• Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
 • Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
  Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
 • Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
 • Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
  Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
 • M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
  M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine

YAZARLARIMIZ

Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2020, Perşembe 18:07 - Son Güncelleme: 3 Eylül 2020 Perşembe, 19:30
Font1 Font2 Font3 Font4
Acil Neşter Atılması Gereken Türkiye Gerçeği

 

 

Ben aile hekimi ve aile danışmanı olarak kamuda görev yapmaktayım. Oldukça uzun bir süredir ailelerle uğraşıyorum. Çok net biçimde görebildiğim o ki, Türk aile yapısında telafisi zor ciddi problemler var. Bu son yıllara ait yeni bir şey değil. Kadın cinayetleri ile ya da bize yakışmayan bazı korkunç olaylarla tekrar tekrar gündeme geliyor. Aslında bunlar hakikati fark etmek, belki de çözüm üretebilmek için ele geçen fırsat zamanları ama hakkıyla değerlendirildiğini düşünmüyorum.

 

Bu çok boyutlu bir sorun. Bireylere, ailelerin kendine, topluma, devlete, çağa ve kadere bakan yönleri var. Aslında günümüz dünyasında sıkıntı sadece Türkiyede de değil. Bütün dünyayı sarsan bir sorun. Belki Türkiye diğer ülkelere göre daha iyi durumdadır. Aile danışmanlığı ile alakalı katıldığım bir toplantı da yetkili, zaman zaman dış ülkelerden türk aile yapısını incelemek için heyetler geldiğini söylemişti. Gelme sebepleri; "kendi ülkelerinde çöken aileleri toparlamak için ne yapabiliriz, Türkiye'de hala bir değer olan aile kurumundan neler alabiliriz" imiş. Bu beni şahsen mutlu etmişti. Ama görüldüğü gibi günden güne aynı çizgiye geliyoruz. Bizim ekranlarda gördüğümüzün bin katı vahşeti yaşıyor batı. Onların medeniyetini kurallar ayakta tutuyor. Oysa perde arkasında kokuşmuş bir sistem var. Hakikat filmlerle bize yansıttıkları gibi değil. Batı da halinden mutlu değil. Bu konu da onlardan alabileceğimiz birşey de yok. Sorunu kendimiz çözmeliyiz zaten. Medeniyetleri de huzur getirmedi, kanunları da. 

 

Bizim kendimize ait muhteşem bir geçmişimiz ve kültürümüz var. Ben çözümü orada bulacağımızı düşünüyorum. Uymadı işte. Sistemleri de uymadı, kafaları da uymadı. İnsan aslına dönmedikçe, kendi olmadıkça var da olamıyor. Doğu batı arasında bir yere sıkıştık, kaldık. Bir şeyler yapmazsak oralarda tamamen kaybolacağız.

 

Dünyanın düzenini alt üst eden büyük savaşların ardından modern(!) dünya ile beraber bizde, küresel sermayenin dayattığı yapay insan modeline kapıldık. Onlara özendik, onlar gibi olmak istedik. Çünkü onlar teknolojik olarak öndeydiler. Teknoloji yeni dünyanın tanrısı oldu. Teknolojik başarılar artıkça batılı, gerçek Rabbine ukalalık taslayıp O'nu mabedinden, hayatından kovdu(!). Hesap verme korkusu kalkan insan nefisle başbaşa kaldı. Kendine köle olması gereken nefsin kölesi oldu. Gelinen sonuç ortada. Allah korkusu kalpten kalktıkça insan en korkunç vahşetleri yapacak hale geldi. Tabi ki Allah"ı kovmak mecazi anlamda, yanlış anlaşılmasın. Aslında olan şey, nankör insanın biricik Rabbinden kopup kendini Onsuzluğa mahkum etmesidir. Teknolojide Allah'ın kullarına lütfû değil mi ? Kime neyin kafası tutuluyor?

 

Herşeyleri gibi bunu da taklit ettik. Ateizm, deizm, eşcinsellik, adaletsizlik, haksız yere adam öldürme, faiz vs. bu kadim İslam coğrafyasında ses vermeye başladı. Bugün gelinen noktada şikayete hakkımız yok. Engellemek için hiç bir şey yapmadık çünkü. Tercihlerimiz bizi buraya getirdi. Zaman zaman da bazı sebeplerle suratımıza çarpılıyor da anlayabilene!..

 

Bana göre Türkiye tarihi bir noktada. Eline geçen fırsatları değerlendirip, dünya tarihinde tekrar etkili şekilde varolabilir. Ancak var olmak istediği kimliğe karar vermeli. Gözlerimizin önünde yaşananlara bakıp, aklını kullanıp kendi icin en doğruyu bulmak zorunda. İnsanı, insanlığı, bütün mukaddes değerleri yok oluşan sürükleyen batı zihniyeti ile mi devam edecek, yoksa kendi ile birlikte dünya insanında selâmeti için kendini yaratan, rızkını veren ve gün gelip hesabını soracak olan biricik Rabbine mi dönecek. Vesselâm.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN