RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

Kenan Tuncer ile Yamaç Paraşütü Etrafında
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2013, Perşembe 17:08 - Son Güncelleme: 12 Aralık 2013 Perşembe, 17:08
Font1 Font2 Font3 Font4Kenan Tuncer ile Yamaç Paraşütü Etrafında
KENAN TUNCER İLE YAMAÇ PARAŞÜTÜ ETRAFINDA Kenan Tuncer 1989’da İstanbul Fatih’te doğdu. İlköğretiminden sonra Küçükçekmece Ticaret Meslek Lisesi’ni bitirdi. 2008’de Balıkesir Üniversitesi İşletme bölümü ön lisansından mezun oldu. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu sayesinde havacılık ile tanıştı. 2012’de yönetim kurulunda görev aldı. 2013’te devraldığı topluluk başkanlığı görevini […]

KENAN TUNCER İLE YAMAÇ PARAŞÜTÜ ETRAFINDA
GetAttachment
Kenan Tuncer 1989’da İstanbul Fatih’te doğdu. İlköğretiminden sonra Küçükçekmece Ticaret Meslek Lisesi’ni bitirdi. 2008’de Balıkesir Üniversitesi İşletme bölümü ön lisansından mezun oldu. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu sayesinde havacılık ile tanıştı. 2012’de yönetim kurulunda görev aldı. 2013’te devraldığı topluluk başkanlığı görevini halen devam ettirmektedir.2013 yazında Türk Hava Kurumunun açtığı Yamaç Paraşütü Sertifika Kontrol kursu’nda p5 pilot sertifikasını aldı.  Başkanlığa geldiğinden bu yana kulübü daha ileriye götürmeye yönelik çalışmalarda bulunduklarına dikkat çeken Kenan Tuncer, bu çalışmalara şöyle örnekler verdi. “Bu sene ilk defa ileri düzey telsiz kullanımına geçtik. Kulübümüz için okuldan yardım almadan 14 adet telsiz aldık. Aktif devam eden üye sayımızı geçen yıllara göre katladık. Üye sayısı artmasına rağmen, öğrencilerimizin uçuşları azalmadan devam etti. Bu sene daha yoğun bir eğitim programı uyguladık. Orta seviye pilotlarımızın eğitimlerini arttırdık ve bu sene ilk defa Türkiye çaplı hedef şampiyonalarına takım göndereceğiz. Bu yıl yurt çapındaki havacılık şenliklerine gözümüzü diktik ve sene başlar başlamaz biri Alanya, diğeri Ölüdeniz olmak üzere 2 şenliğe katıldık. Daha öncesinde kapalı kutu olarak duran AKÜHAVK bundan sonra Türkiye çaplı etkinliklerde boy gösterecek. Şenlikler dışında da çalışmalarımız sürüyor. Üniversite ile yapacağımız projelere şöyle örnekler verebilirim.  Net olmamakla birlikte kampüs içerisine ilk defa bir topluluğun ormanını oluşturmayı düşünüyoruz. Bahar aylarında yapılacak üniversite şenliklerine serbest paraşütçü arkadaşlarımızın gösterisi eşlik edecek. Bu da Türkiye’de ilk defa bir üniversite şenliğinde serbest paraşüt gösterisi olacak.” Topluluğun amacının sadece havacılığı sevdirmek değil, insanlara sosyal sorumluluk bilincini aşılamak olduğunu söyleyen Kenan Tuncer, şöyle devam ediyor. “Her yıl üniversite bahar şenliklerinde şenlik alanının sorumluluğunu üstleniyoruz. Bu yıl da devam edeceğiz. Bunun yanında uluslararası Expo 2016 tarım fuarında topluluk olarak en ön sıralarda gönüllü olarak yer alacağız. “ Kenan Tuncer, Yamaç paraşütü dışında, breakdance, paten, kaykay, longboard gibi ekstrem sporları da icra etmekte ve eğitmenliğini yapmaktadır.  Sporcu kimliğinin yanında, fikir bazındaki bazı projeleri çeşitli yarışmalarda ödül görmüştür. Kış aylarında eğitimine devam eden Kenan Tuncer, yaz aylarında hem hobi hem iş amaçlı, tandem paraşütü pilotluğu yapmaktadır.
GetAttachment (1)
Yamaç paraşütü ülkemizde çok yaygın değil galiba. Ülkemizde uçmak için o kadar dağ olmasına rağmen neden yaygın değil bu spor?
Yamaç paraşütünün ülkemizde yaygın olmamasının en önemli sebebi, insanlar tarafından yanlış bilinmesidir. Yamaç paraşütü bir çılgınlık değil, olimpiyatlara dâhil olmak üzere olan bir spor ve her sporda olduğu gibi belli limitleri var. Her spor gibi yamaç paraşütünde de limitleri aştığınızda risk almış olursunuz.  İnsanların bu sporu kötü tanımasının nedeni ise basın yayın organlarının sık sık kaza haberlerini göstermesidir. Kaldı ki bunların çoğu kaza bile değil, akrobasi çalışan pilotların tamamen kontrollü ve güvenli bir şekilde suya inişleridir. Akrobasi ise sadece su üzerinde çalışılır ve can yeleği, kask, telsiz ve suya indikten sonra sudan çıkaracak hızlı botların bulunması zorunludur.
-Nereden aklınıza geldi? Nasıl başladınız bu spora?
2010 yılında DGS ile Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünü kazandım. Topluluk tanıtım günlerinde Havacılık topluluğunu gördüm ve yamaç paraşütünün pahalı bir spor olduğunu biliyordum. Önce eğitim verdiklerine ihtimal bile vermedim, sordum eğitim veriliyormuş hemen kaydoldum. Çocukluğumdan beri çoğu sporla içli dışlı olmamdan dolayı ve ekstrem sporları sevmem neticesinde yamaç paraşütü bende tutku haline dönüştü. Hatta ilgilendiğim diğer sporları bile egale etti diyebilirim.
-Ne zamandan beri uçuyorsunuz? Daha ne kadar devam edecek?
4 yıldır uçuyorum. Yamaç paraşütü diğer çoğu spor gibi belli kalıplara sahip değil. Gelişim için önü inanılmaz açık. Bu da, yamaç paraşütünü vazgeçilmez kılıyor. İnsan her zaman bir kademe daha üste çıkmak istiyor. Sağlığım elverdiği sürece uçmaya devam edeceğim. Bu 30-40 lı yaşlarla sınırlı olan bir spor değil. Şuanda dünyanın en yaşlı pilotlarından biri Türk. 76 yaşında ve halen uçuyor.
-Sadece öğrencilerin yaptığı bir spor mu?
Hayır değil. Malzemelerin pahalı olması, kendi malzemesini satın alarak bu sporu öğrenen insanların sayısını azaltmakta. Ancak ekonomik destek sağlayan üniversiteler, öğrencilerin kullanımı için havacılık topluluklarına malzeme sağlayarak üniversiteleri bu sporun Türkiye’deki lokomotifi haline getirdiler. Şuanda ülkemizdeki pilotların %50’sini üniversite öğrencileri oluşturmakta.
-Malzemeler yerli mi? Ne kadar kaliteli? Ne kadar güvenebiliriz? Sonuçta havadasınız ve hayatta kalmanız bu malzemelere bağlı.
Yamaç paraşütü kendiliğinden ve şans üzerine gelişmiş bir spor değil. Üreticiler güvenliği ve performansı arttırarak sürekli daha iyisi için çalışma yapmaktalar. Her yıl bir önceki yılın daha üstünde olmakta ve çıta gitgide yükselmekte. Yamaç paraşütünde kullanılan kumaşlar özel ve pahalı kumaşlardır. Hem dikey hem yatay çizgilerden oluşmakta, böylelikle ufak bir yırtık büyümeden durmaktadır. Ki bu kumaşların yırtılmaları cidden zordur. Her paraşütte ortalama 80 ip bulunmakta ve bu ipler içi kevler dediğimiz çelik yelek yapımında kullanılan malzemedir. Dışı ise kevleri korumak için dakron kaplıdır. 1 tane ip ortalama 100 kilo tartacak kuvvettedir. Yamaç paraşütü üretildikten sonra birçok teste dâhil edilir. 100 kilo bir insan için test değerleri 1.500 kiloya kadar çıkar. Bu kadar üst seviye bir kontrol de yamaç paraşütünü son derece güvenli kılmaktadır.
-Havada iken duygularınız?.. İnsanları havadan seyretmek, kuşbakışı bakmak…
Daha önce söylediğim gibi birçok spor ile uğraştım. Ancak yamaç paraşütünde bulduğum özgürlük duygusunu hiçbir şeyde bulamadım. Milyonlarca insan yeryüzünde, yer çekimi kanununa uygun hareket ederken, tek başına bütün kanuna meydan okuyarak kilometrelerce uzanan gökyüzünde süzülmek bambaşka bir duygu. İnsanlığın tarihteki uçmaya olan özlemini sunabilen tek spor.
­-Sesinizi duyurabilmek veya sporu yaygınlaştırmak için ne gibi çalışmalarınız var?
Sporu yaygınlaştırmanın en önemli aşaması, insanlarla buluşturmaktır. Akdeniz Üniversitesi Havacılık Topluluğu olarak bu yıl 97 yeni öğrenci aldık. Mevcut öğrencilerimiz devam etmekte ve ileri seviye eğitimlerini almaktadırlar. Bunun dışında Ulusky Yamaç Paraşütü şirketi ile Alanya-Mahmutlar beldesinde yeni takeoff açılışı ve yurt çapında bir şenlik organize ettik. 300 kişinin katılımı ve Mahmutlar Belediyesinin desteği ile harika bir organizasyon oldu ve çok iyi geri bildirimler aldık. Onun dışında bu yıl gerçekleştirmeyi planladığımız bir proje var. Gençlik ve Spor Bakanlığından onaylanması durumunda, Antalya’nın köylerinde yaşayan, şehir hayatını görmeyen 160 genci uçuracağız.
-Olası kazaları önlemek için alınması gereken tedbirler neler?
Öncelikle yamaç paraşütünü iyi bir eğitmenden öğrenmek gereklidir. Sadece pratik eğitim değil, teorik eğitim de önemlidir. Teorik eğitimin içinde meteoroloji de dâhildir. Yamaç paraşütü bir ekip sporudur. Ne kadar iyi olursanız olun tek başınıza yapmamalı, tepeye bir ekiple çıkmalısınız. Herkes seviyesine uygun kanat almalı, kanat alırken eğitmene danışılmalıdır. Uçmadan önce meteoroloji değerlendirilmeli, malzeme kontrolü yapılmalıdır. Malzemeler fabrikanın verdiği uçuş ömrünü tamamladığında faaliyetten çıkarılmalıdır. Bunlar gibi basit ama önemli kurallara uyulduğu takdirde, yamaç paraşütü bisiklet sürmekten bile daha güvenli hale gelmektedir.
2 Kişilik (Tandem) yamaç paraşütü kullanıyor musunuz? Yolcuların değerlendirmeleri nasıl?
Tek başıma uçmanın yanı sıra, yaz mevsiminde Alanya’da tandem pilotluğu yapıyorum. Gelenlerin çoğu turist. Yolculardan düz uçmak isteyen de var akrobasi uçmak isteyen de. İstedikleri takdirde akrobasi yapıyoruz. Çoğu, hayatlarının en güzel deneyimi olduğunu ve dünyanın en iyi işine sahip olduğumuzu söylüyor (gülüyor).
-Akrobasi uçuşları ne kadar zorlukta ve fazlalıkta? Zorluk derecesi nedir? Kimler korkuyor?
Akrobasi, tekli uçuşta çalışmalarda kendini geliştirmiş pilotlar için son derece güvenli eğlence. Hayatında ilk defa uçan kişiler için, havada olmak zaten yüksek adrenalinken bir de akrobasi yaptığımızda hayatlarında daha önce yaşamadıkları ve muhtemelen bir daha da yaşamayacakları bir deneyim kazanıyorlar. Orta yaşta olan çoğu yolcu akrobasi istiyor. 50 yaş üstü ve 18 yaş altı gençler biraz daha çekingen.
-Tandem uçuşlarında sıkıntılarınız, ikna çabalarınız oluyor mu?
Gelen çoğu yolcu, acentelerden geliyor. Acentelere dağıttığımız videolardan zaten güvenli olduğunu biliyorlar ve isteyerek geliyorlar. Çok nadir tepeye çıkınca vazgeçen yolcuyla karşılaşıyoruz.
-Yerli turistler mi, yabancı turistler mi çoğunlukta?
Gazete ve televizyon haberlerinin haksız yere sporu kötülemesi nedeniyle uçurduğumuz kişilerin sadece %1’i yerli turist. Bunu da yavaş yavaş, sporu tanıtarak aşmaya çalışıyoruz. Yerli turiste indirim uygulamalarımızla bu sporun ülkemizde de sevilmesini ve gelişmesini amaçlıyoruz.
-Yaşla ilgisi var mı? Başlangıç ve bitiş yaşı?GetAttachment
Başlangıç için doğru yaş 14 ve üstü. Ancak 14 yaş altı kişiler de kanatla uçmadan eğitim yapabilir. Yer çalışması dediğimiz kanadın yerde çekilerek havalanmadan refleks gelişimlerini sağlayabilirler. Bitiş için sınır yaş kişiye göre değişir. Sağlık şartları el verdiği müddetçe yapabilir. Daha önce de bahsettiğim gibi dünyanın en yaşlı pilotlarından biri Türk ve 76 yaşında.
-İnternette sporla ilgili bir grup var mı?
Türkiye’nin en çok pilot barındıran forumu www.ypforum.com var. Burada insanlar malzeme alışverişi yapabiliyor, teorik olarak merak ettiklerini buluyor ve organizasyonlar düzenleyerek diğer pilotların haberdar olmasını sağlayabiliyorlar.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!