RÖPORTAJLAR
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT

“Şehirler ve Şehrengizler” Bâbıâli’de Konuşulacak
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2019, Perşembe 14:42 - Son Güncelleme: 24 Ocak 2019 Perşembe, 14:42
Font1 Font2 Font3 Font4“Şehirler ve Şehrengizler” Bâbıâli’de Konuşulacak
Hülya Günay (İstanbul)

Şehir kültürü ve medeniyet hakkında kaleme aldıkları makale ve eserleriyle tanınan Dr. Kâmil Uğurlu ve Mehmet Kâmil Berse, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde “Şehirler ve Şehrengizler”i anlatacaklar. Şehir kültürünün derinlemesine ele alınacağı program, Yeni Dünya Vakfı Genel Merkezi’nde  yarın (24 Ocak Perşembe) saat 18.00’de başlayacak. Dr. Kâmil Uğurlu ve Mehmet Kâmil Berse, konuşmalarının ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecekler. Katılımın serbest olduğu program, Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, Nu. 15 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek.

 

DR. KÂMİL UĞURLU

 

Dr. Kâmil Uğurlu, 1942 yılında Konya’da (Hadim-Aladağ) doğdu.
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimi aldı. Türk Mimarlık Sanatı konusunda doktor oldu. Selçuk Üniversitesi’nde proje, sanat tarihi ve estetik dersleri verdi. Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Yurt içinde dışında önemli projeler yönetti. TİKA’nın danışmanı olarak Orhun Anıtları Projesinde yer aldı. Ve Moğolistan’da Ötüken Vadisindeki müzelerin ve proje ve uygulamalarını yaptı. 1998 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığına getirildi. Başbakanlık Müşaviri oldu. 2009 yerel seçimlerinde Karaman Belediye Başkanlığına seçildi. Mimarlık ve sanat tarihi kitaplarının yanında “Şehrengizler” yazdı. Yayınlanmış Karaman, Konya, Eskişehir ve Kahramanmaraş Şehrengizleri şehir kitapları konusunda yeni bir akım başlattı. Konya Şehrengizi Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şehir Kitabı” olarak değerlendirildi. Farklı bir üslupla yazdığı “destan-şiir” denemeleri de vardır. Bunlardan Ötüşün Kuşlar Ötüşün Türk Dünyası Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirildi. Yurtdışında iki kitabı yayımlandı. Uluslararası Struga Şiir Toplantısında Türkiye’yi temsil etti. Kâmil Uğurlu, Türk Ocakları Türk Kültürüne Hizmet Büyük Ödülü, Kırgızistan ve Kazakistan Devlet Nişanları, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Büyük Ödüllerinin sahibidir.
Türk Dünyası Sanatçıları Vakfı (TÜRKSAV) kurucu üyesi, üç dönem Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Bilim Kurulları üyesi v.b. üyelikleri vardır.


Mimarlık ve Sanat Tarihi alanında Türkistan Tasvirleri, Orhun Anıtları, Selçuklu Evi; Şiir alanında Yemenimde Hare Var, Yüreğimde Yare Var, Gölgeli Sokağın Şiirleri, Nil Nehrinden Nilüfer; Şehir Kitapları alanında Konya Şehrengizi, Karaman Şehrengizi, Eskişehir Şehrengizi, Kahramanmaraş Şehrengizi; Deneme ve Biyografi alanında İşte Biz Böyleyiz, Kelebek Kanadındaki Hayatlar, Aşkın Yolu; Destan alanında Mir Ali ile Gül Hanımın Destanı, Ötüşün Kuşlar Ötüşün, Cehennemde Aşk Çiçekleri, Asiye’nin Ayları kitapları vardır.

 

MEHMET KÂMİL BERSE

İstanbul Fatih’te 1956’da doğdu. İstanbul İmam Hatip Okulu ve Bursa İTİA işletme bölümünden mezun oldu. Yayıncılık, Reklamcılık, Gazetecilik, Dergicilik yaptı, yazarlıkla beraber bu faaliyetlerine devam ediyor. Çok sayıda ülke ve şehir gezdi. Gördüklerini hissettiklerini araştırarak yazdı, yazmaya devam ediyor. Yeniden Doğuş, Vahdet, Tahtakale, Beldemiz Gaziosmanpaşa, Adım, Genç Kalemler, Dil ve Edebiyat dergilerinin sahibi, genel yayın yönetmeni veya editörü olarak hizmet verdi. Halen Şehir Ve Kültür dergisinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmenidir. Şehirlerimiz ve kültürlerimiz ve medeniyetler üzerine ve özellikle İstanbul, Kırım, Kudüs üzerine çok sayıda çalışması bulunmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok konferans verdi, panellere katıldı, sempozyumlarda bildiri sundu. İstanbul ile ilgili her hafta bir çok mekânda ve okullarda konferans vermektedir. 5 yıldır devam eden “İstanbul Şehrengizi” başlığında bir sohbet serisini kültür merkezlerinde devam ettirmektedir. Hayatı boyunca Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yöneticilik yaptı .Halen Dersaadet Kültür Platformu Derneği ile Dünya Kırım Türkleri Derneği genel başkanlıklarını yürütmektedir. Halen Şehir ve Kültür dergisinde yazıları yayınlanmaktadır. Kitapları; Meraklısına İstanbul Seyahatnamesi, İstanbul Şehrengizi, İsmail Bey Gaspıralı Dünyası, Kırım Bizim Meselemiz, Dört Kıta Üç Okyanus, Cengiz Dağcı, Üç Çelebinin Hikâyesi, Fatih Süleymaniye Ulema Semtleri, İstanbul’a Metafizik bir yolculuk (Roman) , Şehirler Kültürler Medeniyetler. Mehmet Kâmil Berse, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!