RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Ömer Lekesiz, Endülüs’ü Anlattı
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2020, Salı 18:05 - Son Güncelleme: 28 Ocak 2020 Salı, 18:05
Font1 Font2 Font3 Font4Ömer Lekesiz, Endülüs’ü Anlattı
Emine Savaş

Endülüs uzak diyarların nazlı güzeli. Avrupa'nın bağrında açan İslâm çiçeği. Varlık savaşı verirken varlığından haberdar olmak için geç kaldığımız. Ne büyük bir yük binmiş boynuna. Dünya insanının İslam’a açıldığı köprü. Medeniliği götürmüş onlara. Açmış bağrını sonuna kadar, tüm içtenliği ve samimiyeti ile. 850 yıl dile kolay. Gün gelmiş, vakit dolunca ekmeğini bölüştükleri tarafından sırtından vurulmuş. Yerle yeksan edilmiş bütün emek verdikleri. O güzelliklerden sadece yüzde otuzu ulaşabilmiş bu güne.

 

Biz Endülüs'ün tarihini biraz gururla biraz içimiz burkularak bir Endülüs sevdalısından dinledik Enderun sohbetlerinde. Yeni Dünya Vakfı bu hafta o Endülüs sevdalısını ağırladı. Ömer Lekesiz… Yüreğindeki sevdayı buram buram gönüllerimize kazıyarak anlattı. Burnumuzun direğini sızlattı, bu kayıp medeniyete ışık tutarken. Bir rüzgâra bindirdi ki bizi, estik Granada'da, Kurtuba'da… Tarık bin Ziyad'la çıktık kadim Avrupa'ya- İber yarımadasına, Musa bin Nusayr'la Pireneler’e geldik. Orada kurulan insan medeniyetinin heyecanını yaşadık. Ve acı bir şekilde müslümanların orayı terk edişini.

 

Ömer Bey'in dolan gözlerini asla unutmayacağım. O başka bir şeydi. Endülüs için sıradan bir gözyaşı değildi. Çok şey gördüm ben o gözyaşında. Sanki o döneme yolculuk yapmış, olaylara canlı tanık olmuş gibi yaşıyordu. Bize de yaşattı. Farklı pencerelerden baktırdı, İber yarımadasında yaşanan olaylara. Birçok medeniyet geçti dünya tarihinden ama hiçbiri bir Endülüs olamadı. Ben onu anladım söyleşiden.

 

Oturumu sayın Nurettin Taşkesen yönetti. Nurettin hocamızın da çalışmaları ve kitabı var Endülüs için. İlk O'nun kitabında, O'nun gözüyle bakmıştım Endülüs'e.

 

Velhasıl Endülüs can buldu Enderun'da. Bize “Gidin beni anlatın” dedi, beni bilmeyenlere. Çok selâmları varmış vefasızlara, hâl bilmezlere…

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!