RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım

Prof. Sertkaya: “Gençler Hedefinizi Belirleyin”
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2018, Pazartesi 06:59 - Son Güncelleme: 10 Aralık 2018 Pazartesi, 06:59
Font1 Font2 Font3 Font4Prof. Sertkaya: “Gençler Hedefinizi Belirleyin”
 “Bâbıâli Enderun Sohbetleri” bu hafta, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde uzun yıllar hocalık yapan Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya’yı konuk etti.

Hülya Günay (İstanbul)

 

“Bâbıâli Enderun Sohbetleri” bu hafta, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde uzun yıllar hocalık yapan Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya’yı konuk etti. Toplantının takdimini Sertkaya’nın talebelerinden edebiyat araştırmacısı Mehmet Nuri Yardım yaptı.

 

Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya konuşmasını kronolojik olarak yaptı. Türkiye’de üniversite eğitim ve öğretim sürecinin geçirmiş olduğu merhalelere dikkat çeken Sertkaya konuşmasına şöyle başladı:

 

“Ben 1963 yılından başlamak istiyorum. 1963 yılı Merkezi Üniversite Sistemi’nin başladığı ilk yıldır. Yani ÖSYM dediğimiz sınavlar ilk kez 1963’de başladı. Ben o zaman lise ikinci sınıftaydım. Dolayısıyla merkezi sistemin ikinci yılında 1964 yılında sınava girdim. On tercih yapmıştım. Tıp Fakültesi haricindeki dokuz tercihimi kazandım. Ben Adanalıyım. Adana’ya Ulus Gazetesi trenle geliyordu. Pazartesi gününün gazetesini Çarşamba günü okuyabiliyorduk. Yani isim listelerini hep iki gün geç takip ediyorduk. Ama ben anne babama, -biz büyük bir aileyiz, İstanbul’da anneannem, teyzem, evimiz var- ‘Ben gidiyorum.’ dedim. Perşembe günü İstanbul’a indim. Cuma günü Hukuk Fakültesi’ne gittim. Çünkü Ulus Gazetesi’nde hukuk fakültesini kazanmış kişi olarak ismimi gördüm. Adana’da kalsaydım kayıt olamayacaktım.

 

“CUMARTESİ GÜNLERİ ÜNİVERSİTELER AÇIKTI”

 

O zamanlar Cumartesi günleri de üniversitelerin açık olduğunu belirten Sertkaya, bir cumartesi günü birinci tercihi olan Hukuk Fakültesi’ne kayıt olduktan sonra Pazartesi günü bin kişilik bir amfide derse katıldığını söyledi. Dersi dinledikten sonra istediğinin bu olmadığına karar verip bir dilekçe ile İktisat Fakültesi’ne geçiş yaparken o bölümde de bir ders dinleyip, yeni bir dilekçe ile Arap-Fars Edebiyatı Bölümüne geçer. Üç hafta Arap – Fars bölümünde okur. Bir gün Türkoloji Bölümü’nde arkadaşları ile birlikte sırada otururken Hocanın derse girmesiyle öğrencilerin arasında kalıp, çıkamaz ve dersi dinlemek üzere kalır. Kâğıt kalem olmadan sadece ders hocasını dinleyerek Arap- Fars’ta üç haftada öğretemediklerini,  Doç. Dr. Muharrem Ergin’den elli dakikada fevkalade şekilde anlar. Ertesi gün öğlene kadar Arap- Fars’da derse girdikten sonra öğlen Muharrem Ergin’in Türk Dili dersini dinlemek üzere derse katılır. Çıktıktan sonra kaleme bir dilekçe daha verir ve Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’ne geçer ve Türkoloji öğrencisi olur. Devam karnesinde 12 kasım 1964 tarihi yazar. 12 Kasım, Türkolog olduğu gündür.

 

“GENÇLER NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİN!”        

 

Muharrem Ergin’e asistan olmak isteğini ve sürecini anlatan Sertkaya gençlere şu tavsiyede bulundu:       

 

“Önüme bir hedef koydum. O hedefte yürüyeceğim dedim. Gençlerden de isteğim, ne istediğinizi iyi bilin. Hedefinizi koyun. Kişilerin başka tefsirleri mühim değil, siz doğru bildiğiniz yolda yürüyün.”        

 

Her dönemde üniversitelerin çeşitli merhalelerden geçtiğine dikkat çeken Sertkaya, çok çalışarak hedefine emin adımlarla ilerlediğini hatıraları ile anlatırken sözlerini şöyle noktaladı:        

 

“45 yılda ne yaptım. Emekli oluncaya kadar 430 yazı yazmışım. Bu yazılar takvim yazısı değil, otuz kırk sayfalık ilmÎ yazı ve araştırmalar. Hiçbir üniversitenin teklifini kabul etmedim. Ben bütün dünyadan malzeme toparladım. Bunları yayımlayacağım dedim. Bugüne kadar yetmiş beş makaleyi yayımladım. Ayrıca beş kitap yayınladım. Bunların içerisinden son kitabımı buraya getirdim. Bunu sizin huzurunuzda Muğla’dan beni dinlemeye gelen değerli meslektaşım Sultan Tuğlu’ya hediye edeceğim. Ben on yıl Fransızca okudum. Asistanlığa Fransızcadan girdim. Kanuna göre bir girdiğinden bir daha giremiyordun. Yardımcı doçentliğe İngilizceden girdim. Doçent olurken Almanca- Türkçe, Türkçe- Almanca yazılı sınavına girdim. Üç dilden imtihanı verdim. Şimdi asistan olacak kişilere bir dili öğrenmeleri için yalvarıyoruz.”        

 

Yeni Dünya Vakfı yöneticilerinden Mustafa Üçüncü’nün vakıf adına takdim ettiği hediye ve fotoğraf çekimi ardından toplantı sona erdi. Soğuk ve fırtınalı bir İstanbul akşamında, örnek hayatı ve anlamlı hatıraları ile dinleyicilerinin yüreğini ısıtan Sertkaya tüm misafirler ile birebir ilgilendi. Büyük bir ilginin görüldüğü sohbet toplantısı, yaklaşık üç saat sürdü.

                  

TÜRKÇEYE ADANMIŞ BİR ÖMÜR        

 

Osman Fikri Sertkaya 11 Ağustos 1946’da Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi T’ürk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden (1964-1968) mezun oldu. 1970’te Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Eski Türk Dili Anabilim Dalına intisap etti. 1975 yılında TürkHava Kuvvetleri’nde askerlik görevini yaptı. 1976’da “Pek iyi” derece ile “Dr. phil,” unvanını aldı. Haziran 1982’de “Yardımcı Doçent Doktor” unvanı ile “Öğretim Üyesi” olarak atandı. Ekim 1989’da “Doçent Doktor” unvanını aldı. Ağustos 1996’da profesörlüğe yükseltildi. Yurtdışında çeşitli üniversite ve kütüphanelerde Köktürk, Uygur, Karahanlı, Kıpçak, Çağatay ve Osmanlıyazma ve basmaları üzerinde Türk dili araştırmaları yaptı. 1982-1983 yılları arasında Almanya’da Justus Liebig Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü (Institut für Orientalistik)’nde “Lektor für Turkisch [Türkçe Lektörü]”olarak çalıştı.        

 

Çeşitli resmi kurumlarda görev alan, bir çok kongre ve sempozyumda tebliğler sunan ve Türkoloji Kongereleri’nin uzun yıllar Genel Sekreterliği’ni ve Başkanlığını yapan Sertkaya, son 40 yıl içinde Türkoloji’nin yurtiçinde ve dışında yaygınlaşması ve zenginleşmesi adına pek çok ilmî faaliyetin içinde yer aldı.  Sertkaya 1966-2005 yılları arasında Göktürk, Uygur, Karahanlı, Kıpçak, Çağatay, Erken Osmanlı ve Çağdaş Uygur Türkçesi devrelerinin dili, edebiyatı, tarihi, sanatı, musikisi, folkloru kısacası Türk dili ve kültürünün çeşitli sahalarında 40 kadarı Almanca, Fransızca, İngilizce, Kırgız Türkçesi, Rusça ve Japonca olmak üzere 330’dan fazla araştırmayı yerli ve yabancı ilim dergilerinde yayımlayarak Türkoloji biliminin yurt içinde ve dışında yayılması ve tanınması için katkı ve çalışmalarda bulundu. Yurt içinde ve dışında 120’yi aşkın millî ve milletlerarası kongre, konferans kollokyum, sempozyum, seminer panel gibi ilmî toplantılara bildiri ile katıldı. Kelime Dağarcığımızdan Etimoloji Araştırmaları, Hüseyin Nihal Atsız Hayatı ve Eserleri, Dede Korkut Kitabı’nın Dresden Nüshasının Giriş Bölümü, Hocanın yayımlanmış eserlerinden bir kaçıdır.

 

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!