• Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”

YAZARLARIMIZ

Davut Yatkın
Davut Yatkın
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2019, Salı 20:57 - Son Güncelleme: 10 Aralık 2019 Salı, 20:57
Font1 Font2 Font3 Font4
Nebevi Gündemlerimizi Oluşturmalıyız

 

 

Kendi bilincimizi kendi bilgi ve yeteneğimizi yitirmiş olduğumuzdan ayakta durmaya zorlanıyoruz.

 

Kendi başımıza hareket edemiyor, başkalarının peşinden sürükleniyor, savruluyoruz.

 

Emperyalistlerin/ sömürü düzenlerinin, ağababalarının bizler üzerinde yapmış oldukları planlar dâhilinde yaşıyoruz. Başkalarının desteğiyle başkalarının fikirleriyle yaşamaya çalışıyoruz.

 

Zihinsel ve düşünsel bir şekilde bilinçsizliklere uğradığımız için kendi aklımızla, kendi yetimizle düşünemiyoruz. Bizlere biçilen roller doğrultusunda hareket ediyoruz. Sömürü düzenlerin, emperyalist fikirlerin, taşlaşmış, bağnaz düşüncelerini ve söylemlerini savunuyor ve maalesef arka çıkıyoruz.

 

Aynı zamanda hem modernitenin hem de hurafeci geleneğin içerisine sıkıştırılmış bulunuyoruz. Barbarların, savaş çığırtkanlarının, bizler üzerinde ki hesapları dâhilinde vicdan sahibi oluyoruz. Kendi duygu ve merhametlerimiz yine başkaları tarafından bizim sözcüklerimizle dilleniyor. Hırslarımız, bencilliklerimiz, bizleri ihtiraslara sürükleyerek kendi yanı başımızdaki feryatları görmüyoruz.

 

Kendi İslami düşüncelerimizi yeryüzüne hâkim kılma gibi bir düşüncemiz/telaşımız/uğraşımız/endişemiz yok. Farkında olarak yada olmayarak şer güçlerinin kelimeleriyle/sözcükleriyle/söylemleriyle konuşuyoruz. Kendi gündemimizi kendimiz belirleyemiyoruz. Bu konuda yapılan baskı ve bombardımanları sessizce kabul ediyoruz.  Partimizi, cemaatimizi, tarikatımızı, gurubumuzu, takımımızı, savunduğumuz kadar İslam’ı savunmuyoruz. Şeyhlerin, liderlerin, başkanların düşüncelerini savunduğumuz kadar ve gösterdiğimiz ilgi, alaka ve çabalar kadar peygamberin sünnetini ihya etme noktasında hiçbir endişemiz/çabamız yok. Onun hayatını yaşam şekillerini günlük yaşamlarımıza nasıl uygularız noktasında gösterdiğimiz çabalar yüzeysel ve önemsiz kalmaktadır.

 

Kabul edilemez ahlaksız davranışlar karşısında maalesef yüzümüz kızarmıyor, utanç duymuyoruz. Dünya gündeminde bizler olmamız gerekirken; İslam peygamberinin örnek yaşamı konuşulması gerekirken başka önemsiz/boş/malayani konuları gündemimize yerleştiriyoruz.

 

Gerek İslami düşüncelerimizi tebliğ etme noktasında, gerekse peygamberi duruşlarımızı sergileme noktasında var gücümüzle çalışarak dünya gündemine İslam’ın evrensel düşüncelerini yaymamız ve peygamberin sünneti seniyesini yaşatmamız gerekmektedir.

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN