RÖPORTAJLAR
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat
 • Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
  Suad Alkan ile Sanat Merkezli Bir Konuşma
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”

Emin Işık ve Haluk Dursun Bâbıâli’de Yâd Edilecek
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019, Salı 18:12 - Son Güncelleme: 10 Eylül 2019 Salı, 18:16
Font1 Font2 Font3 Font4Emin Işık ve Haluk Dursun Bâbıâli’de Yâd Edilecek
Oğuzhan Kulaksız (İstanbul)

 

Kısa bir süre önce ebedî âleme uğurladığımız ilim, fikir ve gönül insanları Emin Işık ile Haluk Dursun, Yeni Dünya Vakfı’nda devam eden “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde rahmetle ve şükranla yâd edilecek. Yazar Uğur Canbolat’ın yöneteceği anma programına, merhum Emin Işık ile Haluk Dursun’un yakınları, dostları, talebeleri, sevenleri ve okuyucuları katılacak, duygu ve düşüncelerini dile getirecekler. Anma programı, 12 Eylül Perşembe günü vakfın Cağaloğlu’ndaki merkez binasında (Hasan Paşa Medresesi) saat 18.00’de başlayacak.

 

SOHBETLERİYLE ÇOK SEVİLDİ

 

Muhtelif yerlerde yaptığı tasavvuf ve kültür  sohbetleriyle tanınan ve sevilen Emin Işık, 1936 yılında Hatay merkez ilçeye bağlı Karmanca Köyü’nde dünyaya geldi. İlk dinî eğitimini aynı zamanda köyün imamı olan babası Hoca Şemseddîn Efendi’den talim etti. İlkokuldan sonra iki yıl Antakya Kur’an Kursu’nda talim okudu, hafızlık yaptı. Emin Işık, orta kısmını Adana’da, lise kısmını İstanbul’da okuduğu İmam Hatip Lisesi’nden 1960 yılında; İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden 1964 yılında mezun oldu. Dört yıl kadar İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni ve idareci olarak görev yaptıktan sonra açılan asistanlık imtihanını kazanarak İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (YÖK kanunu gereğince Marmara Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüştü.) Kur’an İlimleri ve Tefsir Anabilim Dalı’nda Ebubekr İbnu’l-Enbârî’nin “Kitâbu’l-Vakfi ve’l-İbtidâ” adlı eseri üzerinde yaptığı edisyon kritik çalışmasıyla doktor oldu. Otuz dokuz sene dört ay süren resmî hizmetinden sonra 2001 yılında emekli olan Emin Işık, yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi yazdı. Celâl Hoca Hayatı ve İlmî Şahsiyeti, Devleti Kuran İrade, Kur’ân’ın Getirdiği, Belh’in Güvercinleri eserleri arasındadır. Emin Işık Hoca, 1 Ağustos 2019 tarihinde ebedî âleme göç etti.

 

AKTİF BİR BİR İLİM ADAMIYDI

 

Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, 1957 yılında Hereke’de doğdu. Galatasaray Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Son Çağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsünü bitirerek akademik hayata Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde asistan olarak başladı. Marmara Üniversitesinde yüksek lisans ve doktorasını Yakın Çağ Tarihi Anabilim dalında tamamladı. “Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi” sahasında tarih doçenti A.Haluk Dursun Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Yakın Çağ Tarihi Ana Bilim dalında profesörlük unvanını aldı.

 

Akademik çalışmaları yanında çeşitli alanlarında da önemli faaliyetleri bulunan Dursun, İBB Kültür AŞ. Genel Müdür Danışmanı olarak Miniatürk Projesi’nin hazırlanmasında görev aldı. İçişleri Bakanlığınca Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunun Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Dursun, 2005-2006 VE 2011 tarihlerinde aynı kurumda Başkan Vekilliği görevini yaptı. 2007 yılında İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili olarak görev yaptı. 2006-2012 yılları arasında Ayasofya Müzesi Başkanlığını yürüttü, 2009- 2011 yıllarında Ayasofya Müzesi Müdürlüğü görevini de üstlendi. 2012 Temmuz ayı itibarıyla getirildiği Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü görevini 2014 ortalarına kadar sürdürdü. Ayasofya ve Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki görevlerinde de birçok faaliyete imza attı, tarihî yapıların kültürel ve tarihî dokusunu ön plana çıkaran çalışmalara ağırlık verdi. Dursun, 2014 Temmuz ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı, 2016 yılı Nisan ayında emekliliğini isteyerek görevinden ayrıldı. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüten Dursun, son olarak Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcılığını yürütürken geçirdiği trafik kazasında 19 Ağustos 2019 tarihinde hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!