• “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”

YAZARLARIMIZ

Tuğba Çalışkan
Tuğba Çalışkan
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2018, Çarşamba 01:47 - Son Güncelleme: 7 Kasım 2018 Çarşamba, 01:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Halil Halit Bey

Adını belki de birçoklarının “Payitaht Abdülhamit” dizisinden duyduğu bir Osmanlı paşası. Halil, dost demektir. Halit ismini ise; peygamber efendimiz( s.a.v)in büyük kumandanı “Halid bin Velid” (ra)’dan almış. Gözü pek bir yiğit.

 

Halil Halit Bey, sadece unutulan ya da unutturulan sıra dışı bir Osmanlı aydını değil. Aklı, zekası, kabiliyetleri, yüreği dosdoğru ve tertemiz kahraman bir vatan evladı.

 

Anadolu’da atın iyisine doru, yiğidin iyisine ise deli derler. Diğer bir namıyla “Deli Halil Halit”. Deli Halil, namını yiğitliğinden alır.

 

Halil Halit Bey, bugün ülkemizde pek fazla tanınmamakla birlikte, yaşadığı dönemin önemli siyaset ve bilim adamlarından birisidir.

 

İlk başlarda Sultan Abdülhamid’e muhalefet olan Halil Halit Bey, Jöntürklerin ihanetini görünce Sultanın yanında yer almış. Sultan Abdülhamid'in gözü kulağı olmuş. Bu görevi sırasında Avrupalıların İslam dünyası üzerine yaptıkları sosyal ve kültürel politikaları inceler ve Sultan Abdülhamid'e bu politikalarla ilgili mektuplar yazar. 

 

Halil Halit, ne pahasına olursa olsun Osmanlı Devleti'nin yaşaması gerektiğine inanan milli ve manevi değerlerine bağlı, geniş kültüre ve tarih bilgisine sahip bir Osmanlı aydını. Arapça, Fransızca ve İngilizceyi iyi derecede bilmesinin ya­nı sıra Almanca, Farsça ve Urduca’ya da vakıfmış. Çeşitli seyahatleri ve gözlemleri sonucu Osmanlı Devleti’nin eninde so­nunda Avrupalılar ile savaşa girmek zorunda kalacağını önceden fark etmiş. Bundan dolayı çalışmalarını Avrupalıların emperyalist emellerinin anlaşılma­sı konusunda yoğunlaştırmış ve işgal al­tındaki Müslüman milletlerin haklarını korumaya çalışmıştır.

 

Siyasi kimliğinin yanı sıra İslam dünyasında ilmi yönü ile de tanınır. İngiltere Cambrige Üniversitesi'nde ders veren ilk Osmanlı vatandaşı olur ve "Üstad-ı Ulum" unvanını alır. Uzun yıllar bu üniversitede Türkçe hocalığı yapan Halil Halit Bey,  İngilizlerin Osmanlı Devleti’ne ve İslam dünyasına yönelik politikalarını da yakından takip etmiş. Bu yönüyle Batı’yı iyi tanıyan ve Batı alemine karşı özgün bir duruş sergileyebilen az sayıdaki Osmanlı aydınından biri olmuştur.

 

Halil Halit Bey'in hassas olduğu konulardan biri; İslam toplumlarının batılılaşmaya kendilerini kaptırmaları, İslam medeniyetinden hızla uzaklaşmaya başlamalarıydı. Milliyetçiliğin Müslümanlar için tehlikeli bir cereyan olduğunu söyleyen Halil Halit, batı ile mücadele de Müslümanların birlik içinde hareket etmeleri gerektiğini vurgulamış.

 

Yıllarca Avrupa’da kalmasına rağmen Osmanlı Devleti’nin ve Müslüman Doğu toplumlarının meselelerine karşı duyarlılığından hiçbir şey kaybetmemiş. Avrupalı güçlerin Osmanlı Devleti’ne karşı her alanda tehditlerini yoğunlaştırdıkları bir dönemde kaleme aldığı etkili yazılarıyla bu saldırılara karşı müdafaalarda bulunmuş. Bir taraftan Batı kamuoyunda Osmanlı Devleti ve Müslümanların yoğunlukla yaşadığı yerlere karşı oluşturulan menfi propagandalarla mücadele ederken, diğer taraftan da Batılıların Doğu toplumlarına yönelik emperyalist hedeflerine dikkat çekmiştir. Üstelik bunu İngiltere’de, İngilizce olarak kaleme aldığı kitap, makale ve gazete yazılarıyla yapar.

 

Halil Halit Bey, Osmanlı Devleti’nin çöküş sürecinde gerçekleşen birçok gelişmeyi önceden tahmin ederek, uyarılarda bulunmaya çalışır ancak uyarıları yeterince karşılık bulmaz. Savaş sona erdiğinde korumak için çabaladığı birçok değerin yok olduğunu gördüğünden hayatının son yıllarını hayal kırıklığı ve kırgınlık içinde geçirmiş.

 

Halil Halit Bey için “Batı'yı deşifre eden adam” yakıştırmasını kesinlikle diyebiliriz. Marifet zahiri değil, batını görmek olduğunun ve ispatını sunmanın elzem olması Halil Halit Bey gibi şahsı nadirlerin işi. Ne yazık ki; Halil Halit Bey’in yıllar önce gördüğünü bir görüyor ve yaşıyoruz. Keşke; böylesi gözü pek, mücadeleci, erdemli, şahsına özgü Halil Halit Bey’in ayrıca kendine özel bir film ya da dizisi olsa… Hatta Halil Halit Bey gibi unutulan ya da unutturulmuş nice güzel adamlarımızın hikayeleri tüm gerçekliğiyle beyaz perde ile buluşsa…

 

Batının uyduruk sahte kahramanlarına değil, kendi unutulmuş ya da unutturulmuş kahramanlarımızı tanısak, hatta onları anlatsak… Bu adamlar, sevilmeyecek ya da dışlanacak kimseler değil. Aksine gıpta ile seyredilecek öğrenilecek, kitaplarla ölümsüzleştirilecek birer destanlar. Avrupa’ya merakla yapılan uyduruk, saçma sapan, özünden, asaletinden uzak, dizi ve filmlerden daha kaliteli tek başına koskoca bir destan olurdu. Ve Halil Halit Bey tek başına bir destan da…

 

Gençlerimiz tarihimizin gerçek kahramanlarını öğrenip tanıdıkça özlerine daha sağlam sarılan bireyler olur. Gençlerimiz bizim her şeyimiz tarih tüm gerçekliğiyle öğrenildikçe gelecek daha sağlam ve güzel olur. Geleceğimizi güzelleştirmek hala elimizdeyken, imkanlarımız hala varken özümüze sahip çıkanlara destek verelim. Tarih hepimizin tarihi, gelecek de öyle…


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


Halil Halit Bey Yazısına 1 Yorum Yapıldı

BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN