• Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

YAZARLARIMIZ

Davut Yatkın
Davut Yatkın
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2020, Çarşamba 15:59 - Son Güncelleme: 19 Şubat 2020 Çarşamba, 15:59
Font1 Font2 Font3 Font4
Sembollerle ve Sloganlarla Yaşayamayız

 

Toplumlar ve kültürler kendilerini sözle ve yazıyla ifade ederler. İçerisinde bulundukları/yaşadıkları toplumun, kültür, örf ve adetlerini, ahlaki kurallarını hayatlarına aktarırlar. Bu doğrultuda bulundukları toplumun insanlarına faydalı olma konusunda ellerinden gelen çabayı gösterirler.

 

 Ancak gerek dünya toplumlarının, gerekse içerisinde bulunduğumuz Türkiye toplumunun da yaşamış olduğu ve kendilerini benzersiz olarak kaptırdıkları, içerisine daldıkları hayal dünyasından kurtulamadıkları bir sosyal medya hastalığı mevcuttur. Bu sosyal medya hastalığı derinden derine, inceden inceye toplumumuzun her kesimine sirayet etmiş, bireyinden kurumuna, siyasetçisinden, sanatçısına kadar etkisi altına almıştır. Bilgi sahibi olmadan kanaat sahibi olan, gerçek bilgiye ulaşma konusunda çaba harcamayan toplumumuz, kendini sosyal medyada ispatlama konusunda birbirleri ile yarışmakta, mücadele etmektedir. Twiter, Facebook ve diğer sosyal medyada paylaşılan sözler ve resimler, slogandan ve sembolden öteye geçememektedir. Vatan, millet, bayrak ve milli duyguların yansıması olarak paylaşılan semboller ve sloganlar gerçek yaşamda kendisini gösterememektedir. Bununla birlikte, gençlerin küfürlü sözler ve müstehcen görüntüler eşliğinde kendilerini görünür kılmak /dikkat çekmek arzusu vahim durumdur. Sosyal medyada, daha çok beğeni almak, daha çok görüntülenmeyi istemek, hep gündemde kalmak isteği ancak sosyal vakıa/hastalık olarak nitelendirilebilir.

 

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Keriminde Hümeze süresi birinci ayetinde: ‘’İnsanları arkalarından çekiştirip ayıplayanların, aşağılayanların, gizli açık dillerine dolayanların, kaş-göz hareketleriyle alay edenlerin vay haline! ’buyurarak bizleri şiddetle uyarmakta/ikaz etmektedir.

 

Hangi zamanda ve çağda olursak olalım hayatımızı Kur’an merkezli yaşayarak yüce yaratıcımızın ayetlerine kulak vermemiz gerekmektedir.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN