RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

“Sabahat Emir, Tenezzülsüzlüğün Adıdır”
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2019, Perşembe 15:57 - Son Güncelleme: 18 Temmuz 2019 Perşembe, 15:57
Font1 Font2 Font3 Font4“Sabahat Emir, Tenezzülsüzlüğün Adıdır”
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

 

Hikâyeci romancı Sabahat Emir hakkında Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen saygı toplantısı samimi ve coşkulu bir programa dönüştü. “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nin konuşmacılarından Prof. Dr. Ümit Meriç ve Fırat Kızıltuğ  toplantıya renk ve değer kattılar.

 

Hakan Sarı’nın yönettiği toplantının konuşmacılarından olan Prof. Dr. Ümit Meriç, Sabahat Emir hakkında yaptığı konuşmada ailesinden, hizmetlerinden, fikirlerinden ve eserlerinden uzun uzadıya bahsetti. Yazarın 50 yılda 50 eser verdiğini hatırlatan Ümit Meriç, “Sabahat Emir’e Alah tarafından yazma kabiliyeti verilmiştir. 50 yılda 50 eser vermiştir. Kalem saltanatının son tahtına Sabahat Emir oturmuştur. Ama o bundan dolayı hiç bir zaman kimseye tekellüfte bulunmamıştır, kimseye eyvallahı olmamıştır. Sabahat Emir, bir tenezzülsüzlüğün adıdır.” dedi.

 

Ihlamur Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Sarı da yaptığı konuşmada Ihlamur’un Haziran sayısını “Sabahat Emir Özel Sayısı” olarak hazırladıkları çok memnun olduklarını, bu sayının Türkiye genelinde ilgi uyandırdığını belirterek, “İyi ki Mehmet Nuri Yardım Beyin tavsiyesine uyarak böyle bir sayı yaptık. Yazarımızı hem biz keşfetmiş ve tanımış olduk hem de okuyucularımıza seçkin bir hikâyeciyi ve romancıyı tanıtmış olduk. Bu bir görevdi, inşallah hakkıyla yerine getirmişizdir.” dedi.

 

Fırat Kızıltuğ da konuşmasında Sabahat Emir’in çok değerli bir yazar olduğunu, ilk hikâyelerini Hisar dergisinde okuduğunu belirterek, “Sabahat Hanım çok yönlüdür. Konservatuvarda da hocalık yaptı. İster istemez yazı hayatından biraz uzaklaştı ama burada da kıymetli talebeler yetiştirdi. Ben de onun talebesiyim. Bundan sonra inşallah eserlerine daha çok ağırlık verecek ve okuyucularını güzel üslubundan mahrum etmeyecektir. Yeni hikâyelerini ve romanlarını bekliyoruz.” dedi.

 

ÇOK YÖNLÜ BİR YAZAR  

 

Mehmet Nuri Yardım da, Sabahat Emir’in Türkiye gazetesinde uzun yıllar köşeyazarlığı yaptığını bu yazıların da son derece değerli olduğunu ve birer deneme titizliğinde kaleme alındığını belirterek, “Yazarımız hakkında bir tez yapıldı. Ama yeni tezler bekliyoruz. Köşe yazarlığı, tiyatro yazarlığı, senaryo yazarlığı, hikâyeciliği, deneme yazıları, romancılığı hakkında ayrı ayrı tezler yapılabilir ve yapılmalıdır. Kompozisyon kitabı ve Nehir romanı Akıl Fikir Yayınları’ndan çıktı. İnşallah diğer bütün eserleri de bir külliyat olarak bu yayınevimizden okuyucuya ulaşacaktır.” diye konuştu.

 

Toplantının sonlarında Fatmagül Demirsü, Cezminur Kılıç, Kemal Hasan Karnal, Cemil Ertonga, Muhsin Karabay, Fatma Ersem Yargıcı da kısaca konuştular. Toplantının sonunda Sabahat Emir de bir teşekkür konuşması yaptı. Emir, bütün konuşmacılara ve dinleyicilere teşekkür etti. “Moralmen kendimi daha güçlü hissediyorum. Nehir romanının ilgi görmesi beni sevindiriyor, bu romanın arkası da gelecek inşallah, okuyucularımın önüne yeni hikâyelerle çıkacağım.” dedi. Toplantının sonunda, Sabahat Emir’in ablası Kadriye Emir’in ve başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizin ve müminlerin ruhlarına Fatihalar okundu. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından Sabahat Emir, Nehir romanını okuyucularına imzaladı.

 

EDEBİYATA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

 

Sabahat Emir, 1943 yılında Manisa’nın Kula ilçesinde doğdu. Şerife Hanım ile tüccar Ahmet Emir’in kızıdır. İstanbul Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1966). Bir süre öğretmenlik, Milli Eğitim Basımevi müdür yardımcılığı, İstanbul Basma Yazı ve Resimleri Derleme müdürlüğü görevlerinde bulundu (1974-80). İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve bu kurumdan emekli oldu (1998). Hikâye, roman, inceleme, derleme gibi alanlarda çalışmaları olan Sabahat Emir, bir dönem “Gönül Dostları”, “Aile Bağları”, “Güleryüz Ailesi” gibi geniş hedef kitlelerine yönelik TV dizilerinin senaryo yazarlığını da üstlendi.

 

Sabahat Emir’in yayımladığı dil ve kompozisyon kitaplarının Türkiye’de büyük bir boşluğu doldurduğu, bunların 1970’li ve 80’li yılların en güvenilen başvuru kitapları olduğu, yazarı bir dönem edebiyat öğretmenlerinin çok iyi tanıdığı ve takdir ettiği, aynı zamanda Türkiye’de televizyon dizilerine senaryo yazan ilk edebiyatçılar arasında olduğu biliniyor. Lise yıllarında şiirler ve oyunlar yazmaya başlayan Sabahat Emir, daha sonra Hisar, Varlık, Türk Dili ve Çağrı dergilerinde yayımladığı hikâyeleriyle adını duyurdu. Hikâyelerinde günümüz insanının karşılaştığı sosyal ve kültürel meseleleri akıcı bir dil ve güzel bir üslupla anlattı. Problemlere çözüm teklifleri getirdi. Doğmamış Çocuğun İtirafları adlı romanı Günaydın gazetesinde tefrika edildi. Emir Yayınları’nı kurarak orta dereceli okullar için yardımcı ders kitapları hazırlayan yazar, Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği üyesidir. İstanbul’da yaşıyor.

 

ESERLERİ

 

Hikâye: Ceviz Oynamaya Geldim Odana (İstanbul, Emir Yay., 1964), Geceyle Gelen (İstanbul, Emir Yay., 1977), Zamane (İstanbul, Emir Yay., 1981), Bir Sepet Kiraz (Ankara, Kültür Bakanlığı, 1989), Sevginin Adı Kadriye (İstanbul, Karakutu Yay., 2008). Roman: Sancılı Bir Gün (İstanbul, Emir Yay., 1981); Nehir (Akıl Fikir Yayınları, İstanbul 2019). Çocuk Edebiyatı: Ağlayan Soytarı (İstanbul, Emir Yay., 1978), Keloğlan Uzayda (İstanbul, Remzi, 1980). İnceleme: Türk Piyeslerinden Derlenen Türk Halk Deyimleri (İstanbul, Emir Yay., 1968), Büyük Eserler (İstanbul, Emir Yay., 1971), Mektup Yazma Sanatı (İstanbul, Emir Yay., 1974). Derleme: Ünlü Yazarlardan Seçme Hikâyeler (İstanbul: Emir Yay., 1975). Ünlü Yazarlardan Seçme Denemeler (İstanbul, Emir, 1975), Sadeleştirme: Cenupta Türkmen Oymakları (A. R. Yalgın) Ankara: Kültür Bakanlığı, 2 cilt, 1977. Ödülleri: Geceyle Gelen ile 1977 Türkiye Milli Kültür Vakfı Jüri Özel Ödülü. Cenupta Türkmen Oymakları ile 1979 Türkiye Milli Kültür Vakfı Sadeleştirme Ödülü.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!