• Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

YAZARLARIMIZ

Harun Çolak
Harun Çolak
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2020, Perşembe 04:54 - Son Güncelleme: 20 Şubat 2020 Perşembe, 04:54
Font1 Font2 Font3 Font4
Kitaplar Arasında

 

Her insanın hayatını etkileyen kitaplar vardır. Geçmişte birilerinin tavsiyeleriyle ya da tesadüfen karşılaştığı bu kitapların cümleleri, bazen bir kelimesi zihninde dolaşır durur. Her gün yeni anlamlar kazanarak büyümeye devam eden bu cümle ve kelimeler zenginleşir, çoğalır. Yeşerir birer fidana ve ardından ağaca dönüşür. Kitapların her biri bir hayat tecrübesinin ürünüdür. Tunçtan, mermerden birer abide gibi önümüzde yükselir. Onların muhteşem görüntüsü gitmez hayalimizden. Kitaplara has bir özelliktir bu. 

 

İlk okuma yazma döneminden sonra benim de hayatımı etkileyen bazı kitaplar oldu. O kitaplar yeni kitapların kapılarını araladı. Beni kitapçıların, kütüphanelerin müdavimlerinden biri haline getirdiler. İlkokul öğretmenim, “Oğlum sendeki kitap okuma aşkına ne demeli?” dediğinde sınıf kütüphanesinin kitaplarını bitirmiştim. Okulumuzda kütüphane olmadığı için beni gezici kütüphaneye bir ucu kesik kartla üye yapmıştı. Kartın üzerinde okul numaram, adım soyadım ve okulumun adı yazıyordu. Onlarca kitabı bu kart sayesinde tanıdım. Ortaokul kitap bakımından daha büyük imkânlara sahipti. Bir odanın içinde bulunan raflara alelade dizilmiş yüzlerce eser beni bekliyordu. Bitmek bilmeyen bir iştahla sarıldığım kitaplarla dostluğum o günden bugüne büyüyerek devam etti. Kitapların gizemlerle dolu dünyasından kopamadım. Bu kitaplarla kurulan güçlü bağ, hayat amacımı bulmam konusunda bana yol gösterdi. 

 

Bazı kitaplar gönlünü kolay kolay açmaz insana. Okur bitirirsiniz, anlamsız bir boşluğa düştüğünüzü zannedersiniz. Onu anlayacak idrak düzeyinde değilsinizdir. Bazı kitaplar yazılmak için yazılmıştır. Arar ama özünü bulamazsınız. Belki de o yüzden okumanın son durağı yok ve bir yolculuktan ibaret. İnsanı iyiye de kötüye de götüren bir yolculuk… Her ikisi de paylaşıldıkça artan bir muamma. Her cephede olduğu gibi kitap cephesinde ve kültür hayatında da iyiyi güçlendirmek için kılıçları kuşanmak, son nefese kadar meydan da olmak gerek. 

 

Okuma meraklılarıyla bir araya gelmek için bir imkân oluşturan ve semaveri kaynatan bu köşede her hafta okuduğum ve etkisinde kaldığım eserleri sizlere tanıtacağım. Bu eleştiriler nesnellikten ziyade öznel bakış açısını yansıtma iddiasındadır. Ayrıca köşemde kitaplar hakkında bana ulaşan yorumları, mailleri ve mektupları da gündeme getireceğim. Bizimsemaver.com sitesinde yazmaya başlayacağımı söylediğim bir dostum, “Sait Faik’in Semaver hikâyesinden bahsetmeyi unutma.” demişti. Bir fabrika işçisinin annesiyle yaşadığı evde sobanın üzerinde kaynayan semaverin buharı hala tüter mi bilmem ama benim anılarımda semaver hep kaynar ve dostlarla has dairede demlenen çaylar yudumlanırken ehline malum edebi sohbetler yapılır. Konular bilinçaltı dolaplarından çıkarılır masanın üzerine konur. 

 

İlk yazıyı okuyarak benimle kitap yolculuğuna çıkmaya hazırlanan sevgili okur, yazdıkça ve okudukça arınacağız. Gözlerimizin önünde olan fakat göremediğimiz hakikatleri birlikte keşfetme bahtiyarlığına erişeceğiz vesselam.   

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN