RÖPORTAJLAR
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”

“KAÇAK DÖVÜŞÜR” GÜNÜMÜZ İNSANI
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2016, Perşembe 21:54 - Son Güncelleme: 11 Şubat 2016 Perşembe, 21:54
Font1 Font2 Font3 Font4“KAÇAK DÖVÜŞÜR” GÜNÜMÜZ İNSANI
Günümüzde en çok satan kitaplar arasına hep “kişisel gelişim” kitapları girmiştir. Aslına bakılırsa bunun nedeni gelişim falan değildir. Birileri bizim insanımıza bilinçaltından “sen gelişmemişsin” demiştir ve bizim insanımızda buna inanarak “gelişmek” adına bu kitaplara hücum etmiştir. Evet, böyle diyor BU KİTAP ANAMI AĞLATTI kitabının yazarı Mustafa Sabri Beşer. Yazara göre; insanımızın gelişmesi bu kitaplara bağlı […]

Bu Kitap Anamı Ağlattı
Günümüzde en çok satan kitaplar arasına hep “kişisel gelişim” kitapları girmiştir. Aslına bakılırsa bunun nedeni gelişim falan değildir.
Birileri bizim insanımıza bilinçaltından “sen gelişmemişsin” demiştir ve bizim insanımızda buna inanarak “gelişmek” adına bu kitaplara hücum etmiştir.
Evet, böyle diyor BU KİTAP ANAMI AĞLATTI kitabının yazarı Mustafa Sabri Beşer.
Yazara göre; insanımızın gelişmesi bu kitaplara bağlı değil. İnsandaki gelişme sadece yüzünü hakikate yöneltmesi ile olacaktır. Bu hakikatin ilk adresi kişinin kendisi ikinci adresi ise onu yaradandır.
Neden önce kendisi?
“Men arafe nefsehu fekad arafe rabbehu” yani  “Nefsini tanıyan Rabbini de tanır” hakikatine vakıf olmak gerekir. Yani insan önce insani vasıflarını bilmelidir ki kendisini yaratanı bilebilsin.
Çünkü insan kendindeki acizlikler silsilesini anladıkça, tanıdıkça Rabbini bilir ve onun sonsuzluğuna işte o zaman yüzünü döner ve hakikate ulaşır.
Bu eleştirisel bakış ile şöyle devam ediyor Mustafa Sabri Beşer sözlerine; “Oldukça uzun zaman ben de bu kitaplardan medet umdum. Okudum, yazdım, çizdim lakin sonuç yok! Bilgiden öteye gitmiyor.
Baktım olmuyor, dönüp dönüp aynı noktaya geliyorum.
O zaman gözümün önünde bana en yakın olan nedir diye düşünmeye başladım. Bir baktım ki bana benden yakın olan yok. Başladım kendimi irdelemeye. Ne acizlikler ve yarımlıklar gördüm.
Telaşlandım!
Sonra, hani bir elektronik aleti ilk aldığınızda kullanma kılavuzunu ararsınız ya işte tam da onun gibi insan yanımı bana anlatacak olan nedir kimdir sorusunu sordum kendime?
Elbette ki bu beni yaratandan başka bir merci olamazdı. Bir makineyi size en iyi anlatacak kimdir? Tabii ki onu icat eden kişidir…
İşte o zaman başladı bu yüzleşme serüveni dıştan içe içten dışa doğru. Kimse sizi sizden iyi anlayamaz ve kavrayamaz bunu anladım. Ve kimse içinizin içinden geçenleri bilmez ve dokunamaz. O zaman elinizde tek bir merci kalır. Buldunuz buldunuz, bulamadınız ise vay halinize…
Bu söylediklerim emin olun çok tanıdık gelecek herkese lakin emin olduğum bir şey var ise o da çook zor olduğudur… Öyle kaçak dövüşerek olmaz gelişim dediğimiz…”
Evet, yazarın bu sözlerine katılır mısınız? Bilemiyoruz lakin bu kitabı okumak okuyanlar için belki yeni bir pencerenin açılması demek olur kim bilir?
Mustafa Sabri Beşer imzalı BU KİTAP ANAMI AĞLATTI adlı kitap Kahverengi Kitap’tan çıktı ve raflardaki yerini aldı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!