan ayında emekliliğini isteyerek görevinden ayrıldı. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüten Dursun, son olarak Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcılığını yürütürken 19 Ağustos 2019 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!