RÖPORTAJLAR
 • Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
  Mehmet Halistin Kukul İle Mülakat
 • Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
  Yardım: “Kedili Hayat, Çok Daha Anlamlı”
 • Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
  Yardım: “Kedili hayat, çok daha anlamlı”
 • Turgut Güler ile Mülakat
  Turgut Güler ile Mülakat
 • Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
  Yücel Çakmaklı ile Yapılmış Eski Bir Mülâkat
 • Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
  Münevver Meriç: “Cem Sultan’ı iyi tanımalıyız”
 • Sücaattin Erdem ile Mülakat
  Sücaattin Erdem ile Mülakat
 • “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
  “Yunus Emre’nin İlahisiyle Edebiyata Başladım”
 • Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl’le Mülakat
 • Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”
  Şahin Uçar: “Şiir Hakikati Arama İşi”

Eğitim Nedir ve Nasıl Olmalıdır?
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2019, Perşembe 10:23 - Son Güncelleme: 10 Ekim 2019 Perşembe, 12:12
Font1 Font2 Font3 Font4Eğitim Nedir ve Nasıl Olmalıdır?
Bizim Semaver


Eğitimci yazar Dursun Ali Taşçı, “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde “Eğitim Nedir ve Nasıl Olmalıdır?” başlıklı bir konuşma yapacak. Yıllardan beri eğitim konusunda araştırmalar yapan ve kıymetli eserler kaleme alan Dursun Ali Taşçı, yapılan hataları, yaşanan problemleri ve çözüm yollarını anlatacak. Eğitimci şair Filiz Çırpıcı’nın yöneteceği sohbet toplantısı, Yeni Dünya Vakfı Genel Merkezi’nde 10 Ekim Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıya katılmak serbest.

 

EĞİTİME ADANMIŞ BİR ÖMÜR

 

Eğitimci yazar ve emekli edebiyat öğretmeni Dursun Ali Taşçı, 1955 yılında Rize iline bağlı Pazar ilçesinin Tütüncüler Köyü’nde dünyaya geldi. Öğretmen okulu ve Eğitim Fakültesi Türkçe bölümü mezunu. Uzun yıllar ülkemizin çeşitli yörelerinde bir dönem sınıf öğretmenliği ve sonra da edebiyat öğretmenliği yaptı. 1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı kanalıyla Fransa’ya Türkçe Öğretmeni olarak gitti ve orada altı yıl kaldı. Meslek hayatında otuz üç yılını tamamladığı 2007 yılında emekliye ayrıldı. Beyan dergisinde yazıları yayınlandı. Ayrıca Çay TV’de “Nokta” isimli bir edebiyat programı yaptı. Ümraniye Kültür Merkezi’nde “Mesnevi Okuma Dersleri” ile “Mevlana ve İnsan” konulu konferanslar verdi.

 

Öğretmen okuluna giderken duvar gazetesini çıkardı, orada şiirler, denemeler yazardı. İlk şiiri olan “Ezan Çağının Nesli” 1975 yılında Milli Gazete’de yayınlandı. Ardından ilk denemesi yine burada neşredildi. O yıllarda gazetenin birinci sayfasında Necip Fazıl Kısakürek, ikinci sayfada da Sezai Karakoç yazı yazmaktadır.

 

Babasının hafız olması kendisini küçük yaşta Kur’an’a yönlendirdi. Yine çok küçük yaşta Arapça okudu. Ahmet Cevdet Paşa’nin eserlerini erken yaşlarda tanıdı. Necip Fazıl, Cemil Meriç, Sezai Karakoç en çok etkilendiği şairler ve yazarlar oldu. Batıdan da bir çok filozofu ve yazarı okudu. Bazı eserleri: Uygarlığa Aşkla Direnmek, Fıtratın Aşk Çağrısı.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!