RÖPORTAJLAR
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”

Ertuğrul Gazi Oğlu Osman Gazi
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2016, Pazartesi 00:02 - Son Güncelleme: 4 Temmuz 2016 Pazartesi, 00:02
Font1 Font2 Font3 Font4Ertuğrul Gazi Oğlu Osman Gazi
Ertuğrul Gazi Oğlu Osman Gazi/Cavit Ersen Hayatını ideallerine adayan 1970’li yılların sevilen ve okunan yazarı Merhum Cavit Ersen’in ilgi gören tarihi eserlerinden Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin birinci basımları Mihrabat Yayınları tarafından gerçekleştirildi. Eserlerin ilk basımlarına sahip olmak heyecan verici… Kitap dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun nasıl bir iman, disiplin, hoşgörü ve tevazu ile sağlam temeller […]

13568999_1752492045033475_1929807217993379100_o
Ertuğrul Gazi Oğlu Osman Gazi/Cavit Ersen
Hayatını ideallerine adayan 1970’li yılların sevilen ve okunan yazarı Merhum Cavit Ersen’in ilgi gören tarihi eserlerinden Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin birinci basımları Mihrabat Yayınları tarafından gerçekleştirildi. Eserlerin ilk basımlarına sahip olmak heyecan verici…
Kitap dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğunun nasıl bir iman, disiplin, hoşgörü ve tevazu ile sağlam temeller üzerinde inşa edildiğinin idrak edilmesi, bir boydan Devlet-i Âli Osman’ın kuruluşuna kadar; kurucu liderleri Ertuğrul Gazi ile Osman Gazi’nin destansı hayatına, mücadelelerine şahit olmak, ecdadımızı, mazimizi anlamak, sevmek için okunmaya değer.
Bilsin cihan ki ben bu cihanın Nesin’deyim
Bir ülkünün mehabetinin zirvesindeyim
Dünya denen mezellete dalsın her isteyen
Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim
Dörtlüğü ile başlayan giriş bölümünde, obanın doğası, çadırları, insanların yaşamları öyle tasvir edilmiş ki geçmiş zamanda huzurlu bir yolculuğa çıkıyorsunuz adeta. Osman Gazi’nin Şeyh Edebali’nin kızı ikinci eşi Bala Hatun’u rüyasında görüp rüyasının peşinden gitmesi ve eşi Mal Hatun’un hissiyatları ile ilerleyen geçmiş zaman yolculuğunda edep ile sevebilmenin de mümkün olduğuna, samimiyet ve Allah rızası olunca dualarınızı yaşayacağınıza tarih şahitlik ediyor.
1071 yılının destansı hatıraları; yiğit, sırtı yere gelmez, cesur Alparslan’ın tarihi mücadelesinden başlayıp adım adım Gündüz Alp, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi’nin Söğüt’ü babasından emanet almasına kadar ilerledikçe kitabı elinizden bırakmanız imkânsız hale geliyor. Osman Gazi ile başlayan bir dönem, Bala Hatun ile evlenmesi Mal Hatun’un mahzun ve edepli hali, bu esnada yaşanan hadiseler dönemin manevi ve sosyal yaşam şartları hakkında ibretlik fikirler edinmenizi sağlıyor.
Osman Gazi’nin fetihlere başlamadan önceki stratejisi, fethettiği topraklarda kan akmaması için gösterdiği hassasiyet, Müslümanlar için olduğu kadar gayr-ı müslimler için de adalet, müsamaha, huzur ve barış ortamını sağlamış ve bu çıkış noktası ile de muhteşem bir devlet modelini oluşturmayı başarması hayranlık uyandırıyor.
Cavit Ersen’in sürükleyici üslûp ve akıcı bir Türkçe ile kaleme aldığı eser, o kadar canlı ki okurken bir tarih yolculuğuna çıkıyor; belgesel tadı, tarihi bir sinema tadı alıyor, mazinin içinde yaşıyor ve arada vermeden sonuna geliyorsunuz. Derin bir tarih kitabı olmasının yanı sıra; kalemindeki incelik, yapılan tasvirler, destansı üslûp ile dikkatli bir okuyucu için ciddi bir edebiyat ders kitabı da diyebiliriz.
Arka planda 50 yıllık Damla Yayınlarının tecrübe ve birikimini taşıyarak, 29 Mayıs 2016 İstanbul’un fethi gibi anlamlı bir günde kurulan Mihrabat Yayınları tarih, kültür, sanat ve edebiyat alanlarında yayımlanacak kitaplar ile dünle bugün, bugün ile yarın arasında kuvvetli gönül köprüleri kurmayı tesis etmeyi hedefliyor. Anlamlı bir günde kurulan yayınevinin ilk yol arkadaşının Merhum Cavit Ersen’in kıymetli iki eseri Osman Gazi ve Orhan Gazi olması da manidar. Kitap 351 sayfadan oluşuyor.
Müzeyyen Hülya Günay
 
 
 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!