• Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
 • Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
  Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
 • Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
 • Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
  Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
 • M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
  M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin

YAZARLARIMIZ

Büşra Cansız
Büşra Cansız
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2020, Cumartesi 11:08 - Son Güncelleme: 19 Haziran 2020 Cuma, 20:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Konstantiniyye’den İstanbul’a

 

 

Şehirlerin prensesi diyorlar benim için. Camilerimle, saraylarımla, boğazımla, sokaklarımla, gecemle gündüzümle, yazımla kışımla çok seviyorlar beni. Bu cömert sevgiye ömrüm boyunca karşılık vermeye çalıştım. Tarih boyunca birçok İmparatorluk istedi beni; kimi başardı, kimi surlarımdan geri döndü. Nice kuşatma, nice savaş, nice komutan gördüm. Hiçbiri o genç Sultan kadar etkilememişti beni. Adımın Konstantiniyye olduğu zamanlardı…

 

“Gemileri karadan yürüteceğiz. Haliç’e girme vakti geldi. O surlar geçilecek Halil Paşa, o surlar geçilecek!” dedi, keskin ses tonuyla genç bir adam. Gözlerindeki ateşi gördüm. Fetih aşkıyla yanıyordu. Geçilmez denen surları yıkar mıydı bu gözler? Yedi yüzyıldır boğazı koruyan o zincirleri aşabilir miydi?

 

“Aman Sultanım, onlarca gemi nasıl geçer o dağlık arazilerden…” dedi, sadrazamı. İnanmıyordu Mehmed’e. Bu genç, tecrübesiz padişahın boyundan büyük işlere kalkıştığını düşünüyordu. Sözünü tamamlamasına izin vermedi Mehmed.

 

“En zayıf cephelerinden saldıracağız onlara, hiç beklemedikleri bir anda gemilerimizi karşılarında görecekler. İmkânsız diye bir şey yok Paşa, olmazı oldurma günüdür!”

 

Bütün bir donanma, dağları aşıp Haliç’e indi. Aralıksız top sesleri duyuyordum. Surlar çökmeye başlamıştı. Bizans askerleri, halk, İmparator şaşkındı. Bir sabah uyanmışlardı ve karşılarında koca donanmayı görmüşlerdi. İşte tam da istediği gibi olmazı olduran Sultan olarak tarihe geçmişti Mehmed. Fatih Sultan Mehmed!

 

Tarih beklenmedik hadiselerin gerçekleşmesinin hikâyesidir. Ömrüm boyunca böyle bir ana tanıklık etmemiştim. Kimsenin beklemediği olmuş, yıkılmaz denilen surlar yıkılmış ve koca Bizans İmparatorluğu tarihe karışmıştı. 29 Mayıs 1453 tarihi yeni bir dönemin başlangıcı olmuştu. Yüzyıllardır beraber yaşamıştık onunla. Beni şımartmış, dünyanın en güzel şehirlerinden biri yapmıştı. Ama öyle bir miras bırakmıştı ki asıl onun için asla unutamam onu; Ayasofya!

 

Bu zamana kadar topraklarımda gördüğüm en güzel mabet. Adına nice şiirler, romanlar, hikâyeler yazılmıştı. Hiçbir kelime onu tarif etmeye yetmez ama. Onun ışığı, şehrime kattığı güzellik bambaşka. Fatih Sultan Mehmed de görmüştü bunu, anlamıştı bu mabedin anlamını. İlk ona gitmişti, fethinin simgesi olarak camiye çevirmiş, sonsuza kadar İslam’ın adını yaşatmasını istemişti.

 

Şimdi bakıyorum da Ayasofya’ya, çok yalnız. Ne kilise, ne cami. Allah’ın adını yüceltmek için inşa edilen bu muhteşem mabet öksüzdü. Güzelliği yarım bırakılmıştı. Neden olduğunu hala anlayamıyorum. Mehmed bu günleri görse ne derdi acaba? Uğruna hayatını adadığı bu şehir, onun şehri miydi? Beni bu halimle de sevebilir miydi? Yoksa tekrar fethetmek mi isterdi…

 

21 yaşında, kar beyazı gibi atının üstünden Konstantiniyye’ye bakışlarını unutamıyorum. Neler görmüştü o an, neler düşünmüştü kim bilir… Biliyor muydu acaba, bir enkaz olarak aldığı bu şehrin, İstanbul olarak şehirlerin prensesi olacağını. Biliyordu tabii ki, o bakışlar geleceği görüyordu. Onun kadar bana güzel bakanı bir daha görebilecek miyim acaba?

 

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN