RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
  Mehmet Nuri Yardım ile Edebiyat Üzerine Söyleşi
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”

Esat Kabaklı: “Çocukluğumda uzun havalar okurdum.”
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2019, Pazartesi 20:19 - Son Güncelleme: 7 Ocak 2019 Pazartesi, 20:19
Font1 Font2 Font3 Font4Esat Kabaklı: “Çocukluğumda uzun havalar okurdum.”
Menekşe Özkaya (İstanbul)

 

 

Türk halk müziğinin sevilen sesi Esat Kabaklı, 51’ncisi gerçekleşen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’ndea 50. Sanat Yılı’nı kutladı. Yeni Dünya Vakfı’nda gerçekleşen ve Mehmet Nuri Yardım’ın yönettiği toplantıda konuşan Kabaklı, müziğe aşina oluşunun hikâyesini ve çocukluğundan bugüne türkülerin hayatındaki yerini anlattı.

 

Küçüklüğünde babasının tarlada Celal Güzelses’ten uzun havalar okuduğunu belirten Kabaklı, “Babamın sırtında idim, babam uzun havaları okurken kulaklarımı babamın ciğerlerine verirdim. Babamın sırtında Güzelses’i öyle çok dinlemişimdir ki ondan dinleye dinleye kulak dolgunluğu oldu.” dedi.

 

Esat Kabaklı, 1960 yılında evlerinde radyo bulunmadığını, ailesinin üst kata çıkarak ev sahibinin radyosundan Yassıada Mahkemeleri’ndeki duruşmaları dinlediklerini, 2-3 yıl sonra babasının radyo almasıyla türküleri de evde dinleme imkânı bulduklarını anlattı.

        

“ÖĞRETMENİM TEŞVİK ETTİ”

 

Öğretmeninin, çocukluk yıllarında sesi güzel olduğu için türkü söylemesini istediğini dile getiren Kabaklı, şöyle devam etti:

 

“Öğretmenim sesimin güzel olduğunu anladı. Çantayı elime verir ‘Hadi Esat kalk şu kara tren gelmez mi ola düdüğünü çalmaz mı ola türküsünü oku.’ derdi. Ben de çantamı elime alır sınıfın boşluklarında aralarda söylerdim. Sonra ağabeyim ve bağlama kursuna giden arkadaşı bağlama öğrenmeye çalıştılar. Ağabeyim de onunla birlikte olduğu için öğrenmeye çalışıyordu ama sazı bana vermiyorlardı. Onlardan iki yaş küçük olduğumdan dolayı içlerine de almak istemiyorlardı. Uzaktan kedinin ciğere baktığı gibi saza bakıyordum.”

 

Ağabeyinden vakit buldukça sazı eline almaya çalıştığını belirten Kabaklı, amcasının oğlu, “Bil Oğlum” şiirini yazan eğitimci Serhat Kabaklı’nın evindeki sazı alışına ilişkin şunları söyledi:

 

“Amcam Servet’in babasının bir sazı vardı, dolabın üstünde tozlanmış duruyordu. Bir gün yine onlara gittiğimizde dedim ki: ‘Amca şu sazı verseniz de yaptırsak biraz öğrensek.’ O da ‘Canına kurban olsun yeğenimin.’ dedi ve sazı verdi. Bizimi orada saz yapan bir usta vardı götürdük ve yaptırdık.”

 

“BAĞLAMAYI HOCASIZ KENDİ KENDİME ÖĞRENDİM”

 

Bağlamayı hiç hocası olmadan, kendi kendine radyodan duyup nasıl çalındığını hayal ederek öğrendiğini anlatan Esat Kabaklı, telleri kopuk olan sazı tamir ettirdiğini, 1,5-2 ay içinde kafasındaki bütün türküleri çalmaya başladığını söyledi.

 

Esat Kabaklı, “Saza o kadar hastayım, o kadar düşkünüm ki hiç elimden düşmüyor saz. O sazla epey gittik ama sonra bana küçük gelmeye başladı. Babama ‘Başka bir saz alayım.’ dedim. ‘Ekini bitirin saman parasından sana bir saz alırız.’ dedi. O umutla ekini darma duman ettik. Böylece ortaokul ikinci sınıfta bir saz almıştık.” dedi.

 

“SEVGİDEN EMEK DOĞUYOR”

 

Okul yıllarında, sınıfta kaldığı 1967 senesinde saz çalmaya ağırlık verdiğini ve 1968’de mezuniyet törenlerinde saz çalarak sahne hayatına başladıklarını dile getiren Kabaklı, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Sahneye ilk çıktığım 1968 yılından 2018’e kadar geçen süreyi hesaba alarak 50. yılımı kutluyorum. Hiçbir zaman mesleğim olacak diye düşünmedim. Hep hobi olarak gördüm ama sazı müthiş seviyordum. Saz aldım, gece kalkıp sazı öpüyorum. Çok sevmek kesinlikle başarmanın ölçüsü. İnsanın sevdiği bir şeyi başarmaması söz konusu değil. Sevgiden emek doğuyor. O emek de zaten sana karşılığını getiriyor veriyor. Neye emek verdiysem maddi-manevi karşılığını aldım. Mesela 50. yılımda daha beni yeni yeni tanıyanlar oluyor.”

 

“TÜRKÜLERİNİ KAYBETME!”

 

Bütün türküleri okuduğunu ve onları en büyük değerler olarak gördüğünü ifade eden Esat Kabaklı, “Derler ya, ‘Dilini kaybeden her şeyini kaybeder’. Dilden öte türkülerini kaybeden her şeyini kaybeder. Türkülerini kaybetme, dilini kaybetsen bile türküyü bulduğun zaman o dil o türkülerin içinde yaşar. Gerçekten türküler bizim çok büyük değerlerimiz ve korunması lazım gelen eserler.” diye devam etti.

 

Sazını eline alıp eserlerini icra eden Kabaklı, “Bil Oğlum”, “Çanakkale Bugün Toz ile Duman” ve “Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez” türkülerinin de bulunduğu çok sayıda eseri hem çaldı hem söyledi.

 

Dinleyicilerin beğeniyle dinleyip zaman zaman eşlik ettiği dinletinin ardından, Kabaklı ile programa katılanlar hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Tamamı kendisi tarafından bestelenen on eserin bulunduğu “Bil Oğlum / Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez” isimli son albümüyle 50. sanat yılını kutlayan Kabaklı’nın millî duyguların yoğunlukta olduğu çok sayıda eseri bulunuyor.

 

Albümde, sözleri Serhat Kabaklı’ya ait olan ve daha çok vatan sevgisinin dile getirildiği hain “15 Temmuz” darbe girişimi sonrası gerçekleştirilen demokrasi nöbetlerinden de bilinen “Bil Oğlum” eseri ve sözleri Yusuf Dursun’a ait olan “Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez” eseri de mevcut.

 

Müzik yönetmenliğini Fatih Ihlamur’un üstlendiği albümde, Türk kültürünün ana izlerinin türkülerle gelecek kuşaklara taşınması amaçlanıyor.

 

Albümde, Esat ve Serhat Kabaklı ve Yusuf Dursun’un yanı sıra Ekrem Şama, Ozan Arif Şirin, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu ve Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın imzasını taşıyan eserler de bulunuyor.

 

ÖMRÜNÜ TÜRK HALK MÜZİĞİMİZE ADADI

 

Esat Kabaklı (d.1954, Elâzığ/Elaziz), Türk Halk Müziği sanatçısı. Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini ve ardından da İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarını bitirdi (1986).

 

Elazığ Musiki Cemiyeti’nde kurduğu Halk Müziği Topluluğu’nu uzun yıllar yönetti. 1982 yılında TRT Erzurum Radyosu T.H.M. “Ses Sanatçılığı Sınavı”nı birincilikle kazanan ve Erzurum Radyosunda bir yıl görev yapan Esat Kabaklı, 1983 yılında İstanbul Belediye Konservatuvar Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Ayrıca TRT İstanbul Radyosu’nun T.H.M. emisyonlarında yer aldı. 1986 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosunda on iki yıl süre ile görev yaptı. 1998 yılında tekrar İ.Ü. Devlet Konservatuvarına geçti. Halen bu kurumda, sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğu’nun Şefliğini yürütmektedir.

 

Türk Halk Müziği genel repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan sanatçılardan birisi olan Kabaklı, ses sanatçısı olarak yurdun pek çok yöresinde ve yurtdışında konserler verdi.

 

Oğul (1997), Kirve Memi (2000), Yalnız Türküler / Göç (2002) ve Siyah Beyaz Türküler / Sürgün (2005) adlı dört albümü bulunan Esat Kabaklı evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

 

Ayrıca Esat Kabaklı “Şeyhü’l-muharririn” Ahmet Kabaklı’nın yeğeni ve gazeteci-yazar Servet Kabaklı’nın amcaoğludur.

 

Uzun yıllardan beri albüm yapmayan ancak pek çok eser üreten Esat Kabaklı, 50. Sanat Yılı’nda sevenlerini on eserden oluşan albümüyle selamlıyor. Yapımı Nüvaz Müzik tarafından gerçekleştirilen albümün müzik yönetmenliğini Fatih Ihlamur üstlendi. “Bil Oğlum” isimli albümdeki bestelerin tamamı Esat Kabaklı’ya ait. En çok sevilen eserlerinden biri olan “Bil Oğlum” isimli bestenin şairi ise Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı. Eserde vatan sevgisi güçlü mısralarla dile getiriliyor. Albümde şu eserler yer alıyor: “Bu Bayrak”, “Kurudu Göze Pınarlar”, “Dar Günümde Yanımda Yok”, “Azerbaycan Gözeli”, “Çanakkale Bugün Toz ile Duman”, “Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez”, “Harput’a Mersiye”, “Sarıkamış’ta Allahuekber”, “Malazgirt’ten Başlar Türk’ün Seferi”, “Bil Oğlum.”

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!