RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Hüseyin Movit’e Göre “Medyanın Türkçe ile İmtihanı”
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2019, Perşembe 16:27 - Son Güncelleme: 18 Temmuz 2019 Perşembe, 16:27
Font1 Font2 Font3 Font4Hüseyin Movit’e Göre “Medyanın Türkçe ile İmtihanı”
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

Dil uzmanı, yazar Hüseyin Movit “Medyanın Türkçe ile İmtihanı”nı anlatacak. Bugüne pek çok gazetede, radyoda, televizyonda, kitapta ve internet sitesinde yapılan binlerce Türkçe hatasını bulup muhataplarına bildiren Türkçenin gönüllü savunucusu Hüseyin Movit, Bâbıâli’de dinleyicilerine hitap edecek. Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen “Bâbıal i Enderun Sohbetleri”, 18 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Mehmet Nuri Yardım’ın sunacağı toplantıda Hüseyin Movit, Türkçe konusunda medyada en çok yapılan dil ve imlâ hatalarını örnekler eşliğinde gösterecek, daha sonra dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek. Katılımın serbest olduğu program, vakfın Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, Nu. 15 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek.

 

TÜRKÇEYE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

 

Hüseyin Movit, 9 Ocak1940 tarihinde İstanbul’da doğdu. Beyoğlu 29. İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu, Fındıklı (İstanbul) Karma Ortaokulu, Beyoğlu Ticaret Lisesi ve İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde iki dönem okudu. Askerliğini yedek subay öğretmen olarak Muş’ta yaptı. Babasının hastalığı sebebiyle eğitimine ara verdi. 1963 yılında ticaret hayatına atıldı. 1990 yılına kadar ticaretle uğraştı ve aynı yıl emekli oldu. Emekli olduğu 1990 yılında iki arkadaşıyla “Türkçe Gönüllüleri-Dil İzleme Grubu”nu kurdu. Radyo, televizyon, gazete, dergi ve kitaplardaki (ders kitapları dâhil) yanlışları tespit ederek, en az 5000 kişiye telefon, mektup, faks ve e-posta ile ulaştı. Bugüne kadar 2 000’i aşkın dil ve genel kültür konulu makale yazdı. Tespit ettiği 40 binin üzerindeki yanlışı köşesine taşıdı. 20 bine yakın yanlışı hâlen arşivlemeye çalışmaktadır.
“Okuduğum ve bir daha okumayacağım kitap benim değildir.” diyerek, ihtiyacı olanlara kitap vermek başlıca alışkanlıkları arasındadır. Yüzlerce radyo ve televizyon programına katıldı. 500’den fazla kitabı yayıma hazırladı ve tashih etti. “Fener-Balat Semtlerinin Rehabilitasyonu Projesi”nde UNESCO tarafından akredite edilen Balat-Fener Güzelleştirme ve Kültür Derneği’nin Kurucu Başkanlığını yaptı (1997-2004) Kanal E’de Türkçe-Türkçe adlı programı İsmet Topaloğlu ile birlikte sundu (1996). TRT’de Danışma Kurulu üyeliği yaptı (1998). Türk Dil Kurumu’ndan Onur Belgesi aldı. (16.07.1999) Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin “Dil Ödülü”ne (2008) lâyık görüldü. Bülent Ecevit Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversite'sinde konferanslar verdi. Günaydın/Asabi'de “İğneli Fıçı” adlı köşesinde dil ve genel kültür eleştirileri yaptı (1999-2004). Ulusal Kanal’da “Konuşamadığımız Türkçe” adlı eleştiri programını sundu (2002-2004) 
Radyo Barış’ta “Gözümüzdeki Mertek” adlı eleştiri programını hazırlayıp sundu (2004). Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete’de Medyanın Dili köşesini yazdı (1996-2018) Hâlen serbest olarak yayın danışmanlığı, editörlük ve düzeltmenlik yapmaktadır.
 

Şu anda www.medyaloji.net, www.yenigungazetesi.com, www.yenicagazetesi.com, (konuk yazar) www.gunboyugazetesi.com’da yazıları yayımlanmaktadır. Yazarın kendisine ait www.delikanlisozluk.com sitesi bulunmaktadır.
 

Yayımlanmış Eserleri: Konuşamadığımız Türkçe ve … (Avcıol Basım Yayın), Suçlular Aramızda/Medyacının El Kitabı (Avcıol Basım Yayın), Televizyon Yayınlarında Türk Dilinin Kullanımı-Tebliğler Kitabı (TRT-Tebliğ veren 50 kişiyle birlikte), Atatürk’ün Sofrasında, Atatürk’ün Gizli Aşkı Fikriye 
6- Gladio/Devleti Yöneten Gizli Güçler, Yaşasın 23 Nisan, Türkçeyi Doğru Kullanalım, Yetişkinler İçin Türkçenin Doğrusu, Yamuk Türkçe Öğrenenler İçin (Yayın aşamasında), İntihalciler Kralı (Yayın aşamasında), Ah TRT vah TRT (Hazır dosya), Türkçesi varken (Hazır dosya), Gazetecinin/Televizyoncunun/Radyocunun El Kitabı (Hazır dosya), Ayıptır Söylemesi (Uyarılan 100 köşe yazarı/Enkırmen/Radyo-TV-Hazır dosya)


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!