RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

İbrahim Güleç, Bâbıâli’deki Meşhurları anlatacak
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2019, Perşembe 08:41 - Son Güncelleme: 13 Haziran 2019 Perşembe, 08:41
Font1 Font2 Font3 Font4İbrahim Güleç, Bâbıâli’deki Meşhurları anlatacak
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

Yeni Dünya Vakfı’nda ilgiyle takip edilen “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”, Ramazan arasından sonra yeniden başlıyor. Bayramdan sonraki ilk toplantı, yarın (13 Haziran Perşembe günü) saat 18.00’de başlayacak. İlk konuk Bâbıâli’deki bütün kitapçıların, yayıncıların ve gazetecilerin tanıdığı, aşina olduğu İbrahim Güleç olacak. Kültür hayatımızın kalbi olan Cağaloğlu’nda yaklaşık yarım yüzyıldır taşıma hizmetlerini yapan İbrahim Güleç toplantıda Necip Fazıl’dan Rıfat Ilgaz’a tanıdığı bütün şair ve yazarları, yayıncıları, dergicileri ve gazetecileri anlatacak, onlarla ilgili bilinmeyen hatıralarını dinleyicilerle paylaşacak. Şiirlerinden örnekler sunacak olan Güleç, programın sonunda sevilen türkülerini seslendirecek. “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”, Yeni Dünya Vakfı’nda yaz aylarında da devam edecek.

 

CAĞALOĞLU’NDA GEÇEN ÖMÜR

 

1945 yılında Niğde merkeze bağlı eski ismi Velisa yeni ismi Yaylayolu olan köyde doğan İbrahim Güleç, 1964 yılında Bâbıâli’de hamallık yapan köylülerinin tavassutuyla İstanbul’a geldi. Ekmek teknesi gördüğü Bâbıâli’nin güzide matbaa ve yayınevlerinin kitaplarını, kâğıtlarını, kurşunlarını, bobinlerini taşıdı, bir çok değerli yazarla tanıştı, onların işlerini gördü, onlara yardımcı oldu. Semte yaklaşık yarım yüzyılını adayan Güleç, şimdi emekli bir beden işçisi, kültürü sırtında taşımış bir “Bâbıâli Hamalı” olarak çevreden sevgi ve saygı görüyor. Bâbıâli’de çalışıp da sadece maddi nimetlerinden istifade eden ama onu değerli kılan kültür ve irfanından bihaber kalanların aksine o, sırtında taşıdıklarının muhtevasından da gıdalanmış okumuş, yazmış ve söylemiştir. Kaybedilen ve yok edilen kültür değerlerimizin ızdırabını yüreğinden hisseden ve onun acısıyla yaşayan İbrahim Güleç, her kelimesinde, her satırında hasretiyle yanıp tutuştuğu artık hafızalardan silinip kaybolan eski Bâbıâli’de gördüklerini ve hissettiklerini kitabında yalın ve duru Türkçesiyle yazıyor ve anlatıyor. Sultanahmet’ten Güngören’e üzüntüyle taşınan ve semte olan sevdasını hiç unutmayan İbrahim Güleç 3 çocuk ve 5 torun sahibidir.

 

İbrahim Güleç, yeni kitabı Bâbıâli’de Gün Batımı’nda Necip Fazıl, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin, Ahmet Kabaklı, Ergun Göze, Mehmet Emin Alpkan, Yaşar Kemal, Erdal Öz, Fethi Naci, Abdi İpekçi ile ilgili bilinmeyen bir çok ilginç hatıraya yer veriyor. İbrahim Güleç’in yayınlanmış kitapları, Hoca Nasreddin, Şiirde Keloğlan, Küçükken Görmedi Ana Kucağı, İki Nefes Bir Ömür ve Bâbıâli’de Gün Batımı adlarını taşıyor. Güleç okuyucuları için yeni bir kitabını hazırlıyor.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!