RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”

Ustalar, Genç Yazarları Yalnız Bırakmadı
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019, Çarşamba 10:07 - Son Güncelleme: 2 Ocak 2019 Çarşamba, 10:22
Font1 Font2 Font3 Font4Ustalar, Genç Yazarları Yalnız Bırakmadı
Hülya Günay (İstanbul)

İstanbul’da on yıldan beri devam eden “Yazı Editörlük ve Medya Kursu” bir dönemi daha başarıyla tamamladı. Kursa devam eden öğrencilerin belge aldığı merasim, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin Cağaloğlu’ndaki Genel Merkezi’nde dün gerçekleşti. Törene usta katılan edebiyatçılar, genç yazarları yalnız bırakmadı. Edebiyat ve fikir hayatımızda kıymetli eserlere imza atmış olan hikâyeci ve ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, Klasik Türk Edebiyatı hocalarından Dr. Şakir Diclehan, hikâyeci Recep Seyhan, romancı yazar Nurettin Taşkesen, eğitimci yazar Ahmet Maraşlı, araştırmacı Muhsin Duran ve Bizimsemaver.com Sitesinin Yayın Yönetmeni Mücahit Kocabaş, öğrencilere mezuniyet belgelerini verirken aynı zamanda bazı önemli tavsiyelerde de bulundular. 

 

“YAZMAK BİR GÖNÜL YOLCULUĞUDUR”

 

Törenin açılış konuşmasını yapan kurs hocası Mehmet Nuri Yardım, “Yazmak bir nasip işi, hatta bir kaderdir. On yıldır devam eden bir meşgalenin içindeyiz. Bu kursumuza devam eden öğrencilerimizin bir kısmı azimle, kararlılıkla devam ediyor, bir kısmı ise bir heveskârın ötesine geçemiyor. Ama onlar da iyi bir okuyucu oluyor en azından. Esasında kursumuz bugün yeni başlıyor. Bol bol okuyarak, kendimizi geliştirerek, yaşayan üstatları ziyaret edip tavsiyelerini alarak bu yolda devam etmenizi dilerim. İnşallah dergi ve gazetelerde yazılarınızı okur, radyo ve televizyonlarda programlarınızı dinler ve seyrederiz. Sabır, sebat ve kararlılık çok önemli. Yazmak bir hevesin ötesinde bir gönül yolculuğu, bir irfan seferidir. Dünkü emanetleri gelecek nesillere taşıma sorumluluğudur. Yılmadan usanmadan okumak ve yazmak şiarımız olmalı. Allah yardımcınız olsun.” dedi. Öğrencilere hitaben kısa konuşmalar yapan yazarlar da öğrencilere bazı tavsiyelerde ve öğütlerde bulundular, yazı dünyasına azimli bir şekilde devam etmelerini istediler. Yazarlar ayrıca unutamadıkları hatıralarını genç yazarlarla da paylaşırken, “Okuma alışkanlığı çok önemlidir. Kitap yazmak için acele etmeyiniz. Belirli  bir birikime sahip olup, dolduktan sonra kalemlere sarılın ve eser verin. Yazarken içinde bulunduğunuz toplumun manevi değerlerine de sahip çıkın. O zaman hem iz bırakır, hem de gelecek nesiller tarafından takdir edilir, dua alırsınız.” dediler. Usta yazarlar, genç kalemleri bu gayretlerinden dolayı tebrik ettiler. İçilen çaylar ve yapılan sohbetlerin ardından törene geçildi.

 

Kursu başarıyla tamamlayan  Enes Durmuş, Gökmen Tansukalp, Kübra Kılıç, Maide Alkız, Muhammed Olgun, Oğuzhan Kulaksız, Rümeysa Şimşek ve Emel Sandıkçı’ya belgelerin yanısıra kitaplar da hediye edildi. Kursiyerler, belgelerini yazarların elinden alırken moral kazandılar. Coşku ve heyecanın yaşandığı törenin ardından hatıra fotoğrafları da çekildi. Yazı Editörlük ve Medya Kursu’nun yeni dönemi 2019 yılının ilk aylarında başlayacak.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!