RÖPORTAJLAR
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT

Türkiye’de İlk Kez Kudüs Çocuk Atölyesi Açıldı
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2019, Salı 23:17 - Son Güncelleme: 29 Ocak 2019 Salı, 23:19
Font1 Font2 Font3 Font4Türkiye’de İlk Kez Kudüs Çocuk Atölyesi Açıldı
Hucurat Hareketi

 

 

Hucurat Hareketi isimli sosyal medya grubu İstanbul Beyoğlu’nda açtıkları Kudüs Çocuk Atölyesi ile ülkemizde bir ilke imza attılar.

 

Pergelin sabit ayağını mahalleye, diğer ayağını ise işgal altındaki Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya açan Hucurat Hareketi, geçtiğimiz Cumartesi günü Kudüs Çocuk Atölyesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Tophane semtinde iki katlı binayı baştan sona yenileyerek çocukların dünyasına hitap edecek bir şıklıkta hazır hale getirdikleri atölyenin açılış törenine sivil toplum kuruluşları, gazeteci ve yazarlar, edebiyatçılar, esnaflar ve mahalle sakinleri katıldılar.

 

Çocukların Selahaddin Eyyübi’nin yaşında olduklarını belirten Hucurat Hareketi yöneticileri, Kudüs Çocuk Atölyesi’nde resim çizme, boyama, maket yapımı, hikâye ve öykü okumaları, tiyatro hazırlıkları gibi etkinlikler gerçekleştirecekler. Aynı zamanda özel olarak geliştirilen çeşitli bilgi yarışmaları, oyun kartları gibi etkinliklerle de çocuklar atölyede hem eğlenecek, hem el becerilerini geliştirecek hem de Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’ya dokunacaklar.

 

Atölyenin açılışında kısa bir basın açıklaması yapan Hucurat Hareketi yöneticilerinden Eyüp Güzel, şu ifadelere yer verdi:

 

Kudüs Çocuk Atölyemizin İlkini Açıyoruz

 

Hucurat Hareketi olarak İstanbul fethinin merkez üssü olan, Fatih’in gemileri karadan çıkardığı İstanbul’un en eski semtlerinden Tophane’de Kudüs Çocuk Atölyesi’ni açıyoruz.

 

Kudüs dedik çünkü içerisinde Mescid-i Aksa’mızı barındırdığı için Kudüs’ümüz bütünüyle Filistin’i ifade eder.

 

Çocuk dedik çünkü çocuklarımız Selahaddin-i Eyyübi’nin “Büyüdüğümde orayı ben fethedeceğim” dediği yaştadır. Filistin meselesinde dertli bir grup kardeşler olarak bizler Halepli Marangoz ustasının farkında olmadan fethin sembolünü hazırladığını biliyoruz. Halepli Marangoz ve atölyesi, çocuk yaştaki Selahaddin ve Mescid-i Aksa topraklarının fethi / özgürlüğü gibi kavramlardaki kodların farkındayız.

 

Belki de atölyemize alacağımız çocuklar içerisinden Selahaddin yetişecek veya Selahaddin’i doğuracak bir Ana yetişecektir. Bunu biz bilmiyoruz ama Allah biliyor.

 

Tophane’de açılışını yaptığımız bu atölyemizin bir ilk olmasını planladık ve İstanbul’un farklı semtlerinde ya da farklı vilayetlerde şubelerini açma gibi bir hedefimiz bulunuyor.

 

Kudüs Çocuk Atölyesi’ni açtık çünkü özellikle ülkemizde çocuklarımızın dünyasında ne yazık ki Kudüs’e, Filistin’e ilişkin istifade kaynakları çok az. Bu manada eksikliklerimizi ve mazeretleri öncelemedik aksine öteledik. Filistin meselesinde dertli olup bir şeyler yapabilme arzusu olanların da bizlerle birlikte heyecanlandıklarına şahit olduk.

 

İsra suresini okuyarak tadilatını yaptığımız atölyemizi deyim yerindeyse el emeğiyle, alın teriyle ve ihlas ile açma aşamasına getirdik. Çocuklarımız burada okuyarak, eğlenerek, oynayarak, dinleyerek Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı, Filistin’i öğrenecek, bilecek ve sevecekler. Çocuklarımız Filistin’in fatihlerini öğrenecek ve tabi ki işgali ve işgalcileri de bilecekler.

 

Olsun diye dertlenen, destek veren, dua eden herkese uykusuz geçirdiğimiz gecelerin hatırına, Kudüs’ün hatırına dualarımızda yer verdiğimizi belirtmek istiyoruz.

 

Son olarak aynı dertleri taşıdığımız her sivil toplum kuruluşu veya bireylerle kolektif çalışmalara ümmet şuuru içerisinde açık olduğumuzu bildiririz.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!