• İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
  İdeali Olan İnsanlar İddialı Olmalıdır
 • Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
  Aydil Erol: “Dostların Hasını Gördüm”
 • İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
  İstanbul’un En Büyük Kütüphanesi Rami’de Açılıyor
 • Nâzım Tektaş ile Mülakat
  Nâzım Tektaş ile Mülakat
 • Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
  Muaz Ergü’nün Mehmet Nuri Yardım ile Mülakatı
 • Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
  Ahmet Efe: “Sanatta Asıl olan İnançtır”
 • Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
  Hüseyin Kutlu: “Yazı Sanatımıza Ciddi Bir Alaka Var”
 • İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
  İttihadı İslam, Meşveretle Olacaktır
 • İhsan Kurt ile Mülakat  
  İhsan Kurt ile Mülakat  
 • Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)
  Muzaffer Deligöz ile Mülakat (1)

YAZARLARIMIZ

Necati Kağan Çetin
Necati Kağan Çetin
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2014, Salı 15:28 - Son Güncelleme: 28 Mart 2018 Çarşamba, 23:07
Font1 Font2 Font3 Font4
Dünyayı Değiştiren Dinamikler

images

  Necati Kağan Çetin

 Bilim, felsefe ve sanat, belki sonsuz bir zaman ve fırsat verilse, teorik olarak, insanı hakikate götüreceklerdir. Ama, insanın bu zamanı ve fırsatı yoktur. Kimi zaman, bir şimşek çakımı süresinde bir çıkış yolu bulmak zorundadır insan.            Sezai Karakoç

Dünya, her yıl, daha önceki yıllara oranla daha fazla değişip dönüşüyor. Bakış açıları, paradigmalar, toplumlar, eğitim, üretim yöntemleri, alışkanlıklar… Her şey bu değişimden nasibini alıyor.

Diktatörlükler devrilirken; iyi olan yöneticiler, kötülerin yerini alıyor. Kaliteli olan her ne varsa mutlaka kabul görüyor.
Şimdi, dünyayı değiştiren, değişmeye zorlayan faktörlerden en önemlilerini inceleyelim:
Bilim: Tarih boyunca dünyayı değiştiren en etkili dinamiklerden biri olan bilim, günümüzde değiştirici, dönüştürücü özelliğini daha da artırdı. Öldürücü hastalıklar tedavi edildi, denizlerin dipleri görüntülendi, uzayın derinlikleri keşfedildi. Bilgi toplumuna ve bilgi çağına, bilim sayesinde ulaşıldı.
Bilim adamları, değişimin yönünü analitik düşünce ile, gözlemle, çok önceden farkederler… Gereken uyarıları yaparlar. Onların bu uyarılarını dikkate alıp, değişime hazırlananlar kazanırken; değişime hazırlanmayanlar kaybederler.
Bütün bunlara ilave olarak bilim, insanın acizliğini, zayıflığını da ortaya koydu. İnsanoğlu, bilimin sayesinde neleri yapabileceğini, neleri yapamayacağını anladı. Kendi sınırlarını keşfetti. Mesela 7 şiddetinde bir depreme karşı belli bir yere kadar tedbir alabildiğimiz halde, 9 şiddetinde bir depremde çok aciz olduğumuzu biliyoruz…
İnsandaki Araştırma Tutkusu: İnsan, merak duygusu, araştırma tutkusu ve öğrenme azmiyle, dünyayı en fazla değiştiren eşsiz bir varlıktır. Matematik, fizik, astronomi, biyoloji, tıp ve mühendislik bilimleri, insanoğlundaki araştırma tutkusuna karşılık olarak armağan edilmiş bilim dallarıdır.
İnsan, kendindeki araştırma tutkusuyla, laboratuvarlarda en büyük sırları keşfedebilmiştir. Metaller, ametaller… İzafiyet formülleri, çekim kanunları, elektromanyetik, ses, ışık, elektrik ve moment denklemleri, merak sayesinde kaleme dökülmüştür…
Sanat: İyi bir hatip, yapacağı bir saatlik konuşmayla, milyonları harekete geçirebilir. İyi bir edebi eser, roman veya şiir, bir ülkeyi, bir kıtayı, hattâ bütün bir insanlığı ikna edip, peşinden sürükleyebilir… Müzisyenler, şairler, edebiyat dahileri, sinema ustaları, sanatın gücüyle dünyayı değişmeye zorlarlar.
Dünyadaki müspet yönde olan değişimleri ilk olarak algılayanlar, sanatın zirvelerinde dolaşanlardır. Onlar bu değişimi, ilhamla veya gözlem güçleriyle algılarlar…
Konunun meraklılarına, Robert Downs’ın, Dünyayı Değiştiren Kitaplar isimli eserini öneririz.
Ortak Akıl: Bugün,çevre kirliliğine, obeziteye, iklim değişikliklerine, açlık ve kuraklığa karşı belli ölçülerde bile olsa etkili çalışmalar yapılabiliyor. Çocuklar, aileler ve toplum, koruma altına alınıyor. İçki, sigara ve uyuşturucu maddelere karşı farkındalık oluşturuluyor. Bütün bunlarda, ortak aklın öne geçtiğini görüyoruz.
Artık her devlet, aileyi teşvik ediyor. Her ülke, boşanmaları azaltmaya çalışıyor. Bütün toplumlar, çocuklarını ve gençlerini geleceğe hazırlıyor. Bunun için arama konferansları, sempozyumlar düzenleniyor. Heyetler görevlendiriliyor…
Enformatik Kasırga: Dünyada 1950’lerden bu yana yaşanmakta olan Bilgi Devrimi, gitgide bir kasırga halini aldı… Bilgi oto yolları, radyo sinyalleri, dijital veriler, haberleşme ve gözlem uyduları, robot teknolojileri, yeni moleküller, bilgisayar donanımında ve yazılımında yaşanan başdöndürücü gelişmeler… Bütün bunlar, dünyayı, geçmişte hiç yaşanmamış yepyeni dönemin eşiğine getirip bıraktı.
Her sene üretilen bilgi miktarı, bütün yüzyılların toplamından daha fazla!
Artık en cins beyinler dahi, enformatik kasırganın yönünü ve şiddetini tahmin etmekte zorlanıyor. Gen teknolojileri ve nano teknoloji nereye gidiyor? Biyoteknoloji, hangi yönde evriliyor? Bütün bunlar dünya barışını sağlayabilir mi? Fakirlik, cehalet ve bölünmeler sona erer mi? Bekleyip göreceğiz…
İdealler, İdealist İnsanlar: Socrates niçin bu kadar büyüktür? Bir fikir uğruna hayatını feda edebildiği için değil mi?
İdealler ve idealist insanlar, büyük bir hedefin peşinde bir ömür boyu yürüyenler, tarihe damga vurdular. Geleceğe de yine onlar yön verecekler.
Bunlar arasında peygamberleri, mütefekkirleri, bilim adamlarını, devlet adamlarını, liderleri, sanatın dev isimlerini sayabiliriz.
Günümüz dünyasında idealler ve idealist insanlar ne ölçüde değer görüyor? Bu soru üzerinde düşünmeye değer…
Değişimlere Hazırlıklı Olmak: Dünyanın süper güçleri, kendi istedikleri yönde değişimlere yön vermek istiyorlar. Bu yolda beyin fırtınaları yapıyorlar, haritalar çiziyorlar, fikir üretiyorlar, uzmanlar yetiştiriyorlar, projeksiyonlar hazırlıyorlar…
Yaşanmakta olan değişim ve dönüşümlerde nesne değil, özne olmak zorundayız. Dünyaya bir vizyon, bir perspektif, mukaddes bir ideal sunabilmeliyiz. İnsanlığa yepyeni bir medeniyete giden yolları açabilmeliyiz.
Ya değişime öncülük edip öne geçeriz, ya da değişime direnip yok oluruz.
Üçüncü bir alternatifimiz yok.
 
                                                         
 
 
 
 
 
 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN