• Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
  Hüseyin Movit ile Türkçe Üzerine Mülakat
 • Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
  Mehmet Nuri Bingöl ile Mülakat
 • Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
  Cennet Yurdumuzu İttihad-ı İslâm’la Koruyabiliriz
 • M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
  M. Halistin Kukul: “Edebiyat Ömürlük Meseledir.”
 • Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
  Prof. Dr. Mehmet Aça İle Türk Halk Edebiyatı Üzerine
 • Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
  Bir Fikir, Dava, Ülkü ve İdeal Adamı İbrahim Metin
 • Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
  Yaşar Çağbayır: “Türkçenin Söz Varlığı Milyonlarcadır”
 • “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
  “Merkez Efendi’yi Yazmanın Sevincini Yaşıyorum”
 • Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
  Yusuf Ömürlü ile Mülâkat
 • Dr. Cahit Öney ile Mülakat
  Dr. Cahit Öney ile Mülakat

YAZARLARIMIZ

Ayşei Yasemin Yüksel
Ayşei Yasemin Yüksel
Eklenme Tarihi: 20 Ocak 2015, Salı 11:58 - Son Güncelleme: 28 Mart 2018 Çarşamba, 22:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Eğer ile Meğer Evlendiğinde

1779313_966532073376453_413744755086130570_n
Yazar: Ayşei Yasemin Yüksel
-Aksaray’ın Yeşilova’sının bir atasözünden yola çıkarak-
Düşmeli kalkmalı, dibe vurmalı zirvelere çıkmalı,  ne oldum delisi olmaktan neydim ne oldum çizgisine gelmeli, kurdun kocası durumuna düşmekten kurnaz tilkilerin elinde oyuncak olmaya, acısıyla tatlısıyla, iyi günü kötü günüyle hayat geçedururken o hayatı kendimizce anlattığımız birkaç vurucu sözcük dökülür dilimizden.
Sıradandır çoğu anlatımımız. Günün en bildik şeyleridir.  Hani yemek içmek, uyumak, gezmek gibi. Havadan sudan. Ondan bundan. Sırası gelince söylenir kimi sözcükler… Yerlerini alacak başka bir sözcük de yoktur onların. İlle de onlarla girilir lafa ya da onlarla biter cümleler.  Hani iz bıraka bıraka  gelip geçmiş de geçerken de  delip de geçmiş olayların ardından kullanılır onlar. Onlar, bir anlatımın rengidir. Yalnızca çekenlerce duyumsananların gelgitleridir. Konunun hangi yöne seyredeceğini gösteren yol işaretleridir. Yürekte kalmış izlerin habercisidir. Derininden. Yel olsa da uçuramaz o sözcükleri hiçbir şey; ama hayatın ne yellerinin, ne fırtınalarının uçurduklarını topu topu o üç sözcük vurgular. Eğer; Meğer, Keşke.
Baştan gelip geçenlerin bazıları acıtırken en anılası olanlar, anlatanı da dinleyeni de güldürenlerdir. Anlatanın dahi gözlerinden yaş getirten, yanakları ağrıtarak güldüren olaylar olsaydı keşke bahsettiklerimiz hep. Ya da dinlediklerimiz. Öyle olmaz ama çoklukla. Kimi yaşanmışlıklar burnun direğini sızlatır; ciğerleri pareler; yürekleri dağlar. O hatırlanıldığında iç acıtan bahsisler, sıradan sözcüklerle bitmez. Pekiştiricileri vardır ille de. Üç tane. Biri söylenince, peşi sıra pekişe pekişe gelir diğer ikisi de. Ya “Eğer” denilir ilk olarak ya “Meğer”… Sonuç çıkarmaya gelince sıra, işe “Keşke” karışır bu kez. “‘Eğer’, ‘Meğer’ ile evlendiğinde çocukları ‘Keşke’ olurmuş” der Aksaray’ın Yeşilova’sının bir atasözü.
Hepimizin “Eğer”leri de vardır, “Meğer”leri de. En çok “Keşke”ler olmasa keşke.
“Eğer”ler, yalnızca varsayımlar üzerinde konuşurken masumdur. Gerçekler hakkındaysa konunun  düş kırıklığı yaşatmış yanılgı dolu bir olgu olduğunu  baştan haber verirler. Kendi ya da çok yakından birinin başına gelenler anlatıldığında  kullanılıyorsa “Eğer”,  o zaman onlar için bir şeyler yolunda gitmemiştir. “Eğer o yol değil de öbür yol olsaydı başa bunlar gelmeyecekti” pişmanlığının da içine düşülmüştür. Pişmanlıklar közdür. Malum, közler, sönmüş gözükse de için için yanan ve yakan ateştir. Kim ister ateşlere düşmeyi? “Eğer”, imdat sözcüğüdür. Eğer öyle yapılmamış olsa idi şimdi köz ateşlerde közlenilmeyecek duru suların eteklerinde serinlenilecekti elbet. Bir kez “Eğer” ile başlanılmasın bir anıya… Baştan belli ki sonu pek hayırlı gelmeyecektir.
“Eğer” ile anlatılan her ne ise, “Meğer” hemen onun ardından gelir. Ya da “Meğer”, “Eğer”in takipçisidir. Birbirlerinin ikizidir bu sözcükler. Biri söylendiğinde öbürü ha söylendi ha söylenecektir.
Bu yüzdendir sadece akla gelebilecek tüm olasılıkların düşünüldüğü akıl yürütmelerinde “Eğer”in kullanılmasını sevmem. “Eğer öyle olursa ardından şunlar olacaktır büyük ihtimalle” ya da “Yok eğer böyle olmaz da şöyle olursa şunları da göz önüne almalıyız” diye beyin fırtınası eserken kulağa en güzel gelir “Eğer”. Bir de “Eğer”, en çok şiirlere yakışır. Rudyard Kipling kullanımıyla mesela. Öğüt verirken güzeldir “Eğer” sözcüğü.  Yalnızca, “Eğer bir dakika daha geç kalsaydınız sonuç iyi olmazdı” müjdeleri dışında iyi haber vermez eğerler.
Hani desek ki, “Eğer sevgisizlik, hırs, para, kalpleri ele geçiren putlar insan ruhuna hakim olsaydı, o zaman   tüm sözlüklerde ezim ezim ezilecek sözcükler hangileri  olurdu?” Kabaca sözlük desek de aslında insani duyarlılıktan, yürekten inleyerek harf harf dökülecek ilk sözcükler,  “Sevgi, insanlık, insani değerler, hoşgörü, halden anlama” olurdu o vakit. Ve o kavramlar dallardan sonbahar yaprağı gibi döküldüğünde geriye kupkuru, yeşilsiz ağaçlar kalırdı. Meyvesiz, çiçek açmayan,  gölgesiz ağaçlar. Baharı da sonbaharı da kupkuru ağaçlar. Kökten kuruttuğumuz ne olursa olsun onu kuruttuğumuzu gördükten sonra  bu sefer pişmanlık içinde hangi sözcükleri kullanırdık?  Eğer, bir gün olur da kendi iç dünyamızı, başkalarının dünyalarını bu hale getirirsek o zaman gizli ya da saklı; ama mutlaka gözlerden yaşlar akarak söyleneceklerin başında “Meğer” ile başlayacak cümleler gelmez mi? “Ne büyük hata içine düşmüşüz. Yanılmışız. Oysa o zamanlar ne kadar da haklı olduğumuzu, doğru yaptığımızı düşünmüştük. Bu sonuçları hiç düşünmemiştik” sitemlerinin kapıları, “Meğer” anahtarı ile açılır. “Meğer”, bir iç dökmedir. Aldanmanın, yanılmanın, yanlış yapmaktan duyulan kederin en özlü vurgusudur. Keskin. Lafa “Meğer” ile giriliyorsa ya anlatanın şaşakaldığı bir şey dinleyeceğizdir ya da şaşakalacağımız beklenmedik bir şey işiteceğizdir. Sürprizli sonuçların ön habercisidir  “Meğer”.
Ve “Meğer”in ardı sıra gelen cümleler de kesinkes “Keşke” ile başlar; “Keşke o hataya düşmeseydik”;  “Keşke buna sebep olmasaydık” dillere pelesenk olur pişmanlık dolu anlarda. “Keşke vaktinde görebilseydik bugünleri de bunlar başımıza gelmeseydi” diyen, bir daha kolay kolay mutlu olamaz. Keşkeler, yakıcıdır.
“Eğer” ile  “Meğer”in bir araya gelmesinden sonraki “Keşke”li aşama, dönüşü olmayan yoldur. Köprülerin yıkıldığı, gemilerin yakıldığı çaresizliktir. Dövünmektir; dönüşsüz noktalarda. Keşke o aşamalara hiç gelinmese ya da olabildiğince az gelinse.
“Eğer”in de “Meğer”in de dilde olmaması, yolun “Keşke”lerden geçmemesi demek. Yolun keşkelerden geçmemesi, başın ağrımaması demek. Başı ağrıyan, çoklukla yakınlarının da başını ağrıtır. Yani içler yakan yürek patlamalarından taşan  lav ırmaklarında tek başına yanılmaz. Yaşıyla kurusuyla birlikte yanılır.
Eğer hayatı yapboz olarak görüp, bir şeylere kalkıştığımızda ona kendi gözümüzden yetmedi başka gözlerden, kendi aklımızla yok olmadı başka başka açılardan bakarak etraflı düşünmeyip o konuyu her yönüyle ele almayı küçümsediğimiz anlarda düştüğümüz hatalar, sil baştan başlamak demektir. En başa dönmek demektir. Her ne ise o konuya kolları yeniden sıvamaktır. Tekrar tekrar. Yenilen pehlivanlar misali.
Hayatı yapboz yapmak… Yap; olmadı boz; yeniden yap! Bu, hayatın akışını, tadını bozar. Bu, güveni, inancı sarsar. Yıkıcıdır. Bozuk olanla da doğruya erişilemez.
Yanlışlar, ders almak içindir. Yanlışlardan ders alınmadıkça “Eğer”le başlayıp “Meğer”le devam eden, aklın başa sonradan geldiğini anlatan “Keşke”yle biten yakınmalar silsilesi sürer gider. Hep “bir defaki sefere”dir doğru adım. O bir dahanın ardında nice “bir defa daha”lar sıradadır oysa. Sırası geldiğinde bir dörtlük söyletmek üzere;
“Demir tava geldi,
Ateş bitti.
Akıl başa geldi,
Ömür bitti”.
Bırakalım bitenler, yaşanmışlıklarımızı aktarırken dilden dökülen, pişmanlıkla pişmiş “Eğer”, “Meğer” ve çocukları “Keşke” olsun yalnızca.
 
 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN