RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım

Safa Önal Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2018, Çarşamba 09:35 - Son Güncelleme: 18 Nisan 2018 Çarşamba, 09:35
Font1 Font2 Font3 Font4Safa Önal Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde
Türk sinemasının değerli senarist ve yönetmenlerinden Safa Önal, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin konuğu olacak ve dinleyicileri ile hatıralarını paylaşacak.

Türk sinemasının değerli senarist ve yönetmenlerinden Safa Önal, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin konuğu olacak ve dinleyicileri ile hatıralarını paylaşacak. Cağaloğlu’nda Yeni Dünya Vakfı’nda gerçekleşecek olan sohbet toplantısı, 19 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Yeni Dünya Vakfı, Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, No. 15 Cağaloğlu adresinde hizmet veriyor.

 

Yazdığı yüzlerce senaryo ve yönettiği filmler ile tanınan Safa Önal, 17 Aralık 1931 tarihinde babasının görev yeri Nevşehir Avanos’ta Nihal ve Fahretin Önal çiftinin ilk oğlu olarak doğdu. Daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul Maçka’da oturdu. Babası Fahretin Önal, kaymakamlık, valilik ve belediye başkanlığı da yapmış bir bürokrat. Sunucu Sezen Cumhur Önal ise, kardeşidir. Nişantaşı Ortaokulu’nda okudu. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun oldu. 1945 yılında kısa hikâyeler kaleme alarak yazarlığa başladı. Bir yandan da çeşitli dergilerde çalıştı. Daha sonra senaryolar yazdı.

 

BÜYÜK BİR REKORUN SAHİBİ

 

Safa Önal’ın filme çekilmiş 395 senaryosu bulunuyor. Bu bir dünya rekoru olup 2005 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da onaylandı. En fazla filme çekilmiş senaryo sahibi kişi olarak kitaba girdi. 1961 yılına kadar gazetecilik yapan Safa Önal, 1953’te ilk senaryosu olan “Kanlı Para” sayesinde Yeşilçama “İnleyen Nağmeler” adlı filmle ilk kez yönetmenliği denedi. 1973 yılından itibaren de yönetmenliğe başlayarak 40’a yakın film yönetti. Çok sayıda fotoroman senaryosu da yazan Safa Önal,  2007 yılında yaptığı son filmle yönetmenliği bıraktı. Safa Önal, Senaryo Yazarları Derneği’nin Kurucu üyesidir. Sanatçının Umut adlı bir oğlu vardır. Yeşilçam’a altın çağını yaşatan ve Türk sinemasına büyük emekleri olan senarist ve yönetmen Safa Önal’ın imzasının yer aldığı unutulmaz filmleri arasında “Ağlayan Melek”, “Vesikalı Yarim”, “Dila Hanım”, “Bodrum Hakimi” de bulunuyor. Safa Önal,  önsözünü Peyami Safa’nın yazdığı Dünyanın  En Güzel Gemisi isimli hikâye kitabı bulunuyor. Yasemin Arpa’nın kaleme aldığı nehir söyleşi kitabı ise Ne kadar Gamlı Bu Akşam Vakti adıyla yayımlandı. Kitabın adı, Ahmet Haşim’in şiirinden alınan ilhamın eseri olarak günışığına çıktı. Safa Önala, bu eserde hayatını ve hatıralarını anlatıyor. Sanatçıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü, bu yıl törenle verilmişti.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!