RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım

Kâinatı okumak
Eklenme Tarihi: 7 Eylül 2018, Cuma 06:08 - Son Güncelleme: 7 Eylül 2018 Cuma, 06:08
Font1 Font2 Font3 Font4Kâinatı okumak
Selam olsun gönlünü Rabbinin emirlerine yol edenlere, selam olsun son peygamber olan Hz. Muhammed’i kılavuz tayin edenlere. Selam olsun kalp eksenine sevgi tohumu ekenlere biçenlere ve selam olsun kâinatın sırrına vakıf olup onu okuma gayreti içine girenlere.

Yere ve göğe selâm vermektir kâinat yolculuğu. Doğan güneşe, aya, yıldıza,akan suya, dağa,taşa,börtüye, böceğe,velhasıl yaratılan canlı cansız her şeye daha bir dikkatli bakmaktır. Hiçbir mikroskobun gösteremeyeceği hassasiyetle dokuları, hücreleri fark etmektir. Kâinattaki düzen ve ahengin muhteşemliğini, sonsuz gücün kudretini fark edip teslim olmaktır okumak.

 

Kâinatın her şeyin ötesinde bir yaratıcısı vardır. Her bir zerreye esmalarını nakşeden,süslü sanatını kullarına sunan ebed ezel sahibi olan Allah vardır. “Kimdir bu dağlar ve taşlar?” sorusuna, “Allah’tır  diye cevap vermek kolaydır. Asıl marifet dağlara da taşlara da O’nun adını okumaktır.

 

İnsanın okuması ihtiyaç ya da lüks değil; okumak emre tabi olmaktır. Hira Nur’un yamacında kutlu mağranın Cebrail Aleyhisellam’ın  vasıtasıyla yankılanan “Oku!” nidasıyla ihtişamını kıyamet sabahına  kadar baki kalacak  ayetin göstergesiydi okumak…

 

Kâinatı okumak; kendini bilmekten, yaratıcısını bilmekten ve oku emrinin ardına düşmekten geçer. Kâinat kitabını her bir sayfasını, satırını, cümlesini, hecesini, harfini, noktasını, virgülünü engin tefekkürü ruh hassasiyetiyle nazenin latifelerle okunduğunda asıl maksadına ulaşmış olur.

 

Kur’an-ı Kerim’de: “Biz, gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık. Onları sadece gerçek bir sebeple yarattık. Fakat onların çoğu bunu bilmiyorlar.” (Ed- Duhân,38-39)

 

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de sık sık: “Akletmez misiniz”? buyurarak insanları tefekkür âlemine çağırır. Hazreti Peygamber Sallalâhu Aleyhi ve Sellem’de: “Bir saat tefekkür, altmış senelik ibadetten eftaldir.” buyurarak aklı mârifet ve hikmet deryasında kullanmanın ehemmiyetini beyan eder.

 

Kâinatın sırrına vakıf olmak için heva ve heveslere gem vurmayı, Hak ve hakikatleri öğrenmekle mümkün olur. Bu bakımdan insanın kendini bilmesi, Allah’ı bilmesidir. Kul Allaha yaklaşarak önce hiçliğini idrak etmelidir. Hiçlikten sonra ariflik başlar. Artık her şey, kâinatın ve kendi sırları ile gönle ve idrake perde perde açılır.Bu sebeple ârif, kâinata ve ondan da bütün varlıklara başka bir gözle bakar.

 

Kısaca kâinatta cevherini fark eden aslında kendindeki cevheri fark etmiş olur. İnsan kâinatın özüdür.

 

Allah’ım! Bizlere kâinatın sayfalarını okuyacak gönül gözü ver. İçimizdeki sırların penceresiyle cemâlinin sonsuz nurunu seyredebilmeyi nasip eyle. Âmin, âmin, âmin. Velhamdulillahi Rabbil Alemin…

 

Altun Özmeşe


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!