• Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”

YAZARLARIMIZ

Davut Yatkın
Davut Yatkın
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2020, Perşembe 01:52 - Son Güncelleme: 24 Eylül 2020 Perşembe, 01:52
Font1 Font2 Font3 Font4
İnsanlığa En Güzel Örnek: Hz. Muhammed

 

İçerisinde yaşadığımız zaman diliminde ülkeler, sınıflar ve bölgeler arasında eşitsizlik günden güne derinleşiyor; iç savaşlar, işgaller durmadı, mülteciler milyonları geçti; iklim ve çevre sorunları daha çok arttı: insanlar güvenlik güçlerinden güvende değiller; şiddet ve terör, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı hız kesmedi; salgın hastalıklardan etkilenen insan sayısı milyonları geçti ve virüs pandemi tehdidi sürüyor. Modern insanda vicdansızlık devam ediyor; merhamet ve yardımı hep çıkara, gösterişe dayalı, hep beğeni peşinde…

 

İslam dünyasının trajik durumu ortada; din mensupları, mezhep taraftarları, tarikat üyeleri, ülkeler, etnik gruplar, yöneticiler ve yönetilenler, yoksullar ile zenginler, kadın ve erkek birbirleri ile çatışıyor. Boşanmaların sayısı hız kesmedi. Gelen teknolojik kolaylıklarla beraber LGBT tehdidi ahlaki düzeni bozma noktasında hızla ilerliyor. Guruplar, fikirler başka fikirleri, düşünceleri ötekileştirip şeytanlaştırıyor.

 

Ekonomik krizler ve döviz yükselişi ülkelerin ekonomisini tehdit ediyor. Küresel hegomonik ülkeler daha çok sömürü peşinde.

 

Özgürlüğü, ahlaki erdemleri, adaleti ve karşılıklı saygı esas alan küresel bir toplum yaşayışına şiddetle ihtiyacımız var. Modern ve postmodern zamanda insanın kendi varoluşuyla, tabiatla ve hemcinsleriyle bozulan ilişkisinin ve kriz ortamından çıkmanın tek çözümü: Kur’an ve örnekliğiyle Hz. Peygamberdir (sav).

 

Bugün insanlığın, özellikle İslam dünyasının mensuplarının Hz. Peygamberi (sav) daha iyi ve net anlamak ve tanımak durumundadır. Geçmişte ve yaşadığımız süreçte Müslüman zihin dünyasının en büyük sıkıntısı ibadet eksikliği değil, ahlaki yoksunluktur. Namaz, oruç, zekât, hac tamamen şekle indirgenmiş ve asıl ulaşılmak istenen ‘güzel ahlak’a bir türlü ulaşılamamıştır.

 

Rehber ve insanlığa rahmet olarak gönderilen (Enbiya 107), en güzel örnek olan (Ahzap 21) ve üstün ahlak sahibi (Kalem 4) Hz. Peygamberi daha iyi tanımalı ve tanıtmalıyız.

 

Modern insanlığın kurtuluşu Kur’an ve sünnete sımsıkı sarılmaktan başka çarenin olmadığı bilinmelidir.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN