• İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
 • Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
  Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
 • Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
 • Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
  Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
 • M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
  M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”

YAZARLARIMIZ

Hülya Günay
Hülya Günay
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2021, Perşembe 01:05 - Son Güncelleme: 22 Nisan 2021 Perşembe, 01:05
Font1 Font2 Font3 Font4
Kelebek Etkisi

 

 

 

1900’lü yılların başında Avusturalya’da büyük bir kasırga meydana gelir. Büyük can ve mal kaybına sebep olur, ülkeyi yerle bir eder. Kasırga belli bir yörüngede yol alır.  Avusturalya üzerinden geçtikten sonra Çin ve Hindistan’a doğru yönelir. Büyük bir panik yaşanır, herkes seferber olsa da çözüm bulunamaz ve felaketi beklemekten başka çare kalmaz. Kasırga mucize şekilde yön değiştirir. Okyanusa döner ve bütün enerjisini okyanusa boşaltır. İnsanlık büyük bir felaketten kurtulur.

 

Bu durum karşısında, meteoroloji uzmanları, fizikçiler ve kimyacılar işe koyulur. Bu muazzam güç Avusturalya’nın kuzeyinden gelip, Asya’yı yerle bir edecekken nasıl olur da yön değiştirir?

 

Araştırma ve incelemeler sonucunda ittifakla elde edilen sonuç son derece etkileyicidir. Yılın o zamanında Avusturalya’da topluca göç eden bir kelebek türü olduğu ve bu kelebeklerin topluca göç ettikleri için kanat çırpmaları sonucu ortaya çıkan hava akımı kasırganın yönünü değiştirmiş ve büyük bir felaketin önüne geçmiştir.

 

Sosyologlar bir inceleme yapsa o dönemde insanların yüreklerinde uçuşan kelebek kanatları neler fısıldamıştı acaba… Felaket tellallığı mı sonsuz umut mu?

 

Küresel olarak dünyamız biyolojik, ekonomik, sosyolojik ve bireysel temelde sıkıntılardan geçiyor. Kimsenin de kimseye bu ülke bizi istemiyor, bitirmek için virüs yolladı, oyun, dümen diyecek hali yok. Dünya kırılıp, geçiyor. Herkesin bakış açısı farklı, birçok insanın kalbi sıkışmışlık duygusunun pençesinde can çekişiyor, birçoğu da sıkışmışlığa yenilmemek için kendince çözümler arayıp, üretmeye çalışıyor.

 

Toplumun aynası vaka sayıları ve kayıplarımız. Kendi kapımızı çalmadıkça öyle merhamet edip, yerimizde duracağımız yok. Hatta atlatanlar üstünden yük kalkmış gibi daha cesur dalıyor normalleşmiş günlük hayata.

 

Demek ki başlangıç aşamasındayız. Kurtçuk olarak devam edip kendimizi kelebek görüyoruz. İçten başlayıp, kendimizi, ailemizi, işyeri ve halka genişleyerek toplum sağlığımızı her anlamda dipten dibe kemiriyor ve tüketiyoruz.

 

Halen bencillik, nefis savaşı içinde insanları üzebiliyorsak, iyilik değil rahat ve haklılık peşinde koşuyorsak, ders bitmedi, yol uzun demektir. Kimileri için mübarek üç ayların sultanı Ramazan meltemi, kimileri için hümanist evren, inanç yapısı fark etmeksizin insani bilinç ve sorumluluğumuz ön plana çıkamıyorsa, şekilcilik ve kavram kargaşası içinde kaybolmuşuz demektir. Ahlar, oflar, puflar, keşkeler atmosferi kirlettikçe çember daralıyor ve hepimizi boğuyor.

 

Kalbimizdeki kelebekler hep birlikte, şikâyet, karamsarlık, haset, inat, bencillik duygularından, iyilik, sevgi, merhamet, yardımlaşma, inanca doğru kanat çırpsın. Her bir kanat çırpışta zikirlerimiz, dualarımız bizi Hak’la buluştursun, aşkla merhamet isteyelim. Birbirimize merhamet edelim ki merhamet bulalım. Her zamankinden daha fazla birbirimize sahip çıkalım.

 

Altından kıymetli bir şey varsa o da bir duanın içinde olmaktır. Adeta mahşer günü yaşadığımız şu günlerde ne som altınların, ne de servetin faydası var. Sınırsız maddi kaynak yoktur. Lâkin dua sonsuz ve sınırsız güçtedir.

 

Bir kelebek havalandıktan sonra tırtıl olması mümkün mü? Hadi o halde zikirlerimiz, inancımız, düşüncelerimizin derinliği, musibetlerin yönünü değiştirsin…

 

Nice sağlıklı, güzel günlere…


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


Kelebek Etkisi Yazısına 1 Yorum Yapıldı

BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN