RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım

Vefa Nedir? Ne demek?
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2018, Salı 16:05 - Son Güncelleme: 15 Mayıs 2018 Salı, 16:05
Font1 Font2 Font3 Font4Vefa Nedir? Ne demek?
Saygı değer Okuyucularım ilk önce sizlere Vefa kelimesinin anlamlarını açıklamak istedim .

Saygı değer Okuyucularım ilk önce sizlere Vefa kelimesinin anlamlarını açıklamak istedim . Vefa kelimesinin sözlük anlamı bir şeyi yerine getirmek , sözünde durmak, sevgide süreklilik ve sadakat gösterme, bağlılık" gibi anlamlara gelir. Vefa ne demek anlamı ise; görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara yardım etmek veya daha fazlasıyla karşılık verme demektir. Vefalı davrananlara vefakâr denir.

 

En büyük vefakârlık, yüce yaratıcıyı tanımak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmek, kulluk görevlerini eksiksiz yerine getirmektir.

 

Vefa ve iman kavramlarını daha ezelî yaradılışta yan yana getiren bu büyük hadise, vefanın büyük önemini ortaya koymaktadır. Nitekim Allah Telala iman edenlere şöyle seslenmektedir: “Bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki ben de size verdiğim sözü yerine getireyim .” (Bakara, 40)

 

Vefa demek, ihtiyaç hâlinde ona yardım etmektir. Arkadaş, öldükten sonra, onun çoluk , çocuğunu, yakınlarını sevmek, onlarla ilgiyi kesmemek de vefadandır. Müslüman vefakâr olur. Vefakâr olmanın, yani sırf Allah rızası için sevmenin mükafatı büyüktür. Vefa, dostlukta, bağlılıkta sebat etmektir. Arkadaşa yaptığı iyiliği az görmek, onun yaptığını çok bilmek vefadandır.

 

Vefa demek, gerek hayatta iken ve gerekse öldükten sonra sevgi ve ilgiyi devam ettirmek demektir. Ölen bir kimseye az bir vefa göstermek, hayatta yapılan çok iyiliklerden daha makbuldür. Çünkü insan, hayattaki arkadaşına bir iyilik edince, belki bir karşılık bekleyebilir. Öldükten sonra yapılacak iyiliğe riya karışması zor olur. Ölüler için dua ve istiğfar edilir. Yapılan iyiliklerin sevabı bağışlanır..Hayattaki akrabalarımıza, dostlarımıza iyilik etmeliyiz Vefanın gereğindendir ki , insan sevdiği arkadaşlarını,dostlarını, akrabalarını sevip haklarını gözetmelidir! Çünkü insan, yakınlarına gösterilen ilgiye daha çok memnun olur. Sevgi, sevgilinin her şeyini, ona yakından uzaktan ilgili olan her şeyi sevgili kılar. Arkadaşın dost ve akrabalarını arayıp sormak vefakârlığın şartlarındandır. Onların haklarına riayet, arkadaşlara ikram etmek kıymetlidir.

 

Vefasızlık şeytanın hoşuna gider. Mesela arkadaşlar arasındaki sevginin azalması, kırgınlığın zuhur etmesi şeytanı çok sevindirir. Şeytanı sevindirmemek, onun oyununa gelmemek için vefakâr olmalı, arkadaşın kusurlarını fazilet, hakaretlerini de iltifat kabul etmeli.dir , Vefanın çeşitleri vardır Anne, Babaya Vefa , Arkadaşa, Dosta ve Akrabalara ve Ölen sevdiklerimizde vefa göstermeliyiz . Sözlerime Son verirken Vefa çok önemli bir erdemdir . Her insanda olması gerekir ama bu zamanda Vefa erdemi çok zor bulunur ve bulunuyor . İnsanlarda çok nadir artık Vefalı insanlar var…

 

Vefa ile ilgili Güzel Söz Vefa nedir , bilir misin ? Vefa arkanda bıraktığını , giderken yaktığını yabana atmamandır . Vefa ; dostluğun asaletine , bir dua sonrası verilen sözlere , hayallere ihanet katmamandır . Vefa ; ötelerin sonsuz mükafatı karşısında , cehennemi hafife almaman , ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır. Hz. Mevlana

 

Zeynep Didem Gezgin

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!