• İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
  İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
 • Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
  Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
 • İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
  İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
 • Nâzım Tektaş ile Mülakat
  Nâzım Tektaş ile Mülakat
 • Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
  Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
 • Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)

YAZARLARIMIZ

Necati Kağan Çetin
Necati Kağan Çetin
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2022, Perşembe 17:31 - Son Güncelleme: 21 Temmuz 2022 Perşembe, 17:31
Font1 Font2 Font3 Font4
Müzikle ilgili notlar

“Hareket, dünya üzerindeki bütün kültür ve medeniyetler için müzik yapma ve dinlemenin temel bir unsurudur. Ritim ile dans ederiz, vücudumuzu oynatırız ve ayaklarımızı yere vururuz. Caz konserlerinde genelde dinleyicileri en çok heyecanlandıran kısım davul solosudur. Müzik yapmak için bedenimizin uyumlu ve ritmik kullanımının gerekmesi, ancak bu şekilde enerjinin vücut hareketlerinden müzik enstrümanına iletilmesi bir tesadüf değildir.”
Daniel J. Levitin – Müziğin Etkisindeki Beyin

Osmanlı Ordusu’nda kullanılan mehter müziklerindeki davulların asker üzerindeki coşturucu etkisini elbette tahmin edebiliyoruz. Mehter marşlarını sabit bir yerde dinlemek farklı, bir otomobilde dinlemek çok daha farklı.

Müzik derken, hiçbir emek verilmeden, üç beş dakikada üretilmiş cıstak cıstak gürültüleri kastetmiyoruz. Müziğin hangi türünde olursa olsun, üzerinde çalışılmış, özenle söz yazılmış, bestelenmiş, emek verilmiş eserleri kastediyoruz. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, pop müzik, rock müziği, caz, marşlar, dini müzikler, film müzikleri veya enstrümantal müzik…

Sözler veya beste bir sanat değeri taşımalı. Ritimler, notalar, melodiler, armoniler, tempo… Bunların hepsinin belli bir ahenkle dizilmesi, insanı bambaşka dünyalara taşıyabilir. Her şey çok güzel olsa bile icra da önemli. Eseri kim yorumluyor, nasıl yorumluyor?

Melodi yatay düzlemde ilerlerken, armoni dikey düzlemde seslendirilir. Melodi ve armoninin aynı anda duyulması, dinleyicilere farklı duygular tattırabilir. Melodiye eklenen armoni, bize Batı müziğinin bir hediyesi. Armoni, tamamen matematik üzerine kurulmuş. Kuralları var.

Müzik insanı halden hale taşıyabilir. Motive edebilir, ümitlendirebilir, hüzünlendirebilir, sevindirebilir, sakinleştirebilir…

Aynı besteyi solo dinlemek farklı, korodan dinlemek farklı. Aynı besteyi tek enstrümandan dinlemek farklı, senfonik dinlemek daha farklı. Senfonik müziklerde her enstrüman için ayrı ayrı partisyonlar bestelenir. Beste aynı beste. Değişen ne? İcra, uyum, ahenk…

Müzik ilk defa nerelerde icra edildi? Bununla ilgili olarak şöyle bir iddia var: Mabetlerde. Son derece önemli bir iddia. İster batı müziklerinde, ister doğu müziklerinde, hiç fark etmez. Araştırmaya değer bir iddia.

Müzik, görüntüler evrenine değil, sesler evrenine açılan bir dünya. Sesler evreni… Bütün gizemiyle, bütün sırlarıyla aslında manevi dünyalara açılan bir kapı sesler evreni. Mevlana’nın Mesnevisi şu kelimeyle başlar: Dinle.

Her şeyin görselliğe indirgendiği bir acayip zaman diliminde yaşıyoruz: Ahirzaman. Böyle bir zaman diliminde yer yer görüntülerin ötesine geçmek herkese iyi gelecektir. Sesler evrenine kulak vermek. Bir ney, bir ud, bir tambur, bir gitar bizi çok farklı boyutlara taşıyabilir.

Meraklısı için bir müzik listesi verelim. İçinde motivasyon, sevinç, hüzün, zaman zaman sakinlik, zaman zaman dinamizm barındıran bir liste bu. Youtube’dan izleyin:
– The War of the Worlds – Jeff Wayne’s Musical Version
(Bu albümün ilk on dakikasında son derece dinamik, motivasyon yüklü bir beste var.)
-Sükut – Başar Dikici
(Bestenin isminden de anlaşılacağı üzere, dinginlik ve huzur dolu bir beste.)
-Ah Bir Ataş Ver – Uğur Işılak
(Ege’ye ait bir zeybek. Bu türküyü farklı sanatçılarımızdan da dinlemelisiniz.)
-Çalıkuşu – Erhan Shukri
(Esin Engin’e ait bu güzel besteyi bir zamanlar, 1986 yılında TRT’de izlediğimiz Çalıkuşu isimli diziden hatırlıyoruz.)
– Evde Bayram Konserleri – Murat Karahan ve Antalya Devlet Opera Balesi Orkestrası TSM Konseri
(Türk Sanat Müziğinin en güzel eserlerini Murat Karahan senfonik olarak yorumlamış.)
-Part Time Lover – Stevie Wonder (1980’lerden çok güzel bir eser.)
-I Just Called To Say Love You – Stevie Wonder (1980’lerden çok güzel bir başka eser.)
-Türk Yıldızlarından 23 Nisan’a özel gösteri (23 Nisan 2020’de TRT Haber’de yayınlandı. Müzikler ve görüntüler harika. Motivasyon, dinamizm arayanlar için birebir.)


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN