RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

İrfan Söyler: “Biz kayıp bir nesiliz”
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2019, Çarşamba 13:28 - Son Güncelleme: 3 Temmuz 2019 Çarşamba, 13:28
Font1 Font2 Font3 Font4İrfan Söyler: “Biz kayıp bir nesiliz”
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

 

Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde konuşan gazeteci yazar ve televizyon sunucusu İrfan Söyler, “Avrupa’da Osmanlı İzleri”ni anlattı. “Biz kayıp nesil gibiyiz.” diyen Söyler, “Çok fazla değişime uğradık. Yüzlerce yıl olmayan değişim bizim dönemimizde oldu. Değerlerimize geçmişte sırt çevirdik, bu yüzden duruşumuzu kaybettik ve Batıya yöneldik. Hâlbuki biz kendi değerlerimizle ayakta durabiliriz. Bize düşman olanlara ancak inancımızla karşı koyabiliriz. Hatadan döndük, şimdi doğruyu bulmaya, tarihimizle barışmaya çalışıyoruz.” dedi. Gazeteci Halil Önür’ün yönettiği programın son bölümünde hukukçu yazar Abdülkadir İkbal de Mazideki Suruç kitabını anlattı.

 

AVRUPA’DAKİ DERGÂH VE TEKKELER

 

Avrupa’nın bir çok bölgesini defalarca gezdiğini anlatan İrfan Söyler, konuşmasının ilerleyen bölümünde şunları söyledi:

 

“Hayatımda, şeyhi olan Romanları ilk kez Avrupa’da gördüm. Dergâhları, tekkeleri var. Tuna Nehri'ni anlatmaya başlasak saatler günler sürer, yetersiz kalırız. Orada Balkan Savaşları’ndan kaçan insanlar boğulmuştur, birçok savaşı görmüştür Tuna Nehri. Avrupa’da camiden çevirme birçok kilise var. Bunlardan bir tanesini gördüm ve çok üzüldüm. Balkanlar’da ilişkilerde herkes çok hassas. Bir kıvılcım bekliyorlar harekete geçmek için.”

 

“ABDÜLHAMİD’İN ÇOCUKLARISINIZ”

 

İrfan Söyler zaman zaman yaşadığı bazı olayları ve başından geçen hatıraları da dinleyicilere nakletti. Onlardan birini anlatırken şöyle dedi:

 

“Avrupa’da iftar yemeği için yer arıyorduk. Müslüman gençleri gördük, onlara ‘Nerede yemek yememizi tavsiye edersiniz?’ diye sorduk. Bizi şeyhlerinin olduğu yere davet ettiler. Onlar çatal kaşık kullanmazlar ama bizim için bize çatal kaşık getirdiler. Şeyhleri bize “Abdülhamid’in çocuklarısınız siz, buraya gelmişsiniz, başımızın üstünde yeriniz var.” dedi. Üsküp'te en çok Kösekadı Camii'yi ziyaret ettim. Çarşıda bulunan küçük bir camiidir. Bahaeddin Özkişi’nin bu hususla alakalı Köse Kadı adlı bir romanı bulunuyor. Avrupa’ya giden iki çeşit Türk var: İ'lâ-yı Kelimetullâh için gidenler ve para kazanmak için gidenler.”

 

Gezip gördüğü yerleri fotoğraflar eşliğinde anlatan İrfan Söyler, daha sonra dinleyicilerin sorularına cevap verdi. Toplantının sonunda şair ve sanatçı İbrahim Güleç bir Rumeli türküsünü seslendirdi, ardından Ahmet Deligönül’ün “Urfa Türküsü”nü söyledi. Program, çekilen hatıra fotoğraflar ile sona erdi.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!