RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Türkiye’nin Fikren Kurtuluşu Onlarla Başladı
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2019, Pazar 18:04 - Son Güncelleme: 14 Temmuz 2019 Pazar, 18:04
Font1 Font2 Font3 Font4Türkiye’nin Fikren Kurtuluşu Onlarla Başladı
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

 

Gazeteci yazar İrfan Atagün, vefatının 12. yıldönümünde Cağaloğlu’nda sevenleri tarafından saygıyla anıldı. Cağaloğlu’ndaki tarihî Hasan Paşa Medresesi’nde hizmet veren Yeni Dünya Vakfı, anlamlı ve kadirşinas bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. Fikir, yayın, basın ve kültür dünyamızın gerçek kahramanlarından İrfan Atagün, ailesi ve dostları tarafından rahmet ve şükranla yâd edildi. Sıcak havaya rağmen katılım yüksek olduğu toplantı seviyeli, renkli, duygu yüklü ve çok güzel geçti.

 

Toplantının açış konuşmasını yapan Mehmet Nuri Yardım, İrfan Atagün’ün yakın dostlarıyla birlikte büyük idealler taşıdıklarını, bunları gerçekleştirmek için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Onlar fikir ve ruh dünyamızın seçkin isimleri, hakiki kahramanlarıdırlar. Onları tanımak, örnek hayatlarını, büyük hizmetlerini ve kutlu ideallerini bugünkü nesillere aktarmak bizim biricik görevimizdir.” dedi.

 

YAKIN DOSTLARI KONUŞTU

 

Anma toplantısına İrfan Atagün’ün yakın dostları Mümin Çevik, Özer Ravanoğlu, Reşat Şen ve Rahim Er de katıldılar. İrfan Atagün’ün ömür boyu yakın dostluk kurduğu Mehmet Emin Alpkan’ın oğlu Latif Alpkan da “baba dostu” olarak tanıdığı İrfan Atagün’le ilgili olarak duygulu bir konuşma yaptı. Mümin Çevik, toplantının başında İrfan Atagün ile ilgili hatıralarını paylaştı. Onun küçüklüğünde çocuk felci geçirdğini hatırlatan Çevik, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan dolayı ayağından rahatsızdı. Hatta bir değil iki bastonla yürümek zorunda kalmıştı. Mehmet Emin Alpkan ağabeyi de 1965’li yıllarda Yıldız’daki evlerinde ziyaret ettiğimde kara bir kediye sahip olduklarını görmüştüm. O yıllarda meşhur mizah dergisi Karakedi’yi çıkarmışlardı.”

 

BABAMIN EN YAKIN DOSTLARINDANDI

 

Dr. Latif Alpkan babasının, en yakın dostlarından biri olarak gördüğü “İrfan Amcası”yla hiç ayrılmadıklarını, hep beraber hareket ettiklerini söyledi. Latif Alpkan, “Onlar çok farklıydılar. Âdeta özel hayatlarını feda etmiş, kendilerini bu aziz millete adamışlardı. Dolayısıyla o neslin üstümüzdeki hakkı çoktur.” dedi. Rahim Er büyük ideallere hizmet eden bu âbide neslin günümüz için örnek insanlar olduklarını hatırlatırken Reşat Şen de “Onları tanımak bize büyük cesaret ve azim verdi. Çünkü ömürlerini davalarına adamış samimi ve gerçek yiğit adamlardı.” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN ÖNCÜ KURTARICILARI

 

Özer Ravanoğlu konuşmasında İrfan Atagün ve arkadaşlarının cansiperane hizmet ettiklerini ve bu güzel ülkeye ömürlerini adadıklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin büyük kurtuluşu onlarla, yani İrfan Atagün, Mehmet Emin Alpkan, Ömer Öztürkmen, Ahmet Kabaklı, Tarık Buğra, Yılmaz Öztuna, Vecihi Ünal, Yalçın Özer, Nevzat Yalçıntaş, Ergun Göze, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, Dilâver Cebeci ve Ömer Lütfi Mete gibi şahsiyetlerle başladı. Yine onlar gibi olanlarla devam edecek.”

 

Gazi Altun, Ahmet Kabaklı ile birlikte  iken İrfan Beyle sık sık görüştüklerini ifade ederek, “Hoca ile çok yakın dostlukları ve muhabbetleri vardı.” dedi. İrfan Atagün’ün eşi Sevil Atagün de “Sen Olsaydın” adlı şiirini okudu. Toplantının sonunda İrfan Atagün’ün çocukları Almula Atagün ile Ali Atagün de duygu yüklü konuşmalar yaparak babalarını hiç unutmadıklarını ve her zaman yüreklerinde hatıralarıya yaşattıklarını söylediler. İrfan Atagün’ün biyografisinin Rabianur Ergin tarafından okunduğu anma toplantısının ardından bütün müminlerin ve şehitlerin ruhlarına Fatiha okundu. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından program sona erdi.

 

HİZMETLE GEÇEN DESTANSI BİR HAYAT

 

İrfan Atagün, 16 Nisan 1929 tarihinde Balıkesir’e bağlı olan Edremit ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Hukuk Fakültesi’nde okurken 1948 yılında rahmetli Galip Erdem ve Ömer Öztürkmen ile beraber “Türk Gençlik Teşkilâtı”nı kurdu. Ellili yıllarda dönemin önemli ve etkili mizah dergisi Karakedi’yi yine Ömer Öztürkmen ve Erdoğan Okçu ile birlikte çıkardı. Ellili yıların sonunda Ergun Göze ve Mesut Yavuz Bilgin ile birlikte Amca Matbaası’nı kurdular. Bir çok önemli eserin bu matbaada basılmasına vesile oldular. İrfan Atagün 1960 yılından sonra Santral Yayınevi’ni kurdu. Mehmet Emin Alpkan ve diğer arkadaşlarıyla birlikte Bâbıâli’de Sabah gazetesini yayınladılar. Karakedi dergisinin ikinci dönemi bu sıralarda başladı. Yeşilay Derneği yönetimine de giren Atagün, 1969 yılında Mehmet Emin Alpkan’ın çıkardığı Bizim Anadolu gazetesinin Umumi Neşriyat Müdürlüğü’nü üstlendi. 1970’li yılların ortasında Ömer Öztürkmen’le birlikte Ortadoğu gazetesini çıkardılar. 1978’de Ahmet Kabaklı öncülüğünde kurulan Edebiyat Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı. Mehmet Emin Alpkan ile Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın kurucu ve yöneticilerinden oldu. 1980’li yılların başında Türkiye gazetesinde danışman ve yazar oldu. Tarihten Bir Yaprak, Osmanlı Padişahları ve Gönül Sultanları kitaplarının müellifi olan İrfan Atagün, ömrünü okumaya ve yazmaya adamış bir fikir ve gönül adamıydı. 26 Haziran 2007 tarihinde Hakka yürüdü ve Eyüpsultan Mezarlığı’nda ailesi, sevenleri ve kalabalık bir cemaat tarafından defnedildi. (Fotoğraflar: Muhsin Karabay)


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!