RÖPORTAJLAR
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

Kayı Serisi, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2016, Salı 23:09 - Son Güncelleme: 19 Nisan 2016 Salı, 23:09
Font1 Font2 Font3 Font4Kayı Serisi, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil
Elif Sabır Tarih kitapları akademik bilgilerin verdiği sıkıcılıktan arınıyor. Kayı Serisi, tarihimizin yanlış öğrenilip aktarılmasına bir reaksiyon olarak çıktı. Edebiyatın tarihle buluştuğu, padişah beyitleri, ulema sözleri ile tezyin edilmiş sıkılmadan okuyacağınız bir seri… Osmanlı tarihini en ince ayrıntısıyla ele alan Kayı serisinde, padişahların tahta çıkış ve iniş tarihleri, fethedilen yerler, kaybedilen bölgeler gibi kuru bir […]

CVt1eM9UkAAlwJf
Elif Sabır
Tarih kitapları akademik bilgilerin verdiği sıkıcılıktan arınıyor. Kayı Serisi, tarihimizin yanlış öğrenilip aktarılmasına bir reaksiyon olarak çıktı. Edebiyatın tarihle buluştuğu, padişah beyitleri, ulema sözleri ile tezyin edilmiş sıkılmadan okuyacağınız bir seri…
Osmanlı tarihini en ince ayrıntısıyla ele alan Kayı serisinde, padişahların tahta çıkış ve iniş tarihleri, fethedilen yerler, kaybedilen bölgeler gibi kuru bir bilgi yığını yerine okuyucuya tarih zevki, şuuru ve sevgisi vermek amaçlanmıştır.
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in tüm akademik birikimini akıcı üslubuyla kaleme aldığı eserlerinde yazar, tarih hususunda sürekli tartışılan meseleleri de ayrıca ele alıyor. Okuyucu böylece doğru bilenen yanlışların altını çizme imkanı bulabiliyor.
Osmanlı tarihini ayrıntılı olarak okuma imkanını sunan bu seri, üç kıtaya yayılan devletin ila-yı kelimetullah felsefesini de örnekleriyle açıklıyor.
Yazar, dönemin Osmanlı tarihçileri olan, Aşık Paşazade, Kemal Paşazade, Neşri, İbn Kemal, Ahmet Cevdet Paşa gibi tarihçiler dışında, Hammer, Gibbons, Dukas gibi yabancı tarihçilerin bilgilerine de kitaplarında sık sık yer veriyor.
Altı asır boyunca dünyada adaleti, hoşgörüyü, fethi temsil eden, Türk tarihinin bu mühim döneminde Kayı boyunun bir uc beyliğinden cihanşümûl bir devlete evrilişine tanık olup, Osman Gazi’nin doğumundan Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethine, Yavuz Sultan Selim’in Hadimü’l-harameyn unvanını alışından Kanuni Sultan Süleyman’ın seferlerine Osmanliya dair her şeyi bulacaksınız.
Yedi kitaptan teşekkül bu Kayı serisini almak isteyen tarihseverlere Timaş Yayınevi’nin bir sürprizi olarak da Oğuzlara mensup Kayı boyunun damgasının yer aldığı Kayı bayrağı hediye…


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!