RÖPORTAJLAR
 • Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
  Çocuk Edebiyatçısı Nur Dombaycı ile Röportaj
 • Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
  Kâzım Yetiş: “Yahya Kemal bizi tarihimizle barıştırdı”
 • BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
  BEŞİR AYVAZOĞLU İLE YAHYA KEMAL HAKKINDA MÜLAKAT
 • Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
  Şerif Benekçi: “Hümanizm, Batı insanları içindir.”
 • Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
  Eyüp Güzel: “Selahaddin Eyyubi’yi Okuduktan sonra Bende Kudüs Merakı Başladı”
 • Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
  Sevda Dursun: Camiamızın erkeklerine kırgınım
 • Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
  Üstün İnanç: “Yakın geçmişimizde yaşanan bir dram beni romancı yaptı”
 • Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
  Yaşar Karayel: “Vakıflar bizim yitik malımız, yitiğimize sahip çıkmalıyız”
 • Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
  Mert Hakan: “Radyo iyi bir arkadaş, ondan vazgeçmeyin”
 • Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”
  Mehmet Nuri Yardım: “Yazmak bir bakıma Kızıl Elma’ya doğru yürümektir”

Eroğlu: “Marmara’ya giderdik”
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2018, Perşembe 06:45 - Son Güncelleme: 25 Ekim 2018 Perşembe, 06:45
Font1 Font2 Font3 Font4Eroğlu: “Marmara’ya giderdik”
Eroğlu: “70’li Yıllarda Marmara’ya Giderdik” Şair ve yazar Ebubekir Eroğlu, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde yaptığı konuşmada, 1970’li yıllarda yaşadığı fikir ve sanat ortamını anlattı. O dönem içinde Marmara Kıraathanesi’ne devam ettiklerini belirten Eroğlu, “Fikir bakımından Necip Fazıl Kısükerek ve Sezai Karakoç’tan etkilendik.” dedi. 1968 yılında üniversitede okumaya başlarken bir kültür mahfili olan […]

Eroğlu: “70’li Yıllarda Marmara’ya Giderdik”

Şair ve yazar Ebubekir Eroğlu, Yeni Dünya Vakfı’nda düzenlenen Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nde yaptığı konuşmada, 1970’li yıllarda yaşadığı fikir ve sanat ortamını anlattı. O dönem içinde Marmara Kıraathanesi’ne devam ettiklerini belirten Eroğlu, “Fikir bakımından Necip Fazıl Kısükerek ve Sezai Karakoç’tan etkilendik.” dedi. 1968 yılında üniversitede okumaya başlarken bir kültür mahfili olan Beyazıt’taki Marmara Kıraathanesi’ne devam ettiğini ifade eden Eroğlu, “O mekâna devamlı gelenler arasında Sezai Karakoç, Erol Güngör, Ziya Nur Aksun da vardı.” dedi.

        
KÜLTÜRÜMÜZÜN KÖKÜ ‘NUR’DUR

Ebubekir Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim kültürümüzün kökü ‘nur’dur. Sahip olduğumuz nimetler var. Bugün ‘nur’a ‘enerji’ diyoruz. İnsanoğlu enerji fazlasıyla sanat yapmış, ekin yapmış, ürün çıkarmış. 1970’li yıllarda şiir, roman, hikâye gibi edebî türlerle meşgaleler bu enerji fazlalığından meydana geliyor.”

        
KİMSE MADDİ BEKLENTİ İÇİNDE DEĞİLDİ

1970’li yıllarda toplumda maddi bir karşılık beklemeden bir çabanın ve gayretin görüldüğünü ifade eden Eroğlu, “Şiddetli arzu ile bir çok kurum ve şahıs, belirli faaliyetlerin içinde olmuşlardı. O dönemde bir idealizm vardı. Öyle bir kuşak oluşmuştu. Bugünkü gençler arzu sahibi değil. Bizim dönemdeki müşterek arzu ve ideal birliği bir kuşak oluşturmuştu.” dedi.

        
AHİLİK, ENTELEKTÜEL FAALİYETLERİ DESTEKLİYORDU

Ahmet Cevdet Paşa, Yahya Kemal, Necip Fazıl ve Sezai Karaoç gibi şahsiyetler için uzmanların yetişmesi gerektiğini belirten Ebubekir Eroğlu, bu sahada  titizlikle çalışacakların belirlenip ortaya çıkması gerektiğini söyledi. Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde “Ahilik” gibi kurumların entelektüel  faaliyetleri desteklediğine dikkat çeken Eroğlu, “Yapılacak bütün hizmetleri devletten beklememek lazım. Sivil kişi ve kurumların da yapabileceği çok şeyler var.” dedi. Bu konuda İmam-ı Azam olarak bilinen Numan bin Sabit’in örnek bir kişilik olduğunu, onun tarzının yaygınlaşması gerektiğini sözlerine ekledi. Dinleyicilerin sorularına cevap verildikten sonra toplantı sona erdi.

Sohbet toplantısını, aralarında Mahmut Göksu, Mehmet Cemal Çifçigüzeli, Üzeyir İlbak, Mustafa Üçüncü, Şerif Aydemir, Yusuf Bilge, Asım Gültekin, Mehmet Cangir, Ayşe Olgun, Necip Dinç, Suat Karadağ, Murat Sevinç, Bahattin Ünal ve Mehmet Nuri Yardım’ın bulunduğu bir dinleyici topluluğu takip etti.

          
YÖNELİŞLER’E BÜYÜK EMEK VERDİ

Edebiyatımızda seçkin bir yeri olan Yönelişler dergisine büyük emek veren Ebubekir Eroğlu, 1950’de Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1975). Yüksek öğrenimini yaparken bir süre çalıştığı kamu kurumlarında, yıllarca müfettiş ve müşavir olarak görevler aldı. Kendisine fahri doktora unvanı (2014) verilen Eroğlu, bir üniversitede “Metin Şerhi” dersi verdi.

İlk şiiri yerel bir yayın olan Yeni Adım (Aralık, 1965) dergisinde çıktı.  Şiir ve yazıları uzun süreli olarak, daha çok Diriliş, Yönelişler, Kitap-lık dergilerinde yayımlandı. İlk kitabı, Kuşluk Saatleri’nin yayınlandığı tarih, Nisan 1974’tür. Kurucularından biri olduğu, Yönelişler dergisinin yönetimini üstlendi. (1981-90, 53 sayı) 1974-2001 yılları arasında  günlük gazetelerde haftalık denemeler yayımladı. TYB Ödülleri, Kayıpları Şarkısı dolayısıyla 1985 yılında şiir dalında, Modern Türk Şiirinin Doğası dolayısıyla 1994 yılında deneme dalında, Geçmişin İçindeki Geçmiş –Şi’r-i Kadim üstüne Deneme– dolayısı ile de 2014 yılında fikir dalında, ona  verildi.  2016 yılında Star Gazetesinin Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Necip Fazıl Şiir Ödülünü aldı.


Eserleri – ŞİİR: Kuşluk Saatleri (1974), Kayıpların Şarkısı (1984), Yirmidört Şiir (1991), Şahitsiz Vakitler (1998), Berzah-Toplu Şiirler (2001), Sınır Taşı (2006), Sesli Harfler (2011), İçkale (2015), Bentler (2017) DENEME İNCELEME: Sezai Karakoç’un Şiiri (1981), Yenileme Bilinci (1988), Sevap Defteri (1992), Modern Türk Şiirinin Doğası (1993), Sabit ve Değişken (1994), Muğlak Ölçekli Harita (1997), Kelimeler Çınladıkça (1997), Hayat Mükemmel Değil (2000), Salınımlar (2005), Çalkantı ve Dalga (2008), Geçmişin İçindeki Geçmiş (2013). DERLEME-ÇEVRİMYAZI: Genel Çizgileriyle İslâm / B. Ahmed Naim (1975), Allah’ı İnkâr Mümkün mü? / Filibeli Ahmed Hilmi (1977), Seçmeler/Necip Fazıl Kısakürek (1993).

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!