RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

“Şule Yüksel, Kimlik Şuuru Verdi”
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2019, Çarşamba 12:48 - Son Güncelleme: 9 Ekim 2019 Çarşamba, 12:48
Font1 Font2 Font3 Font4“Şule Yüksel, Kimlik Şuuru Verdi”
Bizim Semaver

 

        

Yazar ve dava insanı Şule Yüksel Şenler, Cağaloğlu’nda düzenlenen bir toplantıda yâd edildi. Kısa bir süre önce ebedî âleme göç eden Şenler hakkında Yeni Dünya Vakfı’nda “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde bir anma programı gerçekleştirildi. Abdüssamet Altunbaş’ın okuduğu aşir ile başlanan program konuşmalarla devam etti.

 

Programı yöneten yazar Selvigül Kandoğmuş Şahin, önce Şule Yüksel Şenler’in hayat hikâyesini anlattı, sonra da ona dair kaleme aldığı bir yazıyı dinleyicilerde paylaştı.

 

Programa iştirak eden Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mehmed Fırıncı, Şule Yüksel Şenler’den önce ağabeyi Özer (Üzeyir) Şenler ile tanıştıklarını ve birlikte hizmet ettiklerini söyledi. Mehmed Fırıncı, “İyi bir aileydi. Zamanla Şule Yüksel Şenler’in gayesini ve hizmetlerini anladılar ve takdir ettiler, hatta ona destek oldular. Şule Hanım büyük bir dava insanıydı. Gençliği kurtarmak için neler yapılması gerektiğini düşünüyordu. Özer kardeşin çabasıyla birlikte ailece İslam’a hizmet etmek için çalıştılar, gayret gösterdiler. Âdeta ailenin bütün fertleri hizmet ediyorlardı.”

 

BAŞÖRTÜSÜNÜN YAYGINLAŞMASINI SAĞLADI            

 

Mehmed Fırıncı kısa konuşmasının sonunda şunları söyledi:

 

“Bir zaman Mısır’dan bir dostumuz gelmişti. Türkiye’de tesettüre giren hanımların azlığından şikâyet etmişti. Daha sonraki yıllarda bir daha ülkemize gelince bu sefer de tesettür sahibi hanımların arttığını söylemişti. İşte bu müspet gelişme, Şule Yüksel Hanım’ın azimli çalışmaları ve büyük gayretleriyle mümkün olmuştu. Kendisini rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.”

 

TÜRKİYE’Yİ BAŞTANBAŞA DOLAŞTI

 

Şule Yüksel Şenler’in son yıllarında yanından ayrılmayan ve ona dair bir eseri kaleme alan yazar Demet Tezcan ise, konuşmasına şöyle başladı:

 

“1990’lı yıllarda henüz 20’li yaşlardayken Şule Yüksel abla ile tanıştım. Bir vakıf ortamındaydık. O zaman gazetelerde yazılar yazıyordu. O yazıları büyük bir heyecanla okuyorduk. Yurt genelinde konferanslar veriyordu. Dur durak bilmiyordu. İstirahat etmeyi düşünmüyordu. Âdeta gece gündüz çalışıyordu. Ben Esenler’de oturuyordum. O Yakacık’taydı. Ulaşım o zaman zordu. Buna rağmen sık sık görüşüyorduk. Ziyaretine hep gidiyordum. Düşüncelerini bir bütün olarak anlamaya çalışıyordum.”

 

Demet Tezcan, bu görüşmeler sırasında kendisine “Sizin hayatınız yazılmalı. Ben yazmak isterim.” dedim. “Bugüne kadar çok teklif aldım, eskiden düşünmüyordum. Ama artık vakti geldi. Yaşım ilerledi, hazırlayalım.” diye cevap verdiğini aktardı. “Böylece kitaba başladık.” diyen Demet Tezcan sözlerine şöyle devam etti:

 

“Şule Yüksel Hanım, 25’li yaşlarda iken ağabeyi Özer Bey sayesinde Risale-i Nurlarla tanışıyor ve asıl değişim o zaman başlıyor. Bediüzzaman’ın Tesettür Risalesi onu çok etkiliyor. Önce dine mesafeli bir ailenin mensubuydu. Sonra hidayete eriyor ve tesettüre giriyor. İlk olarak Yeni İstiklal gazetesinde yazmaya başladı. Bu konuda merhum Mehmed Şevket Eygi onu teşvik etmiştir. İlk yazılarından sonra imtihanı da başlıyor. Hakkında davalar açılıyor, mahkemelere gidip gelmeye başlıyor, hüküm yiyor ve cezaevinde 9 ay 10 gün kalıyor. Kendisi bunu  ‘yeniden doğum’ olarak tarif ediyor. Şule Yüksel Şenler’in davası nedir sorulduğunda kısaca ‘Davası İslam davasıydı.’ diyebiliriz.”

 

KONFERANSI 27 MİNAREDE BİRDEN SESLENDİRİLİYORDU

 

Demet Tezcan, Şule Yüksel Şenler’in olağanüstü bir gayret ve çaba ile Türkiye’yi karış karış gezdiğini, yurtiçinde ve yurtdışında konferanslar verdiğini belirttikten sonra şunları söyledi:

 

“Anadolu’yu boydan boya dolaşıyordu. Bazen bir günde farklı şehirlerde iki üç konferans verdiği oluyordu. Bu programlara büyük bir alaka gösteriliyordu. İnanılmaz bir enerjiye sahipti Şule Yüksel. Sadece Çorum’da verdiği bir konferans 27 minareden  halka duyuruluyor ve seslendiriliyordu. Böylece âdeta bütün şehir bu konfrensı takip ediyordu. Ve başörtüsü meselesini Hatice Babacan bir meşale olarak yakıyordu. İlk başörtüsü mağduriyetini ve zulmünü yaşayan Hatice Babacan’dı, arkasından diğerleri geliyor. Uzun süren yasaklar ve üniversitede okumalarına izin verilmeyen büyük  bir kitle. Sonuçta şimdi şükürler olsun ki şimdiki hükümetimiz sayesinde başörtüsü serbestiyeti getirildi. Artık bütün genç kızlarımız üniversitelerde rahatlıkla okuyabilmektedir.”

 

HUZUR SOKAĞI BİR ÜLKE PROFİLİYDİ

 

Demet Tezcan sözlerini şöyle tamamladı: “Huzur Sokağı mühim bir romandır. Çok basılmış ve okunmuştur. Huzur Sokağı bir ülke profiliydi. Edebiyat dünyası nasıl bakarsa baksın, roman amacına ulaşmıştır. Türkiye’de çok büyük bir kitle, bu romanı okuduktan, Şule Yüksel Şenler’i dinledikten sonra şuurlu bir şekilde tesüttüre girmiştir. Şule Yüksel Şenler genç kızlara bir kimlik şuuru verdi. Kimlik inşasının ilk örneğidir.”

 

Toplantıya iştirak eden şair ve yazar Şakir Kurtulmuş da Eskişehir’de ablası ile birlikte Şule Yüksel Şenler ile tanışmasının hikâyesini anlattı. Program  dinleyicilerin sorularına verilen cevaplar ve yapılan katkı konuşmalarıyla sona erdi. Toplantıdan sonra hatıra fotoğrafları çekildi.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!