RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

SÂMİHA AYVERDİ’NİN ÖLÜMSÜZ ESERİ: MESİHPAŞA İMAMI
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2016, Pazar 22:20 - Son Güncelleme: 3 Nisan 2016 Pazar, 22:20
Font1 Font2 Font3 Font4SÂMİHA AYVERDİ’NİN ÖLÜMSÜZ ESERİ: MESİHPAŞA İMAMI
Kübra Çakır Bu kitabı okurken bilindik kalıpların tamamen dışında ama yine de alışık olduğumuz hikâyeye tanık oldum. Aile ilişkileri, kuşak çatışması, o dönemdeki İstanbul hayatı, Balkan harbi sonrasında yaşanan göç, mahalle kültürü, dini hayatı ele alan Sâmiha Ayverdi sosyal yaşantıya gerçekçi bir ayna tutmuş. Birçok olayların çevresinde aşkın bedenlerde seçici davranmadığı, tabiri caizse gönlün ferman […]

0000000188156-1
Kübra Çakır
Bu kitabı okurken bilindik kalıpların tamamen dışında ama yine de alışık olduğumuz hikâyeye tanık oldum. Aile ilişkileri, kuşak çatışması, o dönemdeki İstanbul hayatı, Balkan harbi sonrasında yaşanan göç, mahalle kültürü, dini hayatı ele alan Sâmiha Ayverdi sosyal yaşantıya gerçekçi bir ayna tutmuş. Birçok olayların çevresinde aşkın bedenlerde seçici davranmadığı, tabiri caizse gönlün ferman dinlemediğini anlatmış Ayverdi. Kim bilebilirdi ki Balkan Harbi’nin getirdiği felaketinin Mesihpaşa imamında saadete dönüştüğünü. Aşkı bulmadan önce candan vaz geçen mutsuz ve umutsuz Halis Efendi, gönlüne ateş düştüğünden beri ismi gibi gelen hediye’nin onda bıraktığı etkiyi herkes fark etmekte lâkin kimse açığa vuramamaktadır. Halis Efendi’nin bile kendine açıklayamadığı bu durum nasıl bu kadar aşikâr olabilirdi ki.
Dikkat çekici nokta ise ana karakterin imam olmasıdır. Halis Efendi aşkı bulmadan önce dini vecibelerini sadece bedenen yerine getirmiş, Müslümanlığı ruhen dolduramamış, medreselerde gördüğü eğitimin yeterli olduğunu ve fazlasının sorgulanmaması gerektiğine inanmıştır. Bu durum çocuklarıyla olan ilişkisini de etkilemiştir. Özellikle Batı’ya son derece hayran olan büyük oğlu Abdullah’ın babasının yaşadığı dini inkâr etmesi ve Hediye’ye duyduğu aşk aralarında düzelmesi zor anlaşmazlıklara neden olmuştur. Ta ki kötü bir haber alana dek. Diğer taraftan iki terazinin kefesinde eşit olan iki kadın anlatılmış. Biri muhacir kızı körpe Hediye diğeri imamın eşi emektar Gülsüm. Herkesin ibretle baktığı Gülsüm kocasının manevi dünyasını anlayamamış, gördüğü bütün kabalıklara rağmen boyun bükmekten başka bir çıkar yolu bulamamıştır. Yine de çoğu kişinin kabul edemeyeceği bir fedakârlık yapmaktan da kaçınmamıştır.
Bu kitapta etkilendiğim iki kısım ise ölmeden önce son nefesini “para” diyerek veren cimri kadın ile dine düşman kedilerle de bir o kadar haşır neşir olan Marangoz Tahir’in dost adını verdiği ruhi güzelliği bulmasının ardından tamamen değişmesidir.
256 sayfalık bu kitabın 4. baskısında aşina olmadığımız kelimelerin açıklamalarının verilmesi okuyucunun hem bilgi dağarcığının genişlemesinde hem de kitabı tam manasıyla anlamasında yardımcı olmaktadır. Cumhuriyet devrinin önemli yazar ve mütefekkirlerinden olan Sâmiha Ayverdi’nin Aşk Budur, İbrahim Efendi Konağı ve birçok kitabı Kubbealtı Neşriyatı’nda yayımlanmaktadır.
İsteme adresi:  Köprülü Medresesi, Peykhâne Sokağı, No:3. Çemberlitaş/İstanbul
E-Posta: info@kubbealti.org.tr Tel: 0 (212) 516 23 56, 518 92 09


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!