RÖPORTAJLAR
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

“Dünyanın Yunus ve Sinan’a İhtiyacı Var”
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019, Salı 15:29 - Son Güncelleme: 10 Eylül 2019 Salı, 15:33
Font1 Font2 Font3 Font4“Dünyanın Yunus ve Sinan’a İhtiyacı Var”
Haber: Oğuzhan Kulaksız - Fotoğraflar: Muhsin Karabay

 

 

Günümüz ilim ve fikir adamı Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde yaptığım konuşmada, kültürümüze ve medeniyetimize dair önemli ipuçları verdi. Toplantıyı yöneten Şehir ve Kültür Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kâmil Berse, Ersin Nazif Gürdoğan ile uzun yıllardan beri birlikte seyahat edip bir çok programa katıldıklarını belirterek, “Onun her sözü bir atasözü, deyim gibidir. O rahmetli Fethi Gemuhluoğlu’nun Eyüpsultan’dan Hacı Bayram’a kadar bize emanetidir.” dedi.

 

SÜLEYMANİYE’DE BAYRAM SABAHI TARİHİMİZİN ÖZETİ

 

Sohbet kültürünün önemi üzerinde duran Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, “İnsanlar bildiklerinin yüzde seksenini katıldıkları sohbetlerden kazanmışlardır. Sohbet bizim kültürümüzün temelidir. Bizim tasavvuf kültürü sohbet kültürüdür.

Bizim kültürümüz edebiyat kültürüdür. Edebiyatsız kültür olmaz. Yahya Kemal Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiiri, bizim 700 yıllık tarihimizin özetidir.” diye konuştu.

        

MEDENİYETİMİZİN DÖRT ŞAİRİ

 

Medeniyetimizin dört büyük şairi olduğunu belirten Nazif Gürdoğan, bu sanatkârların Mehmed Âkif, Yahya Kemal, Necip Fazıl ve Sezai Karakoç olduklarını söyledi. Daha sonra her sanatkâr üzerinde tek tek duran Gürdoğan, konuşmasının ilerleyen bölümünde şöyle devam etti:

 

“Mehmed Âkif, savaşın şairidir. Yahya Kemal ‘bozgunda fetih düşü’dür. Necip Fazıl, geleceği anlatan şairimizdir. Meydanlara çıkarak, kitap yazarak geleceğimizi anlatmıştır. Yeni Türkiye’yi inşâ etmiştir. Sezai Karakoç, savaşın şairidir ve Necip Fazıl’ın en büyük eseridir. Yeni Dünya, orduların savaştığı dünya değil; yazarların savaştığı dünyadır. Ticaretin olduğu yerde kavga, çatışma olmaz. Peygamber Efendimiz helal çalışmayı, ticareti teşvik etmiştir. Bizim kültürümüz ya dünya ya da âhiret kültürü değildir; hem dünya hem de âhiret kültürüdür.”

 

MAVERA’NIN BAŞARISI

 

Mavera dergisinin edebiyat ve fikir hayatımızdaki başarısına da temas eden Nazif Gürdoğan, “Mavera’nın başırısında Necip Fazıl vardır. Büyük Doğu’da da öyle. Necip Fazıl Büyük Doğu’da 40 ayrı mahlas kullanmıştır. Sezai Karakoç’un Diriliş’te, Nuri Pakdil’in de Edebiyat dergisinde etkisi vardır. Mavera dergisinin tek bir kurucusu yoktur; 7 kurucusu vardır. Mavera dergisinin ismi geçtiğinde 7 kişinin ismi geçer. Dergide sinemaya, tiyatroya yer vermiştir. Mavera, Büyük Doğu’nun, Diriliş ve Edebiyat’ın açtığı yolu genişletmiştir. Daha geniş çevrelere ulaşmıştır. Bir ekip çalışması, bir takım oyunudur.”

 

YUNUS OLMAK, SİNAN OLMAK

 

Son olarak, “Yunus Olmak ve Sinan Olmak nedir?” sorusuna cevap veren Ersin Nazif Gürdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

 

“Her yer kan gölü. Akdeniz bir ölüm denizi olmuş. Artık sınırlı bir dünyada sınırsızlık olmaz. Yunus gibi dervişlere ihtiyacımız var. Yunus gibi bir lokma, bir hırka ile yetinmeliyiz. Ama bin hırka, bin lokma üretmeliyiz. Yeni bir insana ihtiyacımız var. Bu insan her türlü işte olmalı. Bu insan Yunus gibi, Sinan gibi olmalı. Komünizm de kapitalizm de dünyaya barış getirmemiştir, bir kan gölü meydana getirmiştir. Dünyaya yeni bir model lazım. Yeni dünya insanı hem Yunus gibi sade, yalın olmalı, hem de Sinan gibi bin eserli, bin Süleymaniyeli olmalı, olmak zorunda. Tüketim çılgınlığına dur demek lazım. Hacı Bektaş, Yunus Emre, Mevlâna, Ümmi Sinan ve Eşrefoğlu Rumi gibi Anadolu erenlerinin yolundan gitmeliyiz. O zaman dertlerimiz biter, huzura kavuşuruz.”

 

Ersin Nazif Gürdoğan konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Çekilen hatıra fotoğraflarının ardından prorgam sona erdi.

 

 

FİKİRLERİ VE ESERLERİYLE YÖN VEREN MÜNEVVER

 

Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, 1945 yılında Mihalıççık-Eskişehir’de doğdu. Ortaokulu Mihalıççık’ta, liseyi Eskişehir’de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. Erzurum A. Ü. İşletme Fakültesine asistan oldu (1972). Buradan 1976’da A. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçti. A. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesinde İşletme Ekonomisi üzerine doktorasını tamamladı (1975). 1987’de doçentliğe, 1994’te profesörlüğe yükseldi. Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak bulundu (1981-1984). İstanbul’da finans kurumlarında çalıştı. Fatih, Marmara ve Kırıkkale Üniversitesinde ders verdi. Değişik dergi ve gazetelerde yazıları çıktı.
Bazı eserleri: Üretim Planlamasına Doğrusal Programlama (Doktora tezi, 1981), Teknolojinin Ötesi (1985), Ticari ve Sosyal Açıdan Proje Değerlendirme Yöntemleri (1987), Kültür ve Sanayileşme (1987), Hicaz’dan Endülüs’e (Gezi Notları, 1989), Kirlenmenin Boyutları (Denemeler, 1989), Görünmeyen Üniversite (Mehmed Zahid Kotku’nun hayatından hareketle tasavvufun modern toplumdaki yerini ve önemini tartışır, 1993), Zamanı Aşan Şehirler (Buhara, Semerkand, Taşkent, Bakü ve Şeki gezi notları, 1994), Günler Akarken (Denemeler, 1996), Yeni Roma (Denemeleri, 2003).

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!