• İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
  İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
 • Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
  Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
 • İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
  İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
 • Nâzım Tektaş ile Mülakat
  Nâzım Tektaş ile Mülakat
 • Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
  Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
 • Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)

YAZARLARIMIZ

Necati Kağan Çetin
Necati Kağan Çetin
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2019, Perşembe 11:47 - Son Güncelleme: 4 Nisan 2019 Perşembe, 11:54
Font1 Font2 Font3 Font4
Politik gevezeliklerden uzak durma rehberi

Dövene elsiz gerek
Sövene dilsiz gerek
Derviş gönülsüz gerek
Sen derviş olamazsın
Yunus Emre

1-Politik gevezeliklerden uzak durun.
2-Siyasete ve politikaya dair haberleri okumayın, dinlemeyin, konuşmayın.
3-Politik gevezelik yapmayınca vatana, millete hiçbir şey olmaz. Merak etmeyin.
4-Bir siyasi partide görev almadığı halde sürekli politik gevezelik yapan insanlara dikkat edin. Saatte 20.000 kelime hızla politik gevezelik yapabiliyorlar. Onların hızına asla yetişemezsiniz. Boşuna uğraşmayın.
5-Sadece bu kadar da değil. Hız sınırını aşıp çevrelerine hakaretler yağdırıyorlar, uzak durun.
6-Sadece bir günlüğüne politika konuşmayın. Ne oldu? Her şey yerli yerinde duruyor değil mi? O halde politik gevezelik yapmaya gerek yokmuş.
7-Politik gevezelik müptelası insanlara şunu söyleyin:
“Tamam, beni ikna ettin. Vatanı milleti kurtarmak için senin partin en iyi çözüm önerilerini hazırlamış. Senin bütün fikirlerine katılıyorum.”
Nafile… Boşuna uğraşıyorsunuz. Politik gevezelik müptelası o geveze, asla gevezelikten vazgeçmiyor işte. Onun amacı bir çözüm yolu bulmak değil ki… Sadece gevezelik yapmak, hakaret etmek.
8-Politika ve siyasetten söz açıldığı anda o ortamı terkedin.
9-Politik gevezelik yapmadınız. Politika konuşmadınız. Politik haber dinlemediniz. Politika konuşulan yerlerden ve kişilerden uzaklaştınız. O halde ne yapacaksınız? Siz ot musunuz? Sıkıntıdan patlayacak mısınız? Hayır. Elbette alternatifler var.
10-Evde ailenizle birlikte sohbet edebilirsiniz. Ailenizle parka, bahçeye, gezmeye gidebilirsiniz. Bir akrabanızı veya arkadaşınızı ziyaret edebilirsiniz, dostlarınızla bir çay bahçesinde buluşabilirsiniz. Kendi evinize bir ahbabınızı davet edip muhabbet edebilirsiniz. Ama onlarla asla politika konuşmamak şartıyla.
11-Kitap okuyabilirsiniz. Roman, hikaye, deneme… Hatıra, gezi kitapları… Bilim, araştırma, sanat kitapları… Tarih, hadis, tefsir kitapları… Bir arkadaş grubuyla her hafta düzenli olarak buluşup, bir kitap üzerinde konuşabilirsiniz. Kitaptan seçeceğiniz bir bölümü sesli olarak okuyup, o bölümü konuşabilirsiniz. Kitap konuyu nasıl ele almış, günümüzle ne ölçüde çelişiyor veya uyum sağlıyor? Kitap, ele aldığı konuda neleri öne çıkarmış, nelere dikkat çekmiş? Siz olsanız neleri nasıl ele alırdınız?
12-Belgesel veya film izleyebilirsiniz.
13-Müzik dinleyebilirsiniz.
14-Bir kursa gidip yabancı dil, meslek veya sanat öğrenebilirsiniz.
15-İlkbahar mevsiminin eşsiz güzelliklerini seyretmek, dinlemek için şehirden uzak bir yerlere gidebilirsiniz. Bir yayla, bir deniz kıyısı, bir orman olabilir.
16-Durup dururken politik gevezeliklerden neden uzak duralım, diyebilirsiniz. Rahat bir kafa ve kalp için elbette…
17-Politik gevezeliğin olduğu yerde rahat ve huzur olmaz mı? Olmaz. Bir yerde politik gevezelik varsa, orada rahat olmaz, huzur olmaz.
18-Bir yerde politik gevezelik varsa, orada hakaret vardır, öfke vardır, saygısızlık vardır, kibir vardır, horoz dövüşü vardır, dev gibi egoların çarpışmaları vardır, gösteriş vardır, gösteriş budalalığı vardır, laf ebeliği vardır, sürekli bir teyakkuz durumu vardır, güç gösterisi vardır, birbirine üstün gelme ve birbirini ezme yarışı vardır, sınıf atladığını ispatlamaya çalışan gereksiz insanlar vardır.
19-Politik gevezeliğin olduğu yerde, karşıdakini anlama çabası yoktur. Karşıdakiyle anlaşma çabası yoktur. Yeni bir şey öğrenme derdi, ikna etme veya ikna olma düşüncesi yoktur. Karşıdakini susturma amacı vardır. Vahşi rekabet, acımasız rekabet vardır. Şişkin egoların, gürültücü egoların çarpışması vardır.
20-Politik gevezeliğin olduğu yerde ötekileştirme, aşağılama vardır.
21-Politik gevezeliğin olduğu yerde bir yöntem, bir metod, bir metodoloji yoktur.
22-Politik gevezeliğin olduğu yerde birden fazla horozun katıldığı horoz dövüşü vardır. Artık kim galip gelirse… Artık kim galip gelmiş görüntüsü verirse…
23-Politik gevezeliğin olduğu yerde sevgi, saygı, sohbet, muhabbet yoktur.
24-Politik gevezelikte aşırı ısrarcı insanlara eğer fırsat bulabilirseniz _ bu fırsatı asla bulamazsınız_ şu soruları sorun: Bu dünyada en fazla kaç yıl yaşayabiliriz? Ahiret hayatı hakkında ne düşünüyorsun? İnsanın bu dünyadaki görev tanımı sence ne olabilir? Her gün birbirinin aynısı politik haberleri dinlemek sana ne kazandırdı, ne kaybettirdi? Sana göre ömür sermayemizin belli bir sınırı var mı? Geçici bir dünyada, geçici bir ömürde, politik gevezelik uğruna kaç kişiye daha hakaret edeceksin?
25-Politik gevezelik yapmakta aşırı ısrarcı insanlara şunu da sorun: Bir siyasi partiye üye misin? Değilsin. Bir siyasi partide görevli misin? Değilsin. O halde bu politik gevezelikler neden?
26-Politik gevezelikte aşırı ısrarcı insana, ona hayatı boyunca sorulabilecek en zor soruyu da sorun: Politika konuşmadan kaç dakika dayanabilirsin? Bu süreyi kronometre tutarak ölçün.
27-Politik gevezelik meraklısı insanlarla politika konuşmayın. Eğer mecbur kalırsanız “Politika konuşmama hakkında” konuşun. Bu, onlarla başa çıkmanın belki de en etkili yoludur.
28-Politik gevezeliğe başlanan ortamı derhal terkedin.
29-Politik gevezelik ve hakaretleri dünyanın ve hayatın merkezi gibi gören herkesten uzak durun. Hiç kimseyle politik gevezelik yapmaya mecbur değilsiniz.
30-Sevdiklerinizle siyaset yapmayınız. Zira siyaset dostlukları zedeler. Siyasetçiler yollarına devam ederken, siz dostlarınızı yitirdiğinizle kalırsınız. – Aristo
31-Sürekli politik gevezelik yapan, politik gevezelik uğruna sürekli başkalarına hakaret eden insanlarla bir arada bulunma zorunluluğunuz yoktur.
32-Politik gevezelik müptelası insan, kendini mükemmel, kusursuz görür, gösterir, görmek ister. Hakaret ettiği kişiyi ise tam bir zavallı, kusurlu, hatalı, suçlu olarak görür, gösterir, görmek ister.
32-Şu hayatta en güzel şey gönül kazanmak, gönül almak. Gerisi hikâye, gerisi masal… Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz…
33-İnsan insanın kurdu değildir. Hem dünyada hem de ahirette, insan insanın yurdudur, arkadaşıdır, akrabasıdır, ahbabıdır, dostudur, kardeşidir.
34-Bütün zamanlarda en anlamlı, en önemli anahtar kelimeler, cümleler: Anlam arayışı, tefekkür, tezekkür, tekâmül, tesbih… İman, ibadet, istikamet… Özeleştiri, nefis muhasebesi, nefis murakabesi, otokritik, otokontrol… Marifet, sohbet, muhabbet… Aklıselim, fikriselim, kalbiselim, zevkiselim… Hüsnüniyet, hüsnünazar, hüsnüakibet… Niyet hayır, akibet hayır… Karşılıksız iyilik, ihsan ve ikram… Hiç kimseden hiç bir şekilde beklentiye girmemek… Empati kurmak, ötekileştirmemek.
35-Kuluz, kusuruz.
36-Politik gevezelik müptelası insan olur da sizden bir tavsiye isterse _böyle bir tavsiyeyi asla istemez, isteyemez_ ona bir psikiyatri uzmanına görünmeyi tavsiye edebilirsiniz.
37-Politik gevezelik müptelası insan, kendini aşırı derecede mükemmel görür, gösterir, görmek ister.
38-Bizim Yunus bakın ne demiş:
Dilin ile şakırsın
Çok maniler okursun
Vara yoğa kakırsın
Sen derviş olamazsın
39- Hz. Musa için anlatılan güzel bir menkibe:
Hz. Musa, bulunduğu şehrin ahalisinden şöyle bir istekte bulunmuş:
“Bana bu şehrin en değerli insanını gösterin.”
Ahali de en değerli insanı göstermiş:
“Bizim en değerlimiz işte bu adamdır.” demişler.
Hz. Musa, o en değerli olarak gösterilen insandan bir istekte bulunmuş:
“Bana bu şehrin en değersiz insanını getir.”
O adam akşama kadar dolaşmış, dolaşmış, dolaşmış… Akşam, Hz. Musa’ya gelip demiş ki: “Akşama kadar aradım, bu şehirdeki en değersiz insan benim. Kendimden daha aşağı birini bulamadım. Bu şehrin en değersiz insanı benim.”
Hz. Musa o şehrin ahalisine şunu söylemiş:
“Bu şehrin en değerli insanı hakikaten işte bu adamdır.”
40-Kendinizi politik gevezelik müptelası olarak görüyorsanız, sizi tebrik ederiz. Çünkü çözüm için gereken en önemli aşamayı geçtiniz demektir. Bu şu anlama geliyor: Siz, özeleştiri yapabilme, kendine uzaktan bakabilme cesaretini göstermiş birisiniz.
41-Politik gevezelik müptelası biri değilseniz, bu yazıyı politik gevezelik müptelalarına tavsiye edebilirsiniz.
42-Politik gevezelik müptelası olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu: Politik haber dinlemeden, okumadan, politika konuşmadan kaç dakika, kaç saat dayanabiliyorsunuz? Kronometre tutarak süreyi ölçün ve bir yere yazın. Her gün bu süreyi biraz daha uzatmaya çalışın. Süreyi uzatmanın, politik gevezelikten kurtulmanın pek çok yöntemini 10, 11, 12, 13, 14 ve 15. maddelerde anlattık.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN