RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

Sonbahar Senfonisi
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2016, Pazar 20:23 - Son Güncelleme: 13 Kasım 2016 Pazar, 20:23
Font1 Font2 Font3 Font4Sonbahar Senfonisi
Müzeyyen Hülya Günay  Her mevsim kendi güzelliği ile gelir. Sevginin sıcaklığı sonbaharda bir başka hissedilir. Sonbaharı hüzün ile özdeşleştirenlerin aksine sonbahar eşsiz bir senfoni, görsellik şölenidir. Güneşin arasından boşalan yağmur damlacıklarının sesi, gökkuşağının sunduğu görsellik, yaprakların üzerine basıldığı zaman hissedilen sesler, rüzgârın melodisi, sonbaharda her yaprak bir çiçeğe dönüşür aslında. Ağaçların dallarından dökülen her bir […]

sonbahar fotoğraf
Müzeyyen Hülya Günay 
Her mevsim kendi güzelliği ile gelir. Sevginin sıcaklığı sonbaharda bir başka hissedilir. Sonbaharı hüzün ile özdeşleştirenlerin aksine sonbahar eşsiz bir senfoni, görsellik şölenidir.
Güneşin arasından boşalan yağmur damlacıklarının sesi, gökkuşağının sunduğu görsellik, yaprakların üzerine basıldığı zaman hissedilen sesler, rüzgârın melodisi, sonbaharda her yaprak bir çiçeğe dönüşür aslında. Ağaçların dallarından dökülen her bir yaprak kızıl, sarı, bazen yeşilin tonları ile rengârenk çiçek sepetini hatırlatır.
Duru renkleri, sararan yaprakları, insana huzur veren, tatlı serin, üşütmeyen, karanlık fakat ürkütmeyen halleri ile romantik mevsimdir sonbahar. Uzun süren tatilden sonra evinizi özleyip vururken yağmur damlaları pencereye, kahve kokusu ve kitap kokusuna doymanın tadıdır sonbahar Ruhunuzun dinginliğe kavuşmasıdır.
Okulların açılması ile birlikte arkadaşlarına hasret öğrencilerin kavuşma sevinci… Salepçilerin yolunu gözlemektir sonbahar. Kestane kokusu sararken sokakları, sinema, tiyatro salonları bir başka sıcak güzeldir sonbaharda. Havanın erkenden kararması ile birlikte işini bir an önce bitirip evine kavuşma heyecanı yaşamaktır sonbahar. Yaz ne kadar rahat, dağınık ise sonbahar o kadar düzenli, organizedir.
Sonbahar çocuklara bir başka güzel gelir. Dökülen yapraklardan yatak yapıp içine gömülüp yatmak, toz toprak içinde kalıp kirlenmenin tadını öğrenmek, mutluluktan kelebek olup uçmaktır. Parklarda bahçelerde oynamanın tadıdır sonbahar. Pamuk şekeri, elma şekeri yemenin tadına doymaktır.
Sonbahar İstanbul’ a bir başka gelir. Yedi tepe sonbahar yağmurları ile yıkanırken, her tepesinde kızılın, sarının, yeşilin ayrı tonu ile eşsiz bir tablodur İstanbul. Boğaziçi’ni kuşatırken gökkuşağı, büyük sakin Süleymaniye’de huzur, Topkapı’da heybet, Kızkulesi bir gelin gibi süzülürken martılar uçuşur, Adalarda rüzgâr. Balıkçı teknelerinde gümüş balıklar tekir, barbunya, uskumru, levrek… Canım İstanbul canım sonbahar. Kapalıçarşı’da ıhlamur, oralet kokuları, Mısır Çarşısında kavrulmuş kahve kokusu. Yedi tepede, yedi renk, yedi ses. Her bir parkında, sarayında, sokağında ayrı bir görselliğin, senfoninin peşinden akıp gidersiniz.
Huzurun, mutluluğun mevsimi sonbaharda hayatın renkleri başkadır…
 
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!