RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım

Taşkesen: “Siyonizmin hâmisi ABD’dir.”
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2018, Salı 16:24 - Son Güncelleme: 15 Mayıs 2018 Salı, 16:24
Font1 Font2 Font3 Font4Taşkesen: “Siyonizmin hâmisi ABD’dir.”
Yazar Nurettin Taşkesen’in kaleme aldığı 70 Yıllık Filistin Dramı Nekbe Büyük Felaket 1948 kitabının tanıtımı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

         Edebiyatçı yazar Nurettin Taşkesen’in kaleme aldığı Nekbe 1948 belge romanıyla ilgili olarak Mihrabad Yayınları tarafından Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde düzenlenen programa farklı ülkelerden gelen öğrencilerin katılımı anlam kattı.

 

         Bu sene Filistin’in büyük felaketi Nekbe’nin 70. Yıldönümü olması dolayısıyla  düzenlenen toplantı büyük dikkat topladı. Tören Mihrabad Yayınları Yayın Yönetmeni Mehmet Nuri Yardım’ın açış konuşmasıyla başladı. Slayt gösterisi eşliğinde konuşmasına başlayan Nurettin Taşkesen, Filistin felaketinin zeminini hazırlayan ortamı, şahısları, kronolojik tarihi akışı ile dinleyicilerine aktardı. Kendilerini seçkin millet, Filistin’i vaad edilmiş toprak ve Arapları ise etnik temizlik için kurban olarak gören Siyonist zihniyeti somut bir olay ile örneklendirdi.1897’de İsrail’in kuruluşundan tam 51 yıl önce İsviçre’nin Basel şehrinde toplanan 1. Siyonist Kongresi’nde Theodor Herlz’in, “ Ben bugün burada Yahudi Devletini kurdum. Beş sene veya elli sene sonra bunu herkes bilecektir.” sözlerini dinleyicilere aktardı.

 

         14 Mayıs 1948 tarihinde İngiltere’nin desteği ile Telaviv’de kurulduğu ilan edilen İsrail’in, Filistinlilerin felaketinin başlangıcı olduğunu hatırlatan Nurettin Taşkesen, Filistin halkının topraklarından sürgün edilip olmadık zulümlere uğradığını belirtirken, kendi ülkesinde kalanlara da araç plakalarına dahi ayrı plaka verilip kendi toprağında esir hayatı yaşayıp, olmadık zulümlere maruz bırakıldıklarını belirtti. Taşkesen, 21. yüzyıla yeni taktikler ve zulümleri uygulayarak başlayan İsrail’in arkasını Amerika Birleşik Devletleri’ne yaslayıp Birleşmiş Milletler kararlarının hiçbirine uymadığını belirtirken, yaptığı her zulmün hukuksuz olduğunu vurguladı.

 

         Nekbe’nin 70. Yılında Siyonizm hamisi ABD, büyükelçiliğini İsrail’in başkenti olarak Kudüs’e taşıdığını belirten Taşkesen, 13 Aralık 2017 İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına da değinerek, “İslam âleminin ne yapacağını zaman gösterecek.” dedi. Kudüs’ün yüzyıllık hasretinden sonra, Filistin’in 70 yıllık Nekbe dramını da tarihi gerçekler, yaşanmış olaylar ve belgesel yapımlarına dayanarak İbrahim Haşim’in ailesi ve çevresiyle kurgulamaya çalıştığını ifade eden Taşkesen, “Bu kitapta yaşanan olaylar, Filistinlilerin acılarının yüzde birini bile yansıtmaktan uzaktır.” dedi.  Filistinlilerin 70 yıldır sakladıkları anahtarlarıyla bir gün evlerinin kapılarını açmalarını Allah’tan niyaz ederken, Kudüs’ü ziyaret etmenin önemini de bir kez daha vurguladı.

 

                   OKUYUCULARIN BÜYÜK İLGİSİ

 

         Toplantının sona ermesinden sonra yazar Nurettin Taşkesen, Esaret 1916, Kudüs 1917, Osmanlı Coğrafyasında İstihbarat Teşkilatları ve Nekbe kitaplarını okuyucularına imzalayıp, hatıra fotoğrafları çekildi. Özellikle Senegal gibi farklı ülkelerden gelip öğrenci olarak yurdumuzda bulunan gençlerle sohbet eden Taşkesen, dinleyicilerinin sorularına da cevap verdi.

 

Hülya Günay

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!