RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

İstiklalden İstikbale- Mehmet Nuri Yardım
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2017, Perşembe 02:44 - Son Güncelleme: 23 Ekim 2018 Salı, 07:18
Font1 Font2 Font3 Font4İstiklalden İstikbale- Mehmet Nuri Yardım
Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım’ın kaleme aldığı ‘’İstiklalden İstikbale’’ Mihrabad Yayınları tarafından basılmış olup 338 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın kapak resminde geceyi basan kasvet, tank; tankın etrafında yeşil bir çember, çiçekler dikkat çekiyor.’’ İstiklalden İstikbale’’… Musibetlerin ardında gizli olan hayırlara, birlik, beraberliğe, güzel günlerin ümit varlığına işaret ediyor adeta… Büyük Türk milletinin İstikbali için İstiklaline sahip […]


Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım’ın kaleme aldığı ‘’İstiklalden İstikbale’’ Mihrabad Yayınları tarafından basılmış olup 338 sayfadan oluşmaktadır.
Kitabın kapak resminde geceyi basan kasvet, tank; tankın etrafında yeşil bir çember, çiçekler dikkat çekiyor.’’ İstiklalden İstikbale’’… Musibetlerin ardında gizli olan hayırlara, birlik, beraberliğe, güzel günlerin ümit varlığına işaret ediyor adeta… Büyük Türk milletinin İstikbali için İstiklaline sahip çıkmasının, cesaretinin, şerefli duruşunun, şehitlerinin hatırasını unutturmayacak, yaşadığı çağın canlı şahidi olarak 2013-2016 yılları arası olaylar zincirinin, gazetelerde yayımlanan yazılarının da dâhil edildiği, dört bölümden oluşan kıymetli bir eser.
Birinci bölümde; 15 Temmuz 2016 tarihine kadar gelinen süreçteki gündem, Türkiye’nin türlü halleri bir belgesel tadında okuyucuya aktarılırken; ikinci bölüm 15 Temmuz’dan sonra kaleme alınan yazılardan oluşuyor. Üçüncü bölüm’’ Eskimez Yazılar’’ başlığını taşıyor. Vatan, bayrak, millet, memleket hasreti ile gönül coğrafyası ve ruh dünyasına dokunan hisli yazılardan oluşuyor. ‘’ Şairlerin Diliyle’’ başlığı ile vatan sevdasının işlendiği şiirler, bu şiirlere yapılan tahliller akabinde dördüncü bölüm bitiyor.
Milletçe yaşadığımız ‘’15 Temmuz 2016’’ tarihte;  başarısızlık ile sonuçlanmış hain bir darbe girişimi olarak yerini alacakken; Akif’in ‘’Asım Nesli’’ ; şerefli duruş ve cesareti ile bir kez daha Türk milletinin ismini tarihe altın harflerle kazıyacak.  ‘’ Çanakkale geçilmez!’’ sözleri ile dünyayı titreten tarih tekerrür edip, Türk milletinin büyüklüğüne, cesaretine bir kez daha şahitlik edecek. Bu noktadan hareketle son 50 yılın darbe tarihlerinin kaderini değiştiren Türk milleti verdiği demokrasi mücadelesi ile geleceğin tez konusu olarak ele alınacak, tarih ve araştırmacılara önemli bir kaynak olacak bu eser tarihin gelecek nesillere aktarılmasında bir köprü görevi de üstlenecek.
Düşünce yapımız, kökenimiz, doğduğumuz şehirler farklı farklı olsa da söz konusu bu güzel vatan olunca tek ortak noktamız var gözlerimizden akan yaşlar… Hepimizin birlik olduğu karanlık günleri film şeridi gibi gözler önüne seren, deneme tarzındaki kitap;  her bir okuyucuda, yaşayacağı hissiyat, yüreğindeki fırtınaların şiddeti, yaşanmışlıkları doğrultusunda farklı farklı izler, etkiler bırakacak şüphesiz…
‘’Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak,
Neler yapmış bu millet en yakın tarihe bir sor, bak.
Yerim sensin, göğüm sensin, cihanım, cennetim hep sen,
Nasıl bir zinde millet çıktı gördüm hasta sinenden!’’
Süleyman Nazif
 
Hülya Günay


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!