RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Turgut Güler’den Tarihi Şahsiyetlerimizi Dinledik
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2020, Çarşamba 05:53 - Son Güncelleme: 12 Şubat 2020 Çarşamba, 05:54
Font1 Font2 Font3 Font4Turgut Güler’den Tarihi Şahsiyetlerimizi Dinledik
Emine Savaş

Yeni Dünya Vakfı'ndaki Enderun Sohbetleri her hafta başka başka deruni seslerin, edebiyata, sanata can veren nefeslerin durağı oluyor. Zengin gönül dünyaları, mahir kâlemleri, sırra ayan yürekleri cümle hâzirûnu bindirip gönül buraklarına, melekûta kanat açtırıyorlar resmen. Hele Turgut Güler gibi bir kâlem. Tarihçi, yazar, romancı. Tam bir vatan sevdalısı, tarih hazinesinin elmas ustası.

 

Nasıl bir tarih şuuru bilincidir o. Baştan sona ağzımız açık dinledik. Söyleşi konusu son kitabı Deryalar Sultanı Barbaros Hayrettin Paşa idi. Deryaların gördüğü göreceği en büyük denizci. Onunla birlikte Anâsır-ı erbaa ile bağlantı kurduğu kitap dörtlemesini anlattı.

   

Güneşli Bir Nisan Günü Bektaş Ağa’nın Romanı

Değirmen Taş Akşemseddin'in Romanı

Taşı Yenen Adam Mimar Koca Sinan'ın Romanı

Deryalar Sultanı-Barbaros Hayrettin Paşa'nın Romanı

 

Anâsır-ı erbaanın ; toprak ayağı; Mimar Sinan, hava atağı  Bektaş Ağa, ateş ayağı, Akşemseddin Hazretleri, su ayağı, Barbaros Hayrettin Paşa’dır.

  

Turgut Güler olaylar ve kişiler üzerinden öyle örüntüler kurgulamış ki, bizim basit olaylar gibi baktığımız olaylara efsane hüviyeti kazandırmış. Kitapların yazım surecini, kaynaklarını, yazılma gerekçelerini dinledik. Muhteşem bir hitabet üslubu var hocanın. Gözlerinizi ayırmanız bile mümkün değil. Kaçırmak istemiyorsunuz. Tarihi konulara hâkimiyeti, uzmanlığı, takdire şayan başka bir konu. Değerli hocamız kitapların hayat bulma süreçleri ile alakalı şunları paylaştı:

 

"Demir Kuşaklı Cihangir Süleymannâme daha önce çıkan kitaplarımızdan bir tanesi. Bizim cihâna hükmettiğimiz bir dönemi içine alıyor. Siyasi, içtimai ve medeni açılardan zirveyi yakalayan Kanunî dönemi, diğer alanlarda da ender şahsiyetlerin yetiştiği çok verimli bir zaman dilimi olmuştur. Fûzulî'den Bâki'ye, Karahisârî'den Matrakçı Nâsuh'a, Bâli ve Hüsrev beylerden Durgudça Paşaya kadar birçok tarihi şahsiyet. Ve yukarıda bahsedilen efsane şahsiyetler. Bu dünya tarihi için bile ender olan isimlerin, Kanuni döneminde buluşması tabi ki tesadüfi bir durum olamazdı. Medeniyet öyle zirvelere taşınmıştı ki, medeniyet içinde yetişenlerde zirve kimlikler oluyordu haliyle. İşte bende bu zirve kimliklerin hikâyesini günümüze, sevdalı yüreklere taşımak istedim. "

 

Ben bambaşka bir Osmanlı dinledim o gece. Canlı, kanlı, ruhu olan. Bugün maalesef hayal edilemeyecek bir adalet ve edeb timsali bir Osmanlı. Yaptığı işin, sanatın, eşyanın hakkını veren bir Osmanlı. Kur'an’ın devletleşmiş hali.

 

Kitaplarından bahsettikten sonra, ısrarla şu hakikâtleri vurguladı hocamız:

"Ecdad maddi sebepler üzerinden gerekeni yaptığı gibi, ruhani sebepler üzerinden de gerekeni yapmıştır. Onları başarıya taşıyan asıl sebep bu idi. Onlar; eşya, kul, insan ve Yaratıcı hakikâtlerinin yerini ve hakkını teslim etmişlerdir. Bu duruş da onları, insanoğlunun kurduğu medeniyetlerin zirvesine taşımıştır."        

 

Kırka yakın kitap yazmış Turgut Bey. Fatih'in, Yavuz'un,  Kanuni'nin de içinde olduğu ecdadı anlatan.  Ben bir kısmının siparişini verdim bile. Osmanlı efsanesinin tamamını,  Turgut Güler'in gözünden görmek eminim çok muhteşem olacak.

 

Vesselam….


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!