RÖPORTAJLAR
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
 • “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”
  “Azerbaycan’la Kardeşlik Bağımız Devam Ediyor”

Eşlerine Göre Ediplerimiz Servet Sami Uysal
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2016, Cumartesi 23:22 - Son Güncelleme: 14 Mayıs 2016 Cumartesi, 23:22
Font1 Font2 Font3 Font4Eşlerine Göre Ediplerimiz Servet Sami Uysal
Müzeyyen Hülya Günay Yarım yüzyıl önce ismi geçen yazar ve şairlerimizi evlerinde ziyaret edip eşleri ile tek tek görüşüp hatıra fotoğrafları eklenerek hazırlanmış, ciddi bir emeğin neticesinde okuyucularına kazandırılan son derece keyifli ve faydalı bir eser. Reşat Nuri Güntekin’den Orhan Kemal’e, Halide Nusret Zorlutuna’dan Mükerrem Kamil Su’ya kadar hanım yazarlarımız dâhil yirmi sekiz edebiyatçının söyleşisi […]

0000000325089-1
Müzeyyen Hülya Günay
Yarım yüzyıl önce ismi geçen yazar ve şairlerimizi evlerinde ziyaret edip eşleri ile tek tek görüşüp hatıra fotoğrafları eklenerek hazırlanmış, ciddi bir emeğin neticesinde okuyucularına kazandırılan son derece keyifli ve faydalı bir eser.
Reşat Nuri Güntekin’den Orhan Kemal’e, Halide Nusret Zorlutuna’dan Mükerrem Kamil Su’ya kadar hanım yazarlarımız dâhil yirmi sekiz edebiyatçının söyleşisi yer alıyor. Yazılarını yazarken yarım saat ara ile kahve içen Orhan Kemal den, eşinizin batıl itikatları var mıdır sorusuna ‘’Ah sadece gâvurum der gezer! …’’cevabına karşın ‘’Gâvur değil, dinsizim! …’’diyen Nurullah Ataç… Eşiniz ne zaman yazı yazar sorusuna cevap olarak ‘’ Her zaman. Bazen benimle konuşur, sizinle konuşur, bir taraftan da şiir yazar. Yemek yaparken bile şiir yazdığı olur.’’ Diyen Aziz Zorlutuna’nın ifadelerine bakınca hanım yazarlarımızın da kendince prensipleri ve yazı vakitleri hakkında ilginç bilgiler ediniyorsunuz.
Kitap bir hatırat özelliği taşıması özelliği ile döneminin tarihi, sosyolojik, siyasi olayları hakkında da dikkatli ve meraklı olanlara ışık olacaktır. Yirmi sekiz edebiyatçının eserleri, hayatı, eşlerinin bakış açısından bilinmeyenleri ile tam bir ders kitabı niteliği taşıyor. Yazar adayları, yolun başındaki edebiyat gönüllüleri için prensipleri, yazma teknikleri, yaşanmış ibretlik tecrübeler ile ilham olacak bir başucu kitabı. Farklı bir bakış açısı getirecek olursak,  evlilikler ilişki yönetimi üzerine yoğunlaşan okuyucular için de psikolojik değeri olan bir eser.
Edebiyatseverler için başka hiçbir kaynakta bulamayacakları lezzette edebiyat tarihi ile aile ve sosyal tarihin harmanlanıp, fotoğraflar ile renk katılıp, bütünlüklü, ustalıklı olarak okuyucularına siz de buyurmaz mısınız diyen davetkâr bir eser… Henüz Mart ayında kaybettiğimiz kıymetli yazarımızın ruhu şad mekânı cennet olsun…
Timaş Yayınları tarafından yayımlanan eser 400 sayfa, röportajlara göre bölümlere ayrılmış, son derece akıcı bir üslupta kaleme alınmış.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!